پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 95 نتایج ارشد 95 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 95 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 95 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگی          07 اسفند 1390 - 26 February 2012


سلول‌های بنیادی در درمان آرتروز و استخوان جوش نخورده

پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری فارس: پژوهشگران موسسه رویان با استفاده از سلول‌های بنیادی در زمینه ارتوپدی توانستند به درمان‌هایی از جمله ترمیم آرتروز زانو، درمان استخوان‌های جوش نخورده، بهبود روند خون رسانی به استخوان سرلگن و درمان اختلاف طول اندام تحتانی دست پیدا کنند.
فاطمه محسنی در مورد طرح‌های در دست اجرای پژوهشگاه رویان اظهار داشت: طرح‌های ما در 3 بخش خاتمه یافته، در حال اجرا و طراحی طرح هایی است که می‌خواهیم شروع کنیم.

* ترمیم آرتروز زانو با استفاده از سلول‌های بنیادی

وی ادامه داد: یکی از طرح‌های خاتمه یافته که خیلی خوب جواب داده ترمیم آرتروز زانو با استفاده از سلول‌های بنیادی است. بیماران با توجه به شرایط اولیه‌ای که دارند ۵۰ تا ۸۰ درصد نتیجه گرفته‌اند و این طرح مقاله در AIMS چاپ شده در کنگره زانو هم ارائه شده است.

محسنی در مورد نحوه انجام این نوع درمان گفت: از خود بیمار نمونه مغز استخوان می‌گیریم، بعد سلول‌های خود بیمار را کشت می‌دهیم و به غضروف آسیب دیده زانو تزریق می‌کنیم بعد از معاینه‌های انجام شده و MRI بهبود قابل توجهی در عملکرد غضروف زانو و در تصویربرداری دیده می‌شود و این عمل از ۱۸ تا 65 سال پاسخ مثبت می‌دهد.

* استفاده از سلول‌های بنیادی برای درمان استخوان‌های جوش نخورده

مسئول ارتوپدی بخش سلول درمانی پژوهشگاه رویان گفت: طرح دیگری برای درمان استخوان‌های جوش نخورده داریم که سلول بنیادی را در محل نقص تزریق می‌کنیم تا سلول‌سازی انجام شود. چرا که استخوانی که بیش از ۹ ماه پس از درمان شکستگی بهبود نیابد را جوش نخورده می‌گوییم و این روش درمان نتیجه خوبی داشته است.

* بهبود روند خون رسانی به استخوان سرلگن

وی طرح بعدی که در پژوهشگاه رویان در حال اجراست را طرح سیاهی استخوان سرلگن عنوان کرد و گفت: بر اثر عدم خون رسانی، مفصل سر استخوان لگن تخریب می‌شود و فرد در راه رفتن و حرکت با محدودیت شدید و لگنی مواجه می‌شود.

محسنی گفت: برای بهبود خون‌رسانی و استخوان‌سازی باز از سلول بنیادی استفاده می‌کنیم و تا به حال برای بیمارانی که تزریق سلول بنیادی انجام داده ایم، مفصل سر لگن این بیماران(مفصل HIP) بهبود خوبی داشته است.

* درمان اختلاف طول اندام تحتانی با کمک سلول‌های بنیادی

محسنی به طرح دیگری اشاره کرد و گفت: در بیمارانی که اختلاف طول اندام تحتانی دارند به عنوان مثال یک پا از پای دیگر کوتاهتر باشد باز سلول‌بنیادی تزریق می‌کنیم و این اختلاف طول را به صورت قابل قبولی جبران می‌کنیم.

مسئول ارتوپدی بخش سلول درمانی پژوهشگاه رویان گفت: در حال حاضر هم ۲ طرح در دست اجرا داریم و از سلول‌های بنیادی در درمان استئو میلیت (عفونت استخوان) مزمن استفاده می‌کنیم.

وی افزود: همچنین در طرح دیگری با عنوان کین باخ یکی از استخوان‌های مچ دست دچار عدم خون‌رسانی می‌شود که سلول‌های بنیادی را در محل، تزریق می‌کنیم و خون‌رسانی دوباره بر می‌گردد و سبب استخوان‌سازی و خون‌رسانی مجدد می‌شود.

پژوهشگاه رویان هشتم خرداد سال 1370 به عنوان مرکز جراحی محدود با هدف ارائه خدمات درمانی به زوج‏های نابارور و پژوهش و آموزش در زمینه علوم باروری و ناباروری توسط زنده یاد دکتر سعید کاظمی آشتیانی و گروهی از پژوهشگران و همکارانش در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی ایران تاسیس شد.

این مرکز در سال‏های 1377 و 1387 به ترتیب مجوز مراکز تحقیقات علوم سلولی و مرکز تحقیقات پزشکی تولید مثل را از شورای گسترش دانشگاه‏های علوم پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دریافت کرد و آبان 1388 شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با ارتقای آن از پژوهشکده به پژوهشگاه رویان موافقت کرد.

در این پژوهشگاه کارهای نوینی در زمینه علوم تولید مثل، کاربرد سلول‌های بنیادی در زمینه‌های مختلف و زیست فناوری انجام می‌شود.
تگ ها سلول‌های بنیادی درمان آرتروز استخوان

پر بازدیدترین علمی فرهنگی

موسسه پژوهش MBA
ترجمه تخصصی دانشگاهی
مقاله نویسی ISI

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت