پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / علوم نوین          12 آذر 1392 - 03 December 2013


ارسال قدرتمندترین چشم انسان به کائنات
دانشمندان اروپایی در آستانه اعزام کاوشگری به فضا برای نقشه برداری سه بعدی از یک میلیارد ستاره هستند تا بتوانند علم ستاره شناسی را متحول سازند.

این کاوشگر که دو میلیارد پوند هزینه برداشته، "گایا" نام دارد.

این روبات دو تنی قرار است 19 دسامبر (28 آذر) با موشک روسی سایوز از مرکز پرواز فضایی اروپا در گینه فرانسه به مدار زمین فرستاده شود.

هدف از ساخت این کاوشگر کشف هزاران جرم ناشناخته از جمله ستاره های در حال انفجار سیارک و سیاراتی است که به دور ستاره های دیگر می گردند. این کاوشگر قرار است میلیون ها ستاره را در کهکشان راه شیری با دقت بی نظیری بررسی کند و به شواهدی از ماده تاریک و انرژی تاریک دست یابد.

این تلسکوپ به کسب اطلاعات بیشتر در مورد انرژی تاریک که موجب تلاشی کهکشان ها می شود و همچنین برای وسیع تر کائنات کمک خواهد کرد. این کاوشگر قدرتمند همچنین برای بررسی اینکه کهکشان ما از کجا آمده و از چه ساخته شده است نیز به کار گرفته خواهد شد.

این ماموریت که قرار است پنج سال به طول بیانجامد قرار است هزاران جرم ناشناخته از جمله ستاره های در حال انفجار و سیاراتی که به دور ستاره ها می گردند و سیارک های نزدیک ما را شناسایی کند.

گایا قرار است از یک منطقه ثابت در فاصله یک و نیم میلیون کیلومتری زمین به کائنات چشم بدوزد. این کاوشگر که قرار است بین زمین و خورشید قرار بگیرد طوریکه در محل مورد نظر تنظیم خواهد شد که دید وسیع و بازی را به کائنات داشته باشد.

این کاوشگر که به آهستگی می چرخد دو تلسکوپ خود به کل آسمان تنظیم می کند و به طور همزمان نور را به بزرگ ترین دوربین دیجیتالی که تا کنون به فضا فرستاده شده می تاباند.

سیل داده های به دست آمده ازاین ماموریت بیش از 30 هزار سی دی را پر خواهد کرد.

دانشمندان این پروژه می گویند از میزان بی اطلاعی خود از رویدادهای کهکشان راه شیری خبر نداریم و قطعا اجرامی در آن بیرون هست که حتی اسمی ندارد. از این رو این کاوشگر می تواند به سئولات بسیاری در این زمینه پاسخ دهد.

دوربین های نصب شده بر روی این کاوشگر قادر به مشاهده اجرام بسیار کم نوری است که سوی چشم انسان برای مشاهده آن باید چهار هزار برابر شود. این دقت معادل مشاهده دکمه یک پیراهن بر روی ماه از زمین است.

این کاوشگر قادر به تشخیص منظومه های خورشیدی دور دست به همراه سیارات خانواده آنها و همچنین سیارک هایی در نزدیک زمین است که ممکن است برای ما خطرناک باشند.


تگ ها ارسال قدرتمندترین چشم انسان به کائنات

خبرنامه - شبکه های اجتماعی