پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 95 نتایج ارشد 95 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 95 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 95 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / موسسه آموزش عالی          21 دی 1392 - 11 January 2014


سیاست‌های جهاددانشگاهی در عرصه آموزش عالیمعاون آموزشی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه رویکرد جهاد دانشگاهی تلفیق آموزش و پژوهش است گفت: جهاد دانشگاهی هدفش از آموزش این است که یا مشاغل موجود را توسعه دهد یا از طریق خروجی دوره‌ها توانمندی‌های کارآفرینی و شغل ایجاد کند به همین منظور به دنبال ارائه یک الگوی آموزش پژوهش محور است تا با پیوند مراکز آموزشی و پژوهشکده‌ها بتوانیم به دانشگاه‌های نسل سوم که بر پایه کارآفرینی است دست پیدا کنیم.

دکتر محسن قرنفلی در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی ایسنا به تشریح برنامه‌ها و سیاست‌های معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی پرداخت و گفت: یکی از فعالیت‌های مهم جهاد دانشگاهی در حوزه آموزش است و در حقیقت آموزش به موازات فعالیت‌های پژوهشی و فرهنگی از وزن نسبتا بالایی در جهاد دانشگاهی برخوردار است و طیف گسترده‌ای از آموزش‌ها را در بر می‌گیرد که در سطح آموزش عالی، آموزش مهارتی و علمی کاربردی و آموزش‌های آزاد تخصصی و پیشرفته دسته بندی می‌شوند.

وی با بیان اینکه مجموعه فعالیت‌های آموزش عالی جهاد دانشگاهی در قالب دانشگاه‌ها و موسسات غیردولتی است اظهار کرد: جهاد دانشگاهی در حوزه آموزش عالی دارای دو دانشگاه و شش موسسه آموزش عالی است. در حوزه علمی کاربردی حدود 45 مرکز در حال فعالیت هستند که جمعیتی بالغ بر 50 هزار نفر را تحت پوشش قرار می‌دهند و در بخش آموزش‌های عالی نیز جمعیت تحت پوشش جهاد دانشگاهی به 26 هزار نفر می‌رسد.

قرنفلی با اشاره به اینکه جهاددانشگاهی در دوره‌های آزاد و تخصصی به صورت گسترده در اقصی نقاط کشور فعالیت دارد، تصریح کرد: بالغ بر 500 هزار نفر در سال به صورت فراگیر در مجموعه‌های جهاد دانشگاهی مشغول به آموزش هستند.

وی با اشاره به اینکه در هر سه سطح اهداف گوناگونی مدنظر است، گفت: در بحث آموزش عالی هدف نزدیک کردن فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی است که باعث کارآفرینی می‌شود و در بخش علمی و کاربردی نیز هدف ارتقای مهارت‌ها و آموزش‌هایی است که منجر به توسعه و ازدیاد مشاغل شود.

آموزش‌های آزاد نیز بر محوریت "شغل" طراحی و تنظیم شده است.

معاون آموزشی جهاد دانشگاهی با اشاره به فعالیت دانشگاه علم و فرهنگ اظهار کرد: این دانشگاه که در تهران مستقر است، اولین مجموعه آموزش عالی جهاددانشگاهی می‌باشد که در سال 72 به عنوان موسسه آموزش عالی تاسیس و بعد از چند سال با مجوز وزارت علوم تبدیل به دانشگاه علم و فرهنگ شد.

وی با اشاره به فعالیت شعب دانشگاه علم و فرهنگ در اهواز، اصفهان و یزد، افزود: سیاست جهاد دانشگاهی بر این بود که این شعب را به یک واحد مستقل تبدیل کند که این اتفاق در استان‌های اهواز، یزد، اصفهان و کرمانشاه رخ داد. شعب رشت، همدان و کاشان نیز طبق برنامه‌ در سال 93 مستقل می‌شوند.

قرنفلی با اشاره به تنوع گروه‌ها و دانشکده‌ها در دانشگاه علم و فرهنگ تصریح کرد: این دانشگاه دارای دانشکده‌های فنی مهندسی، علوم انسانی، هنر و معماری، علوم پایه و فناوری‌های زیستی و جهانگردی در 25 رشته کارشناسی و 31 رشته کارشناسی ارشد و دکتری است.

وی با بیان اینکه راهبرد اصلی جهاد دانشگاهی تلفیق آموزش با فعالیت‌های پژوهشکده‌ها است، تاکید کرد: در این زمینه دو الی سه رشته با همکاری پژوهشکده‌های رویان و توسعه تکنولوژی دایر شده است. این مسئله ایده‌ای بود که برای نخستین بار در عرصه آموزش عالی مطرح شد تا به سمت آموزش‌های پژوهش محور حرکت کنیم که در دوره‌های تحصیلات تکمیلی با در نظر گرفتن ظرفیت آموزش‌ و پژوهش‌ در مراکز پژوهشی، این ایده مورد استقبال قرار گرفت. به عنوان مثال دوره کارشناسی ارشد زیست شناسی -تکوینی دانشگاه علم و فرهنگ با همکاری پژوهشکده رویان برگزار می‌شود و از استقبال خوبی نیز مواجه شده است.

معاون آموزشی جهاددانشگاهی با بیان اینکه رویکرد تحصیلات پژوهش محور از نیازهای و ضرورت‌های امروز دوره‌های تحصیلات تکمیلی کشور است، اظهار کرد: ما نیاز بسیاری داریم تا بخش صنعت، فناوری و تکنولوژی را به آموزش گره بزنیم. این مدل هرچند مدت کوتاهی است به اجرا درآمده اما مدل موفقی ارزیابی می‌شود و اگر بتوانیم آنرا توسعه دهیم می‌توانیم از آثار و برکات آن برخوردار باشیم.

وی با بیان اینکه دو سه سالی است آموزش‌های پژوهش محور از جانب وزارتین علوم و بهداشت مورد توجه قرار گرفته است، افزود: البته وزارت علوم ترجیح داده است این مسئله را مراکز پژوهشی عهده دار باشند که در جهاددانشگاهی پژوهشکده‌هایی عهده دار این مسئله شده‌اند و براین اساس در حال حاضر بیش از 120 نفر از دانشجویان دکتری در پژوهشکده‌های جهاد مشغول به فعالیت هستند. امیدواریم از این طریق صنعت، فناوری و تکنولوژی را به آموزش گره بزنیم و به عنوان یک الگو بر روی تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه موثر باشد و از شاخص‌های علمی که مربوط به تولید فناوری، ثبت اختراع و غیره می‌باشد خروجی مناسبی دریافت شود.

قرنفلی با بیان اینکه این مسئله با یک سری ابهامات اجرایی اداری و شکلی زیادی روبرو است افزود: اجرایی کردن این مسئله به دلیل نقص در آیین نامه‌ها با مشکل روبروست که باید به مرور زمان اصلاح شود و امیدواریم وزارت علوم راه را هموار کند و اجازه دهد مراکز پژوهشی در این زمینه توسعه بیشتری داشته باشند.

معاون آموزشی جهاددانشگاهی یکی از کمبودهای بزرگ را در عرصه تولید علم و فناوری دانست و افزود: ظرف یکی دو دهه گذشته در سطح آموزش عالی توفیق خوبی در جهش علمی در عرصه تولید علم داشته‌ایم، اما در کنار این حرکت یک ضعف بزرگی وجود دارد که شناخت و رفتن به سمت حل آن از وظایف مدیریت علمی و آموزشی کشور است. این ضعف در عرصه تولید فناوری دیده می‌شود به گونه‌ای که نسبت تولید علم به تولید فناوری بسیار پایین است بنابراین باید به سمت راهکارها و جهت گیری‌هایی برای افزایش تولید فناوری حرکت کنیم و یکی از راهبردها می‌تواند آموزش‌های پژوهش محور باشد.

وی با بیان اینکه توقع می‌رود وزارت علوم در این زمینه اهتمام بیشتری بورزد گفت: وزارت علوم این حرکت را تازه شروع کرده و طبیعی است یک سری ابهامات و مشکلات وجود داشته باشد. هرچند که وزارت علوم نشان داده مایل است این حرکت توسعه پیدا کند اما احتیاط‌هایی نیز دارد و امیدواریم این وزارتخانه با وضع مقررات و ایجاد ساز و کارهای اجرایی فعالیت‌ها را روان تر و شفاف تر سازد.

تگ ها جهاد دانشگاهی سیاست های جهاد دانشگاهی موسسه آموزش عالی

پر بازدیدترین موسسه آموزش عالی

موسسه پژوهش MBA
ترجمه تخصصی دانشگاهی
موسسه پژوهش مدیریت

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت