پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگی          01 بهمن 1392 - 21 January 2014


سهم تربیت مدرس در تولید علم ایران/

تربیت مدرس در رتبه دوم تولیدات علم فارسی زبان در کشور

رییس مرکز منطقه‌یی اطلاع رسانی علوم و فناوری با ارائه آمار‌های مستند از نشر تحقیقات علمی دانشگاه تربیت مدرس در مجلات معتبر بین‌المللی و اعلام اسامی اعضای هیات‌ علمی دارای بیشترین مقاله و همچنین پراستنادترین مقالات گفت: سهم انتشارات این دانشگاه به زبان فارسی که توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) ثبت و نمایه سازی می شود در حدود 16 هزار و 456 مقاله است که این دانشگاه را در رتبه دوم تولید علم کشور در ISC قرار داده است.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از:سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکتر جعفر مهراد با اشاره به تاثیرگذاری دانشگاه تربیت مدرس در عرصه‌های گوناگون، این دانشگاه را یکی از دانشگاه‌های بزرگ، معتبر و نام‌آور ایران که محصول انقلاب اسلامی است، معرفی کرد و گفت: این دانشگاه از بدو تاسیس با دوراندیشی و اعمال سیاست‌های موثر، راه‌های ترقی را با تاسیس گروه‌ها و دانشکده‌های گوناگون و انجام تحقیقات علمی با معیارهای بین المللی طی کرده‌ است.

وی با بیان اینکه دانشگاه تربیت مدرس در پرتو انجام تحقیقات علمی در تولید علم در قالب مقالات بین المللی از دانشگاه های اثرگذار جمهوری اسلامی ایران است، تصریح کرد: این دانشگاه براساس داده‌هایی که از پایگاه استنادی اسکوپوس استخراج شده است هر سال بر میزان تولیدات علمی افزوده و رکورد تازه ای را رقم زده به نحوی که این دانشگاه تربیت مدرس در سال 2005 میلادی تنها 496 مدرک در پایگاه استنادی اسکوپوس ثبت و نمایه‌سازی کرده است.

به گفته مهراد،‌ میزان تولیدات علمی دانشگاه تربیت مدرس در فاصله سال های 2006 تا 2010 به ترتیب 665 مدرک، 949 مدرک، 1151 مدرک، 1375 مدرک و هزار و 566 مدرک می باشد.

وی همچنین با اشاره به رشد علمی و کیفی مستندات این دانشگاه افزود: رشد علمی این دانشگاه در سال‌های 2011 به بعد نیز همچنان ادامه داشته است، طوری که میزان انتشارات علمی این دانشگاه در سال 2011 میلادی تعداد 1878، در سال 2012 تعداد 1949 و در سال 2013 تعداد 1814 مقاله می باشد. این دانشگاه در 14 روز اول ماه ژانویه در سال 2014 میلادی نیز 99 مقاله تولید کرده است.

مهراد گفت: دراین دانشگاه گرچه همه اعضای هیات علمی در تحقیقات علمی نقشی موثر دارند، اما تعدادی از اعضای هیات علمی بیش از سایرین در تحقیقات علمی وانتشار مقالات پژوهشی موفق ترند.

وی در باب پرتالیف ترین پژوهشگران این دانشگاه افزود: پرتالیف ترین عضو هیات علمی این دانشگاه، دکتر عیسی یاوری، استاد علم شیمی است که تا این تاریخ از این استاد برجسته 349 مقاله علمی در اسکوپوس ثبت و نمایه سازی شده است. جایگاه دوم پرتالیف ترین مولفان به دکتر علی مرسلی، استاد شیمی تعلق دارد که 348 مقاله تولید کرده است. رتبه سوم پرتالیف ترین مولفین در اختیار دکتر یدالله یمینی، استاد شیمی تجزیه با 230 مقاله است.

رییس مرکز منطقه‌یی اطلاع رسانی علوم و فناوری ادامه داد: رتبه چهارم تا دهم به ترتیب به دکتر مسعود سلیمانی، استاد هماتولوژی با 189 مقاله، دکتر حسن زارع مایوان، استاد زیست شناسی گیاهی با 149 مقاله، دکتر محمودرضا حقی فام، استاد برق(قدرت) با 148 مقاله، دکتر حمیدرضا بیژن زاده، استاد شیمی با 142 مقاله، دکتر وحید احمدی، استاد برق با 130 مقاله، دکتر کسایی استاد شیمی با 113 مقاله و دکتر میرفضل الله موسوی کوزه کنان، استاد شیمی با 112 مقاله تعلق دارد.

مهراد در ادامه گفت: دکتر انوشیروان کاظم نژاد استاد آمار زیستی با 111 مقاله، دکتر سامان حسین خانی استاد بیوشیمی با 106 مقاله، دکتر بیژن رنجبر استاد بیوفیزیک با 102 مقاله و دکتر خدایار قلی وند استاد شیمی معدنی با 100 مقاله و دکتر عباس شجاع الساداتی استاد مهندسی شیمی با 99 مقاله به ترتیب رتبه های 11 تا 15 پرتالیف ترین اعضای هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس را به خود اختصاص داده اند.

وی درادامه گفت: دانشگاه تربیت مدرس زمینه‌های تحقیقاتی و مطالعاتی گوناگون دارد. این دانشگاه در رشته‌های مختلف موضوعی انتشارات فراوانی را تولید کرده است. میزان تولیدات این دانشگاه بر اساس داده های اسکوپوس در رشته های مهندسی 3101 مقاله، شیمی 2544 مقاله، پزشکی 2090 مقاله، بیوشیمی، ژنتیک و زیست شناسی مولکولی 1997 مقاله، علم مواد 1816 مقاله، علوم کشاورزی و زیست شناسی 1651 مقاله، فیزیک و نجوم 1354 مقاله، کامپیوتر 1256 مقاله، مهندسی شیمی 1213 مقاله و محیط زیست 910 مقاله می باشد.

مهراد تصریح کرد: پراستنادترین مقاله این دانشگاه توسط دکتر حمید اسدی استاد علم مواد و متالورژی و با همکاریGartner, Stoltenhoff و Kreye در مجله ActaMateralia به چاپ رسیده است. به مقاله این دانشمند تاکنون 421 بار استناد صورت گرفته است.

وی افزود: دومین مقاله پراستناد توسط دکتر مسعود رضایی، دکتر یدالله یمینی و محمد فرجی در سال 2010 میلادی در Journal of Chromatographyبه چاپ رسیده است. میزان استنادات صورت گرفته به مقاله این پژوهشگران 262 استناد می باشد.

مهرداد اضافه کرد: سومین مقاله پراستناد در دانشگاه تربیت مدرس توسط حمیدرضا شاهوردی، دکتر احمد علی فخیمی، دکتر علیرضا شاهوردی و دکتر سعید مینایی در سال 2007 میلادی در مجله Nanomedicine منتشر شده است. مقاله این پژوهشگران دارای 258 استناد می باشد.

سرپرست ISC گفت: در حالیکه تحقیقات و مطالعات در رشته‌های مختلف موضوعی ادامه دارد، با وجود این، بیشترین مطالعات به میزان13.6 درصد به مهندسی، 11.2 درصد به شیمی، 9.2 درصد به پزشکی، 8.8 درصد به بیوشیمی، ژنتیک و بیولوژی مولکولی، هشت درصد به علم مواد و 7.3 درصد به علوم کشاورزی و زیست شناسی تعلق دارد.

وی با اعلام دقیق آمار گفت: چنانچه بخواهیم انتشارات نمایه سازی شده دانشگاه تربیت مدرس را در اسکوپوس به تفکیک بیان کنیم در می‌یابیم که چاپ مقاله با 10 هزار و 973 مورد(82.3 درصد) در صدر جدول قرار دارد. از این دانشگاه، هزار و 794 مقاله (13.5 درصد) مقاله نیز که در کنفرانس های معتبر ارائه شده در اسکوپوس به ثبت رسیده است.

مهراد درخصوص همکاری این دانشگاه با سایر دانشگاه‌ها گفت: اعضای هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس در مطالعات و نشر آثار علمی خود با سایر دانشگاه‌ها همکاری دارند. تعداد 1177 مقاله با همکاری دانشگاه آزاداسلامی، 1164 مقاله با دانشگاه تهران، 905 مقاله با دانشگاه علوم پزشکی تهران و 350 مقاله با دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تولید شده است. دانشگاه های صنعتی امیرکبیر، شهید بهشتی، صنعتی شریف، انستیتو پاستور و دانشگاه رازی نیز پنج موسسه آموزش عالی دیگری هستند که به ترتیب در تحقیقات علمی با دانشگاه تربیت مدرس همکاری داشته اند. البته، نقش سایر دانشگاه‌های کشور نیز در همکاری با دانشگاه تربیت مدرس برجسته است.

وی ادامه داد: همکاری دانشگاه تربیت مدرس در تحقیقات علمی تنها محدود به دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران نمی‌باشد. اعضای هیأت علمی این دانشگاه تعداد 471 مقاله خود را با همکاری آمریکا، 245 مقاله با کانادا، 229 مقاله با انگلستان، 145 مقاله با آلمان، 142 مقاله با استرالیا، 110 مقاله با مالزی، 105 مقاله با ژاپن، 104 مقاله با چین و 80 مقاله را با هلند به رشته تحریر درآورده اند.

سرپرست ISC در پایان خاطر نشان کرد: اطلاعاتی که در مورد مطالعات و نشر نتایج تحقیقات علمی توسط دانشگاه تربیت مدرس ارائه شد تنها مربوط به آثاری است که در مجلات معتبر بین المللی چاپ شده است.

تگ ها تولید علم زبان فارسی تولید زبان فارسی زبان فارسی تولید علم در کشور آمارتولید علم زبان فارسی

پر بازدیدترین علمی فرهنگی

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

تبلیغات متنی