پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 95 نتایج ارشد 95 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 95 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 95 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روز          17 بهمن 1390 - 06 February 2012


کاپیتولاسیون در کنکور دکترا : نورچشمی ها به جای دانشجویان قبول شده !


در حالی که پیش از این به بهانه پولی شدن دانشگاه ها و اعتراض به رییس دانشگاه آزاد، گروهی از افراد تحت عنوان دانشجویان عدالتخواه به تجمع و اعتراض می پرداختند، با وجود برخی تبعیض ها در کنکور دکترای امسال دانشگاهها، هیچ اعتراضی به گوش نمی رسد.

به گزارش خبرنگار بازتاب امسال در اولین سال اجرای کنکور سراسری دکترا ، بسیاری از کسانی که از نظر علمی و پژوهشی در دانشگاه ها پذیرفته شده بودند، از تحصیل در مقطع دکترا محروم شدند و در عوض بسیاری از افراد که نه تنها در کنکور دکترا قبول نشده بودند بلکه حتی کنکور نیز نداده بودند، موفق به ورود به این مقطع شدند.

بر اساس اطلاعات کسب شده توسط خبرنگار بازتاب از یکی از دانشکده های بزرگترین دانشگاه علوم انسانی کشور، از مجموع ده نفر پذیرفته شده در کنکور کتبی و مصاحبه این دانشکده، حتی یک نفر نیز به عنوان دانشجوی دکترا پذیرفته نشد و اسامی ده نفر دیگر به عنوان پذیرفته شدگان در مقطع دکترا اعلام گردید.

نکته جالب توجه آن که از میان ده نفر مذکور، حتی یک نفر نیز در کنکور کتبی برای این دانشگاه پذیرفته نشده و اکثریت آنان یعنی 6 نفر حتی کنکور دکترا نیز نداده بودند.

شیوه مورد استفاده برای پذیرفتن این دانشجویان بدون کنکور، اعلام آنان به عنوان بورس خارج از کشور به صورت صوری و سپس تبدیل بورس خارج از کشور آنان به داخل بوده است.
در حالی که مطابق با آیین نامه های وزارت علوم، تبدیل بورس خارج به داخل پس از گذراندن دست کم سه سال از مقطع دکترا و قبولی در واحدهای درسی این مقطع ممکن است، اما برخی افراد نورچشمی بدون آن که تسلط به زبان خارجی و یا تحصیل در دانشگاههای خارج را داشته باشند، به عنوان تبدیل بورس خارج به داخل در دانشگاههای دولتی پذیرش می شوند و عملا بدون هیچ گونه صلاحیت علمی و رقابتی از یک رانت بزرگ تحصیلی آن هم در مقطع دکترا برخوردار می شوند.

جالب اینجاست که پیش از این در مورد رانت آقازاده ها مطالبی گفته می شد، اما در شیوه جدید برخی از مسئولان نیز شخصا از رانت استفاده می کنند.

در میان پذیرفته شدگان افرادی با سنین بالای چهل سال و پنجاه سال هم دیده می شوند که با توجه به مدت تحصیل دکترا عملا در آستانه بازنشستگی مدرک خود را دریافت می کنند و عملا فرصت خدمتی با استفاده از این فرصت تحصیلی به جامعه ندارند.

برخی از این افراد نیز که تحت عنوان نیروهای ارزشی از این رانت استفاده می کنند، در واقع اعتقادی به ارزشها و ولایت نداشته و با تظاهر وجهت استفاده از این رانت خود را ذوب در ولایت نشان می دهند و دارای سوابق درخشانی! در جهت عکس می باشند.

تگ ها کاپیتولاسیون کنکور دکترا دانشجویان

پر بازدیدترین گزارش روز

موسسه پژوهش MBA
ترجمه تخصصی دانشگاهی
مقاله نویسی ISI

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت