Notice: Undefined variable: _SESSION in /home/unp/domains/unp.ir/public_html/App/View/contents_v.view.php on line 38
 آزمون GMAT
پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / زبان خارجی          10 اردیبهشت 1392 - 30 April 2013


Notice: Undefined index: video in /home/unp/domains/unp.ir/public_html/App/Template/home/per_con.html on line 41


آزمون GMAT

Graduate Management Admission Test - GMAT
این واژه بر گرفته از Graduate Management Admission Test می باشد. آزمون استاندارد تطبیقی کامپیوتر در ریاضیات و زبان انگلیسی می باشد، که امروزه به عنوان یکی از اساسی ترین روش سنجش توانایی‌ متقاضیان شرکت در دوره‌های MBA و دوره‌های مشابه آن نظیر MPA)Master of Public Administration) و نیز جهت اخذ پذیرش دکترا در دانشگاه های ارائه واحد های تجارت، بازرگانی امور مالی، حسابداری و اقتصاد در کشورهای انگلیسی زبان می باشد.

این آزمون به طور مستقل توانایی خاصی را محاسبه نمی‌کند بلکه توانایی‌ها و مهارت‌هایی که برای یک دانشجوی اکتیو در زمینه مدیریت امور مالی، اقتصادی و حسابداری و اجرایی لازم است را ارزیابی می‌کند. اطلاعات روزمره شما از ریاضی و زبان همراه با تفکر، حوصله و تجزیه و تحلیل درست داده های مسئله می تواند گزینشی برای این آزمون می باشد. در GMAT نمره رد یا قبولی نداریم، موسسات علمی و دانشگاه‌ها، هر کدام بر اساس برنامه‌های جامع خود حداقل نمره قابل قبول را برای پذیرش دانشجو در نظر می گیرند.

موسساتی که نمره های بالاتری را قبول میکنند معمولا معتبرتر می باشند که این نمره معمولا از 600 تا 700 به بالا می باشد. امتیاز این آزمون تا 5 سال معتبر است. این آزمون معمولا 3.5 ساعت طول می کشد.

برگزار کننده های آزمون:

GMAC (شورای پذیرش مدیریت تحصیلات تکمیلی) اتخاذ تصمیم در قسمت های آزمون و تغییر و تحول آن را بر عهده دارد.
ETS (خدمات آزمون های آموزشی) امور اجرایی از قبیل طراحی سوال و برگذاری آزمون و ارسال نمرات و ... را انجام می دهد.

موارد تشکیل دهنده آزمون:

بخش Analytical Writing Assessment)AWA)یا ارزیابی نگارش تحلیلی :
در این قسمت درخواست کننده آزمون در نگارش دو متن مقاله( تحلیل استدلال برای یک مقاله و بررسی موضوع برای مقاله ای دیگر) به صورت حرفه ای باید کار کند. زمان هر یک  از نگارش ها 30 دقیقه می باشد. نمره هر مقاله به صورت مقیاسی از 0 تا 6 محاسبه می شود

بخش Quantitative یا کمی:
این بخش 37 پرسش چند گزینه ای داشته و بایستی در زمان 75 دقیقه به آن ها پاسخ داده شود وشامل سوالات حل مسئله و کفایت داده ها می باشد که نحوه استدلال و اندیشه درخواست کننده آزمون را بررسی می کند. نمره این بخش نیز از 0 تا 60 می باشد. سوالات حل مسئله شامل حساب، جبر و هندسه پایه می باشد، که به صورت 5 گزینه ای می باشد. قسمت کفایت داده ها، یک نوع منحصر به فرد از سوالات ریاضی ویژه آزمون GMAT  است.

بخش Verbal یا شفاهی:
این بخش دارای ۴۱ سوال می باشد که متقاضی بایستی در 75 دقیقه به این سوالات به صورت شفاهی پاسخ دهد. این قسمت دارای سه بخش می باشد که شامل دستور زبان، استدلال و درک مطلب است و سطح دانش متقاضی را در حوزه های عمیق تر زبان انگلیسی بررسی می نماید. نمره این قسمت نیز از 0 تا 60 می باشد.


نمره آزمون GMAT:
شامل یک نمره تفکیکی مجزا برای هریک از سه بخش موارد تشکیل دهنده آزمون و یک نمره نهایی از مجموع دو بخش غیر نگارشی می باشد که 200 تا 800 می باشد.

نمره بخش Analytical Writing Assessment از 0 تا 6،  Verbal و بخش Quantitative نیز هرکدام از 0 تا 60 می باشد که پس از انجام محاسبات پیچیده ای که دارند نتایج نهایی اعلام میشود.

نمره AWA از دو بخش دیگر کم اهمیت تر می باشد. در روز امتحان و بعد آزمون در کامپیوتری با آن امتحان داده اید پنجره ای باز می شود که می خواهید نمره آزمونتان را بدانید یا آنرا کنسل میکنید، اگر شما گزینه اول را انتخاب کنید یک گزارش معمولی نمره آزمون خود را میتوانید ببینید و از آن پرینت بگیرید که شامل نمرات قسمت های Verbal  وQuantitive  و نمره کل است.

نمره رسمی آزمون که نمرهAWA  نیز در آن هست 20 روز پس از آزمون بر روی سایت قابل رویت خواهد بود و یک نسخه از آن برای دانشگاههای انتخابی شما ارسال خواهد شد . اغلب دانشگاهها میانگین نمرات مورد قبولشان را اعلام می کنند که برای دانشگاه ها و موسسات علمی معتبر این میانگین از 600 به بالا می باشد. برای مثال دانشکده های معتبر ایالات متحده آمریکا در زمینه مدیریت و تجارت و بازرگانی می باشد، نمره میانگین آزمونGMAT  ورودی های سال ۲۰۰۷  را در دانشگاه Wharto ،714 و در دانشگاه هاروارد 720 منتشر کرده است. البته کسانی که نمره کمتر از میانگین در GMAT کسب می کنند، نگران نباشند چون این نمره می تواند تحت تاثیر برخی عوامل از جمله بار علمی متقاضی و عملکرد وی در دوره های تحصیلی قبل نیز قرار بگیرد.


مراکز برگذاری آزمون GMAT:

در ایران متاسفانه مراکز رسمی خاصی برای برگذاری این آزمون وجود ندارد، ولی خوشبختانه در بسیاری از کشورهای همسایه مثل ترکیه، دبی، ابوظبی و ... کانون های برگذاری آزمون GMAT موجود می باشد. پس از انتخاب مکان برگزاری آزمون، تاریخ و ساعت هایی که متناسب با وقت شما می باشد را انتخاب میکنید. در همه شهرهای مهم دنیا این آزمون همه روزه از دوشنبه تا جمعه دو بار در روز برگزار می شود. لیست برخی از مراکز برگذاری آزمون، نزدیک به ایران عبارتند از:

  • کویت (New Horizons Computer Learning Center)
  • دبی (Dubai Men's College ، New Horizons CLC - Dubai و Society of Engineers)
  • بحرین (Capital Knowledge)
  • ابوظبی (New Horizons CLC - Abu Dhabi و Society of Engineers - UAE)
  • قطر (Qatar University و Al-Attiya Computer & Technology)
  • ترکیه ( استانبول: Pearson Professional Centers-Istanbul ، آنکارا: Dilko Ankara و ازمیر: Izmir University of Economics)
  • قبرس (Demstar Information Group Ltd)
  • ارمنستان (Arminco Ltd )


Notice: Undefined index: video in /home/unp/domains/unp.ir/public_html/App/Template/home/per_con.html on line 44
تگ ها آزمون GMAT

خبرنامه - شبکه های اجتماعی