پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 97 نتایج ارشد 97 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 97 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 97 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / علمی فرهنگی          06 اسفند 1392 - 25 February 2014


  گام بلند دانشمندان در تولید برگ مصنوعی

 دانشمندان دانشگاه ایالتی آریزونا به همراه محققانی از «آزمایشگاه ملی آرگون» آمریکا، پیشرفت‌های جدیدی را به سوی تکمیل‌ کردن برگ مصنوعی کاربردی ارائه داده‌اند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، طراحی یک برگ مصنوعی که از انرژی خورشیدی برای تبدیل آب به صورت ارزان و کارآمد به هیدروژن و اکسیژن استفاده می‌کند، یکی از اهداف مهم حال حاضر پیش‌ روی جوامع علمی است.

هیدروژن در نوع خود سوختی مهم به شمار می‌آید و عاملی ایده‌آل در تولید سوخت‌های هیدروکربن نوری از مواد خام نفت سنگین است. جوامع به منبعی تجدیدپذیر نیاز دارند که به طور گسترد‌ه‌ای توزیع شده و همچنین فراوان، ارزان و از لحاظ محیطی پاک باشد.

برگ مصنوعی اولیه‌ای که محققان حاضر در این مطالعه طراحی کردند، دارای کارکرد مطلوبی نبود و بر اساس بررسی‌های انجام‌ شده در این سامانه گامی که در آن، یک واکنش شیمیایی سریع باید با واکنش شیمیایی کندی تعامل داشته باشد، کارآمد نبود. گام سریع، روندی است که در آن، انرژی نور به انرژی شیمیایی تبدیل شود و گام کند فرآیندی است که طی آن، انرژی شیمیایی برای تبدیل آب به اکسیژن و هیدروژن، به کار می‌رود.

دانشمندان با مطالعه دقیق‌تر شیوه غلبه طبیعت بر این مشکل در بخشی از فرآیند فتوسنتز که طی آن، آب برای تولید اکسیژن، اکسید می‌شود دریافتند طبیعت از گامی میانجی استفاده می‌کند. این گام میانجی شامل رله‌ای از الکترون‌ها بود که در آن، نیمی از رله با گام سریع به شیوه‌ای بهینه تعامل برقرار می‌کند تا نیازهای آن را برآورده کند و نیم دیگر رله زمان کافی برای انجام فرآیند کند اکسیداسیون آب به شیوه‌ای کارآمد، را در اختیار دارد.

دانشمندان برگی مصنوعی طراحی کرده‌اند که مبتنی بر این روند طبیعی بوده و سیستم حاصل پیشرفت قابل‌توجهی را در این زمینه به نمایش گذاشته شده است. هم‌اکنون نه تنها فرآیند تولید برگ مصنوعی ارتقا یافته بلکه محققان درک بهتری از چگونگی کارکرد برگ طبیعی دارند. این رویکرد گامی اساسی به سوی طراحی نوعی برگ مصنوعی است که انرژی لازم برای ارائه غذا، سوخت و فیبر مورد نیاز انسان‌ها را در اختیار می‌گذارد.

جزئیات این مطالعه در مجله Nature Chemistry منتشر شده است.تگ ها گام بلند دانشمندان در تولید برگ مصنوعی گام بلند دانشمندان تولید برگ مصنوعی

پر بازدیدترین علمی فرهنگی

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت

    تندیس جشنواره

    pagerank