پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 95 نتایج ارشد 95 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 95 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 95 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگی          05 تیر 1392 - 26 June 2013


رنج تاریخی عدم ارتباط مسئولان با نخبگان و  رشد بی رویه رشته های بی کاربرد در جامعه

یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به چالشهای آموزش عالی در دولت یازدهم، بر پایان دادن به رنج تاریخی عدم ارتباط با نخبگان و توقف بی رویه رشته های بی کاربرد در جامعه تاکید کرد.

پرتال دانشگاهی به نقل از قاسم جعفری در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به چالشهای پیش روی دولت یازدهم در حوزه آموزش عالی، گفت: با آنکه مقالات علمی ایران از رشد بسیار خوبی در سطح جهان برخوردار است اما در تولید علم به تکنولوژی کاربردی و آنچه مناسب جامعه باشد هنوز راه زیادی باقی مانده است و تا افق چشم انداز فاصله زیادی داریم که دولت یازدهم لازم است به آن بپردازد.

وی با تاکید بر در دسترس قرار گرفتن رادیو داروها، تاکید کرد: تکنولوژی باید تا آنجا پیشرفت کند که رادیو داروها در قفسه های داروخانه ها دیده و در دسترس نیازمندان قرار گرفته شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به یکی دیگر از چالشهای حوزه آموزش عالی در دولت یازدهم، گفت: در دولت دهم، ارتباط با نخبگان به خوبی برقرار نشد و این امر یک رنج تاریخی است، در برخی موارد هم شاهد بودیم که نخبگان از مردم فاصله گرفتند؛ بنابراین یکی از برنامه های دولت یازدهم در حوزه آموزش عالی بهتر است ارتباط با نخبگان باشد.

به گفته نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی، چالش جدی دولت یازدهم در زمینه مباحث فرهنگی دانشگاهها مطرح می شود.

جعفری در این باره، اظهار داشت: توجه صرف به تخصص یکی از مشکلات جدی است که در دانشگاهها شاهد آن هستیم و دروس عمومی را که نیاز دانشجویان است تنها به صرف بالا بردن معدل به آن نگاه می کنیم، در حالیکه اگر فردی درست تربیت شود جنبه های انسانی هم در این زمینه اهمیت دارد.

وی با بیان اینکه از وزیر علوم درباره بحث فرهنگی دانشگاهها از وزارت علوم سوال دارم، گفت: از شش هفت ماه گذشته تلاش داشتیم از وزیر علوم در خصوص مباحث فرهنگی سوالاتی مطرح شود و عن قریب در صحن مطرح خواهد شد.

جعفری همچنین با انتقاد از رشد رشته هایی که متناسب با نیاز جامعه نیست، به رشته زبان و ادبیات عرب اشاره کرد و گفت: به جای طراحی رشته های مفید کاربردی، بسیاری از رشته ها رشد کرده اند که اصلاً به درد نمی خورند، مثلاً اگر در رشته ادبیات عرب به تربیت معلم احتیاج داشته باشیم آیا باید 100 هزار نفر در این رشته پذیرفته شوند؟ در حالیکه افرادی که در رشته های فنی و مهارتی دانش آموخته می شوند بیکار می مانند.

وی در بخش دیگر صحبتهای خود به رواج مدرک گرایی و بالا گرفتن تب مدرک گرایی در کشور، اظهار داشت: هر چند مهارت و تربیت نیروی متخصص در درجه اول اهمیت است اما اصولاً دانشجویی در دانشگاهها مورد تشویق قرار می گیرد که نمرات بالایی داشته باشد، در حالیکه در دنیا تب مدرک گرایی دیده نمی شود.

تگ ها نخبگان اخبار نخبگان اخبار روزانه دانشگاه

پر بازدیدترین علمی فرهنگی

موسسه پژوهش MBA
ترجمه تخصصی دانشگاهی
موسسه پژوهش مدیریت

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت