پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / دانشجويان خارجی          15 فروردین 1400 - 04 April 2021


وزارت بهداشت به دانشگاه های علوم پزشکی اجازه داد دانشجویان خارجی را برای پذیرش در دوره های کارشناسی پزشکی (MBBS) و کارشناسی داروسازی (MPharm) جذب کنند.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرنگار مهر، دبیرخانه شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی با ارائه گزارش عملکرد در سال ۱۳۹۹ مهمترین فعالیت های این دبیرخانه را تشریح کرد.

جلسه کمیته تطبیق و متناسب سازی برنامه های آموزشی برای دانشجویان بین المللی دبیرخانه شورای عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی در اسفندماه ۹۹ موارد مهمی را برای این دانشجویان مصوب کرد. 

بر اساس این مصوبه مجوز پذیرش دانشجویان بین‌المللی جهت دوره MPharm توسط دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، مجوز پذیرش دانشجویان بین‌المللی جهت رشته تخصصی بیماری‌های دهان، فک و صورت (M.Sc.) از مقطع دکتری عمومی و MBBS توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران، مجوز دوره کارشناسی فیزیوتراپی برای دانشجویان افغانستانی توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی صادر شد.

همچنین مجوز پذیرش دانشجویان بین‌المللی جهت رشته سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی در مقطع دکتری تخصصی (PhD) به صورت سه ساله توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصویب شد.

تصویب مجوز پذیرش دانشجویان بین‌المللی جهت دوره MBBS توسط دانشگاه های علوم پزشکی مشهد، تبریز و هرمزگان و تصویب مجوز پذیرش دانشجویان بین‌المللی جهت دوره MPharm توسط دانشگاه های علوم پزشکی هرمزگان و اردبیل از دیگر مصوبات این جلسه بود.

همچنین مجوز پذیرش دانشجویان بین‌المللی جهت دوره Medical Informatics در مقطع MS توسط دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز و مجوز پذیرش دانشجویان بین‌المللی جهت دوره Medical Informatics در مقطع PhD توسط دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز تصویب شده است.

به دبیرخانه شورای‌عالی برنامه‌ریزی علوم پزشکی تفویض اختیار شد که در صورت درخواست دانشگاه‌های دارای رشته‌های مصوب و در حال اجرا برای دریافت مجوز راه‌اندازی دوره‌ها و رشته‌هایی در همان سطح یا سطوح پایین‌تر، برای جذب دانشجویان بین‌المللی در مقاطع MS، PhD،‌ تخصصی و فوق‌تخصصی حداکثر تا ۵۰ درصد و برای دوره‌های MBBS و MPharm حداکثر تا ۲۰ درصد ظرفیت پذیرش دانشجویان داخلی مجوز صادر کند.

پذیرش شمار بیشتری از دانشجویان بین‌المللی به درخواست دانشگاه موکول به موافقت شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور خواهد بود.

تصویب شد که تمام دانشجویان بین‌المللی پذیرفته شده در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و موسسات وابسته وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش موظف به گذراندن همه واحدهای عمومی معارف اسلامی طی دوره‌های آموزشی خود هستند.

برگزاری جلسه هم اندیشی مشترک با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، برگزاری جلسه عملیاتی کردن تفاهم نامه مشترک در زمینه ارتقای سلامت دانش آموزان بین وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت و برگزاری دویست و سی و دومین جلسه شورای معین شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی با ۷ مصوبه از جمله فعالیت های این دبیرخانه بوده است.

به گزارش مهر، دوره MBBS یا کارشناسی پزشکی و کارشناسی جراحی درجاتی از پزشکی هستند که به دانش آموختگان این رشته‌ها در کشورهایی که از سنت آموزش انگلیس پیروی می‌کنند اعطا می‌شود.

MBBS (لیسانس پزشکی لیسانس جراحی) یک مدرک عمومی در مقطع کارشناسی پزشکی است که به موجب آن دانشجو در تمام جنبه های پزشکی آموزش می یابد از این رو پس از اتمام می تواند به عنوان پزشک یا پزشک عمل کند. این صلاحیت اساسی مورد نیاز برای تحصیل بیشتر در مطالعات بالاتر در پزشکی یا مدرک تحصیلات تکمیلی پزشکی است.

این شامل جنبه هایی از جمله آسیب شناسی انسان، پوست، جراحی عمومی، کودکان، آناتومی انسان، میکروبیولوژی، فارماکولوژی کاربردی و بیوشیمی پزشکی است. در بیشتر کشورها ، MBBS پس از ۴ سال مطالعه کامل شده است ، اما بسته به چارچوب مطالعه یک کشور ، حتی ممکن است تا ۶ سال نیز طول بکشد.

دکتری عمومی پزشکی یک مدرک تحصیلات تکمیلی یا کارشناسی ارشد است که فقط پس از تکمیل و گذراندن مدرک MBBS برای دانشجویان واجد شرایط است اما ممکن است با عنوان دکتری برابر باشد. در برخی کشورها در مقایسه با MBBS برتر است زیرا تخصصی تر است. دانشجو برخلاف مطالعه همه جوانبه پزشکی مانند کودکان، زنان و زایمان و دندانپزشکی، یک بخش از تخصص را انتخاب می کند و این دوره تا دو سال و با الزام اجباری پایان نامه و پایان نامه به طول می انجامد.

MBBS و MD هر دو برنامه پزشکی هستند تا پزشک شوند. مدت زمان MBBS چهار سال است اما دوره MD دو سال بیشتر طول می کشد. MBBS در اصل یک مدرک کارشناسی است و دکتری عمومی در اصل کارشناسی ارشد است.

مدرک داروسازی در انگلستان  با نام MPharm شناخته می شود که به عنوان مدرک لیسانس با مدت تحصیل ۴ سال ارائه می شود. در دانشگاه کینگز کالج لندن (Kings College London) این مدرک به صورت ۳ سال اولیه به عنوان مقطع کارشناسی و ۱ سال پایانی به عنوان کارشناسی ارشد محسوب می شود و در پایان، دانشجو مدرک کارشناسی ارشد داروسازی دریافت می کند.

دانشجویان پس از اتمام دوره ۴ ساله داروسازی، باید دوره یک ساله کارآموزی را بگذرانند. پس از اتمام این دوره و موفقیت در آزمون ثبت داروسازان به عنوان یک دارو ساز معتبر ثبت می شوند.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین دانشجويان خارجی

خبرنامه - شبکه های اجتماعی