پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / منابع کارشناسی ارشد          28 اسفند 1389 - 19 March 2011


گرایش‌ها و ابعاد مختلف این رشته در كارشناسی ارشد

محیط زیست

مهندسی محیط زیست "مهندسی شیمی" در ارتباط با عملكرد مواد شیمیایی و زیست‌شناسی و پروسه استفاده از مواد شیمیایی در تصفیه فاضلاب شهری و صنعتی و طراحی تصفیه‌خانه‌های آب است. به طور كلی تشریح و طراحی هر فرآیندی كه در آن از مواد شیمیایی برای پاك‌سازی محیط در " آب، هوا و خاك " استفاده می‌شود.

ترموسینتیك و كاتالیست

این گرایش عمدتاً به دو شاخه‌ی: 1) ترمودینامیك  2) سینتیك و كاتالیست، تقسیم می‌شود.

شاخه‌ی اول بیشتر به مفاهیم ترمودینامیكی همچون روابط كار، انرژی، فشار حجم، گرا و ... خصوصاً در محلول‌ها به صورت كاربردی (كه در حیطه مهندسی شیمی است) می‌پردازد.

شاخه‌ی دوم متمركز به سه بحث عمده در زمینه‌ی كاتالیست‌هاست:

1) سیتیك واكنش‌های كاتالیستی و طراحی راكتورهای مربوطه

2) اصول و روش‌های ساخت كاتالیست‌ها

3) تعیین خصوصیات فیزیكی و شیمیایی كاتالیست‌ها

پلیمر

این گرایش به طور كلی به بررسی تهیه‌ی پلیمر از مونومر و تولید قطعات پلیمری از مواد اولیه و بهینه‌سازی این فرآیند می‌پردازد. پلیمرها موادی هستند كه بیشتر مردم آن‌ها را با نام عمومی لاستیك‌ها و پلاستیك‌ها می‌شناسد. در حالی‌كه این‌ها تنها بخش كوچكی از طیف وسیع مواد پلیمری هستند. امروزه پلیمرها در همه‌جا كاربرد پیدا كرده‌اند. صنایع نظامی، الكترونیك، خودروسازی، پزشكی، ساختمان‌سازی و ... تنها نمونه‌هایی از كاربرد در زندگی روزمره‌ی بشر هستند.

اهمیت كاربرد پلیمرها در صنایع گوناگون به حدی است كه در حال حاضر علوم پلیمر، نه تنها به عنوان گرایشی از مهندسی شیمی، بلكه به عنوان شاخه‌ای مستقل از علوم فنی و مهندسی مطرح شده‌اند. پلیمرها كاربرد وسیعی در صنایع مختلف كشور دارند.

صنایع‌غذایی

همان‌طوری كه از نام این صنایع بر‌می‌آید، صنایع‌غذایی به صنایعی اطلاق می‌شود كه در زمینه‌ی تولید انبوه مواد و محصولات غذایی مورد نیاز بشر فعالیت می‌كند. از میان این صنایع، می‌توان به صنایع روغن‌نباتی، قندوشكر، شیر و لبنیات پاستوریزه، كنسرو و خوشاب‌سازی و تولید چای، نوشابه‌سازی و تولید ماكارانی و نیز صنایع تخمیری نظیر سركه‌سازی اشاره كرد. در كارخانه‌های صنایع‌غذایی بیشتر از همان عملیات و تجهیزاتی استفاده می‌شود كه در دیگر صنایع شیمیایی به كار می‌روند.

نانو

فناوری نانو، پدیده هزاره سوم است و ورود به این عرصه اجتناب‌ناپذیر است. در واقع این زمینه را نمی‌توان به عنوان رشته‌ی جدیدی مطرح كرد بلكه رویكردی جدید به كلیه‌ی علوم و فنون موجود در مقیاس نانو است. اگر از دیدگاه مهندسی شیمی و شیمی به فناوری نانو نگریسته شود می‌توان گفت رشته نانوشیمی تقریباً در تمامی علوم و فنون به كار می‌رود، به عبارت دیگر در زمینه‌های مختلفی از جمله سوخت، پلیمر، رنگ، ساخت ‌و ساز، پوشاك، دارو، غذا و به‌طور كلی هر آن‌چه كه به شیمی و مهندسی شیمی مربوط می‌شود، می‌توان از مزایای این فناوری بهره جست. به‌طور ‌كلی توجه به كلیه علوم و فناوری‌های موجود در مقیاس نانو و كار و تولید در این مقیاس برای دست‌یابی به فرآورده‌های با كیفیت و كمیت بهتر و به عبارتی ارزان‌تر، محكم‌تر، سبك‌تر و كاراتر مد‌نظر است.

طراحی فرآیند

این گرایش تقریباً كلیه گرایش‌های مهندسی شیمی را پوشش می‌دهد. فرآیند یعنی عملكرد با روش و طریقی كه بتوان به یاری آن ماده‌ای را از حالتی به حالت دیگر تغییر شكل داد و منظور از مهندسی طراحی فرآیند یعنی فردی كه روش این تغییر و تحول را طراحی كند كه لازم است دستگاه‌های طراحی‌شده و محاسباتی انجام بگیرد تا بتوان به نتیجه مطلوب دست یافت. طراحی فرآیندهای شیمیایی و طراحی تجهیزات فرآیندی و بررسی مسائل ایمنی در فرآیندهای شیمیایی از كاربردهای این گرایش است. به‌طور‌كلی همه‌ی راه‌ها به طراحی فرآیند ختم می‌شود.

شبیه‌سازی و كنترل

طراحی و تنظیم سیستم‌های كنترلی " فرآیند شیمیایی " جهت رفع عیوب احتمالی هنگام طراحی فرآیندها و دستگاه‌های مهندسی شیمی از جمله برج‌ها و راكتورها كه توسط مهندسی فرآیند انجام می‌شود و هم‌چنین بهینه‌سازی فرآیندها از جمله موارد تخصص مهندسین این گرایش است. این گرایش نیازمند پایه‌ی ریاضی قوی و برنامه‌نویسی كامپیوتر بسیار قوی است.

كارشناسي ارشد شیمی - مهندسی شیمی
كارشناسي ارشد شیمی - گرایش‌ها و ابعاد مختلف این رشته
كارشناسي ارشد شیمی - زمینه‌های اشتغال
كارشناسي ارشد شیمی - مواد امتحانی و ضرایب سراسری 89
كارشناسي ارشد شیمی - ظرفيت پذيرش دانشگاه‌های سراسری در سال 89
كارشناسي ارشد شیمی - ظرفيت پذيرش دانشگاه‌های روزانه در سال 89
كارشناسي ارشد شیمی - ظرفيت پذيرش دانشگاه‌های شبانه در سال 89
كارشناسي ارشد شیمی - ظرفيت پذيرش دانشگاه‌های بين الملل در سال 89

 

خبرنامه - شبکه های اجتماعی