پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / علوم نوین          30 خرداد 1391 - 19 June 2012
ایجاد پوسته خوراکی برای بسته بندی مواد غذایی

پوسته خوراکی


یک گروه از دانشمندان تلاش کردند که پوسته مواد غذایی را که در دسترس ما قرار می گرد را از مواد خوردنی تهیه کنند تا علاوه بر تحول در نحوه غذاخوردن ما میزان پلاستیکهایی که دور می اندازیم را کاهش دهیم.این نوع بسته بندی خوردنی مواد غذایی که از سوی محققان فرانسوی به ریاست دکتر دیوید ادوارد انجام شده WikiCells نامگذاری شده است.این نوع بسته بندی با هدف تقلید از بسته بندی میوه ها و سبزیجات در طبیعت ابداع شده تا یک لایه خارجی یا پوسته ای روی مواد خوراکی ایجاد شود که قابل خوردن باشد.دکتر ادوارد استاد دانشگاه هاروارد اظهار داشت: ایده این نوآوری استفاده از مدل بسته بندی طبیعت برای غذاها بود. این شیوه برای بسته بندی و خوردن کاملا جدید است.

وی طیف گسترده ای از ظرفهای ماست، جعبه های آب میوه، بطرهای آب و ظرفهای بستنی تولید کرد که با تقلید از بسته بندی طبیعی ایجاد شده است به طوری که مواد غذایی و مایع در یک غشاء خوردنی قرار گرفته است.این ظرفهای جدید با هدف شباهت به میوه هایی طراحی شده اند که قرار است آنها را در خود جای دهند، این ظرفها ترکیبی از جلبک و کلسیم است که با ذرات غذایی چون کاکائو یا میوه مخلوط شده تا مزه بسته بندی شبیه چیزی باشد که درون آن وجود دارد.

این بسته بندیهای جدید می تواند دربرگیرنده موادغذایی جامد یا مایع باشد که در آن میان می توان به سوپها، پنیرها، کوکتلها، نوشیدنی ها گازدار و قهوه اشاره کرد.

پوسته هایی که دربرگیرنده مواد غذایی مایع است را می توان با نی سوراخ کرد و محتویات داخل آن را نوشید و پس از آن پوسته را خورد. این غشا در زیر شیر آب قابل شستن و خوردن است، درست مثل پوست یک سیب.مصرف کنندگان نگران تعداد دفعات لمس شدن این بسته بندی هستند، اما این بسته بندی از آنجا که تجزیه پذیر است به راحتی می توان آن را دور انداخت درست مثل پوست پرتقال.

تا کنون محققان روی بسته بندیها در یک آزمایشگاه در پاریس کار می کردند و نمونه هایی چون پرکردن آب پرتقال در غشای پرتقالی، سوپ با پوسته ای که طعم گوجه فرنگی دارد را تهیه کرده اند.

دکتر ادوارد اظهار داشت: همه چیزی که در خوردنیهای جدید وجود دارد سودمند و خوشمزه است بنابراین چیزی وجود ندارد که هدر رود یا دور انداخت آنها مشکلات زیست محیطی ایجاد کند.

اولین محصولی که انتظار می رود وارد بازار فروش شود بستنی wiki است که تا پایان تابستان عرضه می شود. این بستنی وانیلی با غشای با طعم دونات به فروش می رسد.

دکتر ادوارد در حال حاضر با تعدادی از شرکتهای چند ملیتی از جمله یک تولید کننده نوشابه گازدار، یک تولید کننده ماست همکاری می کند تا این بسته بندی ها را با در میزان انبوه تولید کند.


منبع:کنجکاو


تگ ها پوسته خوراکی بسته بندی مواد غذایی

خبرنامه - شبکه های اجتماعی