پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روز          25 بهمن 1389 - 14 February 2011


معاون وزیر علوم با اشاره به مهاجرت 250 هزار متخصص ایرانی به آمریکای شمالی، ارزش سرمایه‌های انسانی منتقل شده از مهاجرت این نخبگان را حدود 250 میلیارد دلار ارزیابی کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر حسین نادری‌منش که به عنوان دبیر همایش «نقش فناوری‌های نوین در ارتقای زندگی انسانی؛ ‌فرصت‌ها و چالش‌ها» با خبرنگاران سخن می‌گفت با اشاره به برگزاری این همایش طی روزهای 30 بهمن ماه و اول اسفند ماه در جزیره کیش، خاطرنشان کرد: ریاست جمهوری، شورای عالی ایرانیان خارج از کشور، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم و تحقیقات و فناوری مسوول برگزاری این همایش هستند که ایده برگزاری آن در زمان برگزاری همایش ایرانیان خارج از کشور مطرح شد.

وی با اشاره به آمار تعداد ایرانیان خارج از کشور خاطرنشان کرد: این آمار از چهار تا شش میلیون نفر متغیر است و بر اساس برخی گزارش‌های موجود بیش از 250 هزار مهندس و پزشک و متخصص در آمریکایی شمالی حضور دارند. اگر این تخمین صحیح باشد از آن جا که تربیت هر متخصص حدود یک میلیون دلار برای کشور مقصد هزینه در بر دارد وجود 250 هزار متخصص در آمریکای شمالی یعنی 250 میلیارد دلار سرمایه یک کشور.

نادری‌منش در بخش دیگری از سخنان خود درباره اهداف برگزاری همایش «نقش فناوری‌های نوین در ارتقای زندگی انسانی؛ ‌فرصت‌ها و چالش‌ها» گفت: دانشمندان چند رشته که تحت عنوان فناوری‌های نوین فعالیت می‌کنند، می‌توانند نتایج تحقیقات خود را به داخل کشور منتقل کنند و با مسوولان آموزش عالی کشور، پارک‌های علم و فناوری و ستادهای فناوری‌های نوین در داخل کشور همراه شوند تا محیطی برای تعاملات علمی فراهم شود.

معاون آموزشی وزیر علوم توضیح داد: شناخت متقابل ایرانیان متخصص داخل و خارج از کشور از توانمندی‌های طرفین از دیگر اهداف جدی این همایش می‌باشد.

وی تصریح کرد: همچنین ایجاد فرصت مبادله اطلاعات محققان داخل و خارج از کشور و برقراری ارتباط مستمر با متخصصان خارج از کشور از اهدافی است که در این راستا فعالیتهایی صورت گرفته است.

نادری منش، اقتصاد و تجارت، همکاری‌های بین‌المللی، سلامت و بهداشت، اخلاق عد الت در توسعه علمی و محیط زیست را از محورهای همایش مذکور برشمرد و گفت: نانو فناوری، فناوری زیستی، هوا فضا، علوم شناختی، ICT، میکروالکترونیک و انرژی‌های نو از جمله فناوری‌های نوینی هستند که به عنوان موضوعات همایش انتخاب شده‌اند.

نادری‌منش با بیان اینکه طی سالیان اخیر جمهوری اسلامی ایران در این راستا قدم های خوبی را برداشته است، اظهار کرد: وظیفه تعامل با ایرانیان خارج از کشور بر عهده معاونت علمی ریاست جمهوری و ستادهای تابعه گذاشته شد تا از ایرانیان خارج از کشور دعوت به عمل آ‌ورند.

وی خاطرنشان کرد: در مجموع 550 نفر از متخصصان در همایش حضور خواهند داشت که انتظار می‌رود جمعیتی بیش از 600 نفر در این همایش شرکت کنند.

نادری‌منش گفت: همچنین در این همایش 7 پنل در رابطه با 7 فناوری گفته شده برگزار می‌شود که مسوولیت آن بر عهده مسوولان ستادها است.

وی اظهار کرد: بر اساس آ‌مار اولیه‌ای که در دست است، تعداد 130 نفر در زمینه فناوری‌های زیستی، 40 نفر در انرژی‌های نو، 15 نفر در علوم شناختی، 65 نفر در فناوری اطلاعات و میکرو الکترونیک، 60 نفر در زمینه نانو فناوری و 40 نفر در بخش هوا فضا در این همایش شرکت می‌کنند، همچنین از اروپا 40 نفر، 25 نفر از آمریکا، 20 نفر از کانادا و نیز افرادی از استرالیا، ژاپن و اروپای شرقی و آسیای شرقی در همایش حضور دارند.

نادری منش خاطرنشان کرد: نمایشگاه مختصری از دستاوردهای یکی، دو ستاد فناوری برگزار می‌شود و نیز مجموعه‌ای شامل معرفی 100 محصول و پروژه به ثمر رسیده به فارسی و انگلیسی چاپ و منتشر خواهد شد.

خبرنامه - شبکه های اجتماعی