پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگی          16 دی 1392 - 06 January 2014


معاون وزیر علوم‌

تولید علم در کشور اثرگذاری مطلوب بر سر سفره‌ها را ندارد

معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص کاربردی کردن پژوهش‌ها، گفت: باید به سمتی برویم که حداقل 90 درصد پژوهش‌ها کاربردی شوند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از: خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر وحید احمدی در نخستین هم‌اندیشی دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور، گفت: در گذشته پژوهش‌های کشور عمدتا بنیادی و توسعه‌ای بود. ولی در چند سال اخیر پژوهش‌های کاربردی به شدت مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود: پیش‌بینی شده بود ایران در بعد علم و فناوری تا سال 1404 در منطقه رتبه اول را به دست آورد، اما در حال حاضر که بیش از دو سال به پایان برنامه باقی است، به این جایگاه رسیده‌ایم. امروز از نظر تولید علم در منطقه در رتبه نخست قرار گرفته‌ایم. کشورمان پرشتاب‌ترین کشور در تولید علم در دنیا است و بالاترین نرخ رشد تولید علمی را کسب کرده‌ایم.

معاون پژوهشی وزارت علوم تاکید کرد: البته این رشد به این معنی نیست که شرایط بهترین است و دیگر بی‌نیاز شده‌ایم. باید این علم به تولید صنعت و محصول منتهی شود. در این زمینه مقداری عقب هستیم؛ یعنی تولید علم ما اثرگذاری مطلوب بر سر سفره‌ها را ندارد و باید در این زمینه تلاش کنیم.

معاون پژوهشی وزارت علوم ادامه داد: امروز در هر محلی از کشور یک دانشگاه یا پژوهشگاه وجود دارد. به این ترتیب باید امیدوار باشیم مشکلات علمی و فناوری در آینده در این مناطق مرتفع شود و به لطف خدا در این مسیر حرکت کنیم.

احمدی در خصوص ارتباط صنعت و دانشگاه در کشور، گفت: در سال‌های گذشته این ارتباط یک واژه غریب بود ولی با رویکرد جدیدی که به وجود آمده، در آینده نزدیک این بحث نهادینه می‌شود.

وی افزود: آیین‌نامه‌ای به نام ارتقاء در وزارت علوم وجود دارد که در هر مرحله از بازنگری، به سمتی پیش می‌رود که فعالیت‌های استاد و دانشجو در مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد که مشکلی از صنعت را حل کند در ارتقا مدنظر قرار کیرد. البته در این خصوص یک عزم ملی به وجود آمده است. ارتباط خوبی در حال حاضر میان صنعت و دانشگاه برقرار شده است.

معاون پژوهشی وزارت علوم به بحث تحصیل پژوهش محور اشاره کرد و گفت: تحصیل پژوهش محور نقش بسیار خوبی در ارتباط دانشگاه و صنعت داشته است و امروز وزارت علوم به پژوهشگاه‌هایی که مجوز می‌دهد، تاکید می‌کند که بایستی در راستای تقاضا محور بودن عمل کنند؛ یعنی برای کاری که می‌خواهند انجام دهند، تقاضایی وجود داشته باشد.

تگ ها تولید علم تولبد علم در کشور تولیدات علمی کشور آمار تولید های علمی کشور

پر بازدیدترین علمی فرهنگی

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

تبلیغات متنی