پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / علوم نوین          25 آبان 1392 - 16 November 2013

دانشمندان الگوریتمهای تصمیم گیری مغز انسان را رمزگشایی کرده که به طور دقیق نشان می دهد که هنگامی که ما انتخاب می کنیم در این عضو از بدن چه اتفاقی رخ می دهد.

براساس تحقیقات جدیدی که در دانشگاه تگزاس انجام شده است، وقتی مغز با یک انتخاب رو به رو می شود به جای آنکه نمای کلی از تجارب گذشته را در نظر گیرد، طرح خاطرات خاصی را از بایگانی خود بازیابی می کند.

این تحقیقات که به ریاست مایکل ماک محقق پسادکترا در دپارتمان روانشناسی و عصب شناسی دانشگاه تگزاس آستین انجام شده نخستین تحقیقی است که شبیه سازیهای رایانه ای را با اطلاعات تصاویر مغزی ترکیب کرده تا دو نوع مدل تصمیم گیری مختلف را مقایسه کند.

محققان از 20 نفر خواستند که اشکال مختلف را به دو گروه طبقه بندی کنند. در جریان انجام این کار، مغز این افراد با استفاده از fMRI بررسی شد تا محققان به بررسی این مسئله بپردازند که این افراد چگونه اشکال را به خاطرات گذشته خود نسبت می دهند.

در یک مدل، تصمیم حول طرح ملموس خاطرات شکل می گیرد، در مدل دیگر تصمیم براساس تعمیم نمای کلی همه خاطرات که در یک مقوله خاص طبقه بندی شده شکل گرفت.

براساس نتایج این تحقیق، مدل اول با رفتار تصمیم گیری سازگار تر است.

با تحلیلهایی که با استفاده از تصویربرداری مغزی انجام شد، محققان دو مدل به این نتیجه رسیده اند که مدل اول برای تصمیمهای اکثر شرکت کنندگان در تحقیق صدق می کند.

نتایج این تحقیقات نشان می دهد که سه منطقه مختلف مغزی در طول فرآیند یادگیری فعال هستند. منطقه پس سری (ادراک بینایی )، منطقه آهیانه ( حسگری) و قشر قدامی ( توجه) این سه منطقه محسوب می شوند.

مغز درحالی که اطلاعات جدید را پردازش می کند طرح انضمامی و ملموس تجارب را ذخیره می کند و موجب می شود که مغز تصمیمهای متفاوتی چون طبقه بندی، شناسایی و به یادآوری را اتخاذ کند.

ماک گفت: تصور کنید که با یک دوست درباره خرید یک اتومبیل جدید صحبت می کنید، وقتی که مقوله اتومبیل فکر می کنید به یک طرح مفهومی از اتومبیل بدون جزئیات مشخص می اندیشید. اگرچه مقوله های انتزاعی از خاطرات تجارب فردی تشکیل شده اند.

وی افزود: ما تجارب خود را به خاطر می سپاریم و این امر موجب می شود ما از این خاطرات برای انواع متفاوت تصمیمها استفاده کنیم. ما با ذخیره طرح ملموس از تجارب خود می توانیم تصمیمهایی درباره انواع مختلف اتومبیل اتخاذ کنیم.

نتایج این تحقیق در مجله بیولوژی امروز منتشر شده است.

خبرنامه - شبکه های اجتماعی