پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / دکتری          01 شهریور 1394 - 23 August 2015


آیت الله محسن اراکی: تقریب باید وارد زندگی مردم شود . دشوارترین  شرایط تاریخ اسلام را می گذرانیم

پرتال دانشگاهی به نقل ازخبرگزاری میزان - دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در نشست هم اندیشی و تکریم پزشکان تقریبی" با اشاره به اهمیت مسئله تقریب و لزوم نهادینه کردن فرهنگ وحدت در جامعه، تاکید کرد: تقریب باید وارد زندگی آحاد مردم شود.
به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری میزان، نشست هم اندیشی و تکریم پزشکان تقریبی با موضوع "نقش جهاد پزشکی در تقریب دل‌ها" عصر دیروز با حضور آیت الله محسن اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و دکتر قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت و به همت اتحادیه جهانی زنان مسلمان، در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد. 

 آیت الله محسن اراکی در این نشست در سخنانی با تبریک فرارسیدن روز پزشک اظهار داشت: تقریب باید وارد زندگی مردم شود تا مردم راه تقریب را بیابند. 

وی افزود: یکی از مهمترین افرادی که می توانند در این زمینه موثر باشند پزشکان هستند که با خدمت خالصانه خود می توانند در این مسیر تاثیرگذار باشند و در اینجا از همه پزشکان می خواهیم ما را در عرصه تقریب و به هم نزدیک کردن مردم یاری کنند. 

آیت الله اراکی در ادامه با اشاره به مشکلات و چالشهای فراروی جهان اسلام، خاطرنشان کرد: شاید اغراق نباشد اگر بگوییم در طول تاریخ اسلام دورانی این چنین در جامعه اسلامی وجود نداشته بلکه می توان ادعا کرد که کل بشریت چنین دورانی را به خود ندیده است. 

دبیرکل مجمع افزود: جمعی باشعارهای دینی جمعیت بشر را پراکنده می سازند و عده ای را به نابودی جمعی دیگر فرا می خوانند و تاسف بار اینکه این اقدامات با شعارهای دینی و با شعار حمایت از ارزشهای انسانی صورت می گیرد. 

وی با تاکید بر اینکه امروز سخت ترین دوران تاریخ اسلام را طی می کنیم افزود: در حالی که انقلاب اسلامی روش جدیدی برای هدایت بشر پیشنهاد کرده و آن حاکمیت خدا و دین خدا و نظم الهی در جامعه بشری به عنوان دکترین نوین بود، قدرتهای استکباری با این دکترین به مخالفت برخاستند. 

آیت الله اراکی در ادامه بیان داشت: آخرین توطئه ای که در جهان اسلام با آن مواجهیم تفرقه مذهبی و جنگ مذهبی است؛ چه خونها که در این چند سال اخیر در کشورهای اسلامی نریخته است و نمونه آن را در کشورهای مثل سوریه، عراق، لیبی، مصر و...شاهدیم و این روند ادامه دارد لذا بر دوش همه مصلحان و دلسوزان جامعه بشری وظیفه سنگینی است تا تلاش کنند در برابر این هجوم خطرناک فکری و نظامی ایستادگی کنند و جامعه بشری را به پیوستگی فرابخوانند. 

دبیرکل مجمع با اشاره به آیه "إِنَّ الَّذِینَ فَرَّقُواْ دِینَهُمْ وَكَانُواْ شِیَعًا لَّسْتَ مِنْهُمْ فِی شَیْءٍ إِنَّمَا أَمْرُهُمْ إِلَى اللّهِ ثُمَّ یُنَبِّئُهُم بِمَا كَانُواْ یَفْعَلُونَ" تصریح کرد: مقام معظم رهبری، رئیس جمهوری و دیگر مسئولان کشور، بر این اساس مردم را به وحدت دعوت می کنند تا دستورات الهی و وظیفه دینی خود را به مرحله اجرا بگذارند. 

وی در ادامه افزود: هویت اسلامی، هویت وحدت است یعنی بر اساس این آیه که می فرماید:"ان الدين عند اللّه الاسلام و ما اختلف الذين اوتوا الكتاب الا من بعد ما جاءهم العلم بغيا بينهم و من يكفر بايات اللّه فان اللّه سريع الحساب"اگر جامعه ای داشته باشیم که نام اسلام را داراست  باید اولین شاخصه اش این باشد که در آن جامعه وحدت و یکپارچگی وجود داشته باشد و تنها عنصری که می تواند جامعه بشری را یکپارچه کند اطاعت از فرمان الهی است. 

آیت الله اراکی تقریب با اشاره به  3 مرحله و شاخصه اصلی تقریب گفت : نظریه سازی، گفتمان سازی و میدان سازی سه مرحله تقریب است و ما اکنون در مرحله میدان سازی تقریب یعنی عملی کردن طرحهای تقریب در بخش های مختلف جامعه اعم از دانشگاهها، کارگاهها، حوزه ها و....هستیم و ما در این عرصه تلاش می کنیم. 

در پایان این نشست دبیرکل مجمع تقریب مذاهب از 14 نفر از پزشکان شیعه و سنی کشور که در عرصه پزشکی جهادی و تقریبی خدماتی ارائه کرده اند، قدردانی کرد. 

پیش از سخنان آیت الله اراکی دکتر طوبی کرمانی دبیرکل اتحادیه زنان مسلمان در سخنانی با قدردانی از فعالیتهای جهادی پزشکان تقریبی، این حرکت را گامی بزرگ برای تحقق تقریب عملی برشمرد. 

خانم کرمانی افزود: با توجه به اوضاع یمن و مظلومیت مردم این کشور که هر روز در معرض بدترین تجاوزات نظامی قرار دارند، اتحادیه جهانی زنان مسلمان درصدد بر آمد تا برای زدودن آلام و مشکلات مردم یمن اقدامی ضروری انجام دهد لذا طرحی را به دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی ارائه دادیم با این عنوان که کسانی که امروز رنج می برند باید برای زدودن رنجوری آنها اقدامی انجام دهیم و پزشکان می توانند در این مسیر نقش عمده ای ایفا کنند. 

 وی در ادامه با تاکید بر لزوم تقدیر از فعالیتهای پزشکان تقریب گرا و جهادی، گزارشی از فعالیتهای اتحادیه جهانی زنان مسلمان و پزشکان کشورمان ارائه کرد. 

تگ ها یت الله محسن اراکی تقریب باید وارد زندگی مردم شود اخبار دانشگاهی پرتال دانشگاهی

پر بازدیدترین دکتری

خبرنامه - شبکه های اجتماعی