پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / علوم نوین          07 آبان 1392 - 29 October 2013

دانشمندان با استناد به یکی از نظریات پیشرو در شکل گیری ماه سن قمر طبیعی زمین را 100 میلیون سال جوانتر از رقمی دانسته اند که دانشمندان پیشتر برای آن متصور شده بودند.

یکی از نظریات مهم درباره چگونگی تشکیل ماه اظهار می دارد که حدود 4.56 میلیارد سال پیش، پس از گردهم آمدن منظومه شمسی یک سیاره اسرار آمیز اندازه مریخ یا بزرگتر به زمین برخورد کرد و در پی این برخورد ماه شکل گرفت.

تحقیقات جدید از سنگهای قمری نشان می دهد که ماه که احتمالا از بقایای انفجار در فضا به وسیله این برخورد عظیم شکل گرفته در حقیقت بین 4.4 میلیارد سال و 4.45 میلیارد سال سن دارد.

این تحقیق که ماه را 100 میلیون سال جوان تر از تصورات پیشین دانشمندان ارائه کرده اظهار می دارد که این نتایج ممکن است درک دانشمندان از تاریخ زمین و قمر طبیعی آن را تغییر دهد.

دانشمندان سن منظومه شمسی را 4.568 میلیارد سال می دانند و می توانند تاریخ شکل گیری اجرام نسبتا کوچک را چون سیارکها به دقت بیان کنند. برای مثال تحلیل شهاب سنگهای سیارک وستا که بر زمین بارید نشان می دهد که این سنگ فضایی 530 کیلومتری 4.565 میلیارد ساله است. وستا نسبتا سرد است و برای داشتن گرمای داخلی که موجب ذوب شدن و یا فعالیتهای آتشفشانی باشد بسیار کوچک است، اما مشخص کردن سن دقیق اجرام بزرگتر دشوار است.

ریچارد کارلسون از موسسه علمی کارنیج واشنگتن به عنوان بخشی از این تحقیقات اظهار داشت: از اگر همین پرسش درباره زمین یا ماه مطرح شود پاسخ چندان دقیقی دریافت نمی کند. رشد زمین و رسیدن به اندازه کامل مدت طولانی زمان برده است و هر قدم در تاریخ رشد آن خاطره رویدادهای قدیمی تر را از بین برده است.

این درحالی است که با بهبود بخشیدن فناوریها و تکنیکها، برآوردهای دانشمندان هر روز بهتر می شود و این برآوردها سن شکل گیری ماه را در زمان تغییر داده است.

دانشمندان تصور می کنند که ماه پس از شکل گیری خود دربرگیرنده یک اقیانوس از سنگهای مذاب بوده است. درحال حاضر قطعی ترین تاریخی که برای سنگهای قمری درنظر گرفته شده 4.360 میلیارد سال است.

در زمین نیز دانشمندان نشانه هایی در چندین نقطه از یک رویداد بزرگ ذوب شدن حدود 4.45 میلیارد سال پیش مشاهده شده است. بنابراین شواهد در شکل دهی به برخورد فاجعه آمیزی که منجر به شکل گیری ماه و تغییر شکل زمین شده در حدود همین زمان صورت گرفته نه 100 میلیون سال پیش از آن.

خبرنامه - شبکه های اجتماعی