پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / علوم نوین          18 فروردین 1392 - 07 April 2013


ساخت روبات امدادگر توسط محققان ایرانی


پژوهشگران دانشگاه آزاد قزوین اخیرا اقدام به طراحی روبات های امدادگر واقعی تمام هوشمندی کردند که قادر است از روی علایم حیاتی مصدومان را شناسایی و مکان قرار گیری آنها را بر روی نقشه ترسیم کنند.

مهدی داوری سرپرست تیم روبات امدادگر دانشگاه آزاد قزوین در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه روبات های امداد گر واقعی به دو دسته تقسیم می شوند، گفت: روبات های کنترل دستی و روبات های تمام هوشمند (اتوناموس) از جمله روبات های امدادگر واقعی هستند.

وی افزود: این روبات ها باید در منطقه شبیه سازی شده عملیات امداد و نجات را به عنوان عملیات واقعی انجام دهند و از محیط آسیب دیده و زلزله زده نقشه برداری کنند.

داوری با اشاره به قابلیت های این نوع روبات ها خاطرنشان کرد: این روبات ها باید قادر باشند وضعیت مصدومان و مکان قرارگیری مصدومان را شناسایی و علایم حیاتی آنها را ذخیره کنند.

وی با تاکید بر اینکه در مسابقات روبات های امدادگر قابلیت های حرکتی، سنسوری و برداری روبات ها توسط داوران و کارشناسان مورد بررسی قرار می گیرند، ادامه داد: در این دوره از مسابقات ربوکاپ اقدام به بهینه سازی قابلیت سیستم های مکانیکی و الکترونیکی و افزایش کارایی روبات ها کردیم.

سرپرست تیم روبات امدادگر دانشگاه آزاد قزوین، در عین حال از طراحی رویات های جدید امدادگر خبر داد و خاطر نشان کرد: در این پروژه تحقیقاتی در حال طراحی و ساخت روبات های امدادگر تمام هوشمند (اتوناموس) برای شرکت در مسابقات جهانی ۲۰۱۳ هلند هستیم.

وی با اشاره به قابلیت های این روبات ها یادآور شد: این روبات ها دارای قابلیت حرکتی است و می تواند از موانع، شیب ها، پله ها و مکان های زلزله زده که دارای آوارو و ریختگی است، عبور کند.

داوری، پیدا کردن مصدومان از روی علایم حیاتی مانند صدا، دما و صوت و تصویر را از دیگر قابلیت های این روبات هوشمند نام برد و اضافه کرد: تهیه نقشه از محیط زلزله زده و آسیب دیده قابلیت دیگر این روبات است. این قابلیت به این روبات امکان تهیه نقشه های ۲ و ۳ بعدی از محیط و مشخص کردن مکان قرار گیری مصدومان بر روی نقشه را می دهد.

وی ادامه داد: این روبات قادر است تا تصاویر را بدون تاخیر (Real Time) به مرکز کنترل ارسال کند.

سرپرست تیم روبات امدادگر دانشگاه آزاد قزوین با تاکید بر اینکه تیم امدادگر این دانشگاه در مسابقات جهانی ۲۰۱۲ مکزیک به مقام قهرمانی جهای دست یافت، اظهار داشت: روبات های امدادگر هوشمند طراحی شده در مسابقات جهانی ۲۰۱۳ هلند که در ماه ژوئن برگزار می شود، حاضر خواهد شد و تاکنون ۷۰ درصد طراحی این روبات ها پیشرفت داشته است.

داوری مهمترین کاربردهای این نوع روبات ها در دنیا واقعی را در کشورهای زلزله خیز دانست و ادامه داد: علاوه بر این این روبات ها در کشورهایی که دارای نیروگاه های اتمی هستند می توان برای تعمیرات و برای فعالیت در محیط هایی که اشعه های اتمی وجود دارد استفاده کرد.

خبرگزارى مهر (www.mehrnews.com)    

تگ ها ساخت روبات روبات های امدادگر ساخت روبات امدادگر در ایران

خبرنامه - شبکه های اجتماعی