پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 98 نتایج ارشد 98 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 99 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 99 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / دانشجويان خارجی          11 امرداد 1393 - 02 August 2014


تدابیر وزارت علوم برای افزایش جذب دانشجویان خارجی

صمد حاج جباری در گفت‌وگو با خبرنگار«دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در مورد اهداف پذیرش دانشجویان غیرایرانی اظهار کرد: یکی از مهمترین اهداف وزارت علوم در این زمینه ترویج فرهنگ و زبان فارسی است وهنگامی که این دانشجویان برای تحصیل ایران می‌آیند، باید زبان فارسی را فرا بگیرند. همین باعث آشنایی با فرهنگ و رسوم ایران می‌شود. این افراد با فرهنگ ما آشنا شده و توانمندی کشور ایران را می‌بینند، هنگامی که به کشور خود بازمی‌گردند به صورت غیر مستقیم سفیر فرهنگی ایران در کشورهای خود می‌شوند.

مدیرکل اموردانشجویان غیرایرانی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه تنها 10 درصد دانشجویان غیرایرانی که در ایران تحصیل می‌کنند بورسیه هستند، گفت: 90 درصد این دانشجویان با هزینه خود در ایران تحصیل می‌کنند.

تحصیل 90 درصد دانشجویان غیرایرانی با هزینه خود در ایران

وی با تاکید بر اینکه سیاست وزارت علوم در این دوره بین‌المللی‌سازی دانشگاه‌های ایرانی است، افزود: در حال حاضر توانمندی اغلب دانشگاه‌های ما به سطحی رسیده است که در منطقه حرف اول را بزنیم. به همین منظور برای بین‌المللی کردن دانشگاه‌ها جلساتی با هدف راه‌های افزایش جذب دانشجویان غیرایرانی غیربورسیه تشکیل می‌شود.

مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم در ادامه در مورد تعداد دانشجویان غیرایرانی گفت: در حال حاضر برنامه ما جذب سالانه 5 هزار نفر دانشجوی غیرایرانی است که 2 هزار نفر آنها بورسیه و سه هزار نفر آنها آزاد هستند. سال گذشته جذب 3 هزار دانشجوی آزاد به طور کامل انجام شد، اما تعداد دانشجویان غیرایرانی بورسیه به دو هزار نفر نرسید.

حاج جباری افزود: تعدادی از دانشجویان غیرایرانی هستند که از آنجایی که در ایران اقامت دارند از طریق کنکور سراسری وارد دانشگاه‌های ایران می‌شوند و تعداد این افراد 11 هزار نفر است.

وی ادامه داد: اکثر دانشجویان غیرایرانی از کشورهای حاشیه ایران و همین‌طور کشورهای آفریقایی مانند سنگال، سودان، نیجریه، و دانشجویانی از آرژانتین، مکزیک، لهستان، روسیه، بوسنی و... هستند.

حاج جباری افزود: 50 درصد این دانشجویان در مقطع کارشناسی و 50 درصد باقیمانده در مقطع تحصیلات تکمیلی در حال تحصیل هستند. از این مجموعه نیمی از آنها در رشته‌های علوم انسانی، 30 درصد در رشته‌های فنی و 17 درصد در رشته‌های علوم پزشکی و 3 درصد در رشته‌های هنر تحصیل می‌کنند.

طراحی سایت معرفی دانشگاه‌های کشور به دانشجویان غیرایرانی

وی در پاسخ به این سوال که وزارت علوم برای معرفی بیشتر دانشگاه‌های کشور به دانشجویان غیرایرانی چه برنامه‌هایی دارد، گفت: برای معرفی دانشگاه‌های کشور به کشورهای خارجی، مخصوصا کشورهای اروپایی و آمریکایی سایتی در دست طراحی است که امیدواریم تا پایان سال راه‌اندازی شود. دانشگاه‌های برتر کشور در این سایت به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی به معرفی توانمندی‌ها، امکانات آموزشی، امکانات رفاهی، معرفی رشته‌ها و مقاطعی که در آن قادر به پذیرش دانشجو هستند می‌پردازند.

مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم با بیان اینکه یکی از ضعف‌های ما در این زمینه کمبود اطلاع‌رسانی بوده است، افزود: رایزنی‌های علمی در این زمینه کم بوده و در حال حاضر سازمان امور دانشجویان در حال تهیه برنامه‌هایی گسترده به منظور رایزنی در این زمینه است

تگ ها تدابیر وزارت علوم جذب دانشجویان خارجی

پر بازدیدترین دانشجويان خارجی

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت

    تندیس جشنواره

    pagerank