پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 95 نتایج ارشد 95 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 95 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 95 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روز          04 تیر 1392 - 25 June 2013


چند مطالبه علمی از دولت جدید و  مهمترین دغدغه‌ روسای دانشگاه ها
مهمترین دغدغه‌ روسای دانشگاه ها
ایجاد زمینه برای اجرایی شدن طرح متن باز، هموارسازی مسیر پیشرفت علمی، تمرکز برتحقق منویات مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، اختصاص بودجه سالانه فرهنگی به دانشگاه‌ها و رتبه بندی دانشگاه ها براساس مدرک تنها بخشی از مطالبات دانشگاهیان از دولت جدید در بخش آموزش عالی است.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از مهر، جهش چشمگیر شاخص‌های آموزشی، علمی، پژوهشی و دانشجویی در عرصه آموزش عالی طی سال های گذشته موجب شده است که انتظارات از دولت جدید نسبت به دولت های قبل افزایش یابد.

به‌طوریکه روسای دانشگاه‌ها خواستار نگهداری پیشرفت‌های علمی صورت گرفته و تداوم آن شده و برای اینکه این پیشرفت‌ها تداوم داشته باشد نظرات خود را به شرح زیر عنوان کردند.

ایجاد زمینه برای اجرایی شدن طرح متن باز

دکتر رضا روستا آزاد – رئیس دانشگاه صنعتی شریف به خبرنگار مهر گفت: دولت نهم و دهم در زمینه گسترش کمی فعالیت های خوبی داشتند و تعداد قابل توجهی دانشگاه ایجاد کردند از این رو طبیعتا دولت یازدهم باید در جهت افزایش کیفیت و استاندار سازی فعالیت کند.

وی افزود: در اواخر دولت دهم آموزش متن باز برنامه ریزی شد دولت جدید زمینه اجرایی شدن کامل این طرح را فراهم کرد تا دانشگاه‌های بزرگ که از نظر آموزشی در وضعیت کیفی خوبی قرار دارند، متن آموزشی خود را روی اینترنت قرار دهند تا همه جای کشور متون آموزشی خود را با این کیفیت تطبیق داده و بتوانند از آن استفاده کنند.

اما دکتر محمد مهدی طهرانچی - رئیس دانشگاه شهید بهشتی، نظر دیگری دارد و کارکرد آموزش عالی را صرفا فعالیت علمی و پژوهشی نمی داند.

عدم موفقیت دولت در ماموریت محور کردن نظام آموزش عالی

طهرانچی معتقد است آن چیزی که دولت قبل زیاد درآن موفق نبود ماموریت محور کردن نظام آموزش عالی و پاسخ‌گویی به حل مشکلات جامعه نسبت به مسایلی مانند اشتغال بود.

وی ادامه داد: ما فقط یک توسعه کمی در حوزه پیام نور داشتیم که اشتغال پنهان ایجاد می کرد درحالی که آموزش عالی می تواند در عرصه اقتصاد دانش بنیان و حل مساله اقتصاد به خوبی فعالیت کند.

رئیس دانشگاه شهید بهشتی یادآورشد : آیین نامه های شرکت‌های دانش بنیان هم  متوقف مانده و به عرصه ظهور نرسید.

هموارسازی مسیر پیشرفت علمی

دکتر انسیه خزعلی – رییس دانشگاه الزهرا(س) برخلاف ریاست دانشگاه شهید بهشتی معتقد است در دولت نهم و دهم پیشرفت‌های علمی خوبی صورت گرفت است که دولت یازدهم باید در جهت تکمیل این پیشرفت های علمی فعالیت کند و مسیر را برای پیشرفت های بیشتر و رسیدن به چشم اندازی که ترسیم شده است هموار کند.

تمرکز بر تحقق منویات مقام معظم رهبری در دانشگاه ها

سید صدرالدین شریعتی - رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در همین زمینه در گفتگویی که با مهر داشت گفت: درست است که پیشرفت های خوبی در دولت های گذشته صورت گرفته ولی باید بخش هایی تقویت شوند.

وی ادامه داد: دولت جدید باید در بخش تحصیلات تکمیلی با جدیت فعالیت کند، حوزه علوم انسانی را تقویت کند و فرمایشاتی که مقام معظم رهبری در بازنگری علوم انسانی و جنگ نرم مطرح کردند را تحقق بخشد.

اختصاص بودجه سالانه فرهنگی به دانشگاه ها

دکتر حسن صدقی – رئیس دانشگاه ارومیه هم از دولت جدید انتظار دارد که تمام تلاش خود را برای رسیدن به افقی که برای سال 1404 از نظر علمی ترسیم شده است به کار گیرد.

وی به ایجاد معاونت های فرهنگی و اختصاص بودجه فرهنگی به دانشگاهها اشاره کرد و گفت: ما معتقدیم اگر نظام اسلامی است و وزیر علوم وزیر تهذیب و علم است، باید برای تهذیب عضو هیات علمی دانشگاه و دانشجویان سرمایه گذاری کند و بودجه سالانه فرهنگی به دانشگاه‌ها اختصاص دهد.

رتبه بندی دانشگاه ها براساس مدرک

رئیس دانشگاه باهنر کرمان - دکتر نصرالله  گرامی انتظاری که از دولت جدید در بخش آموزش عالی دارد این است که دانشگاه‌ها را از نظر مدرک رتبه بندی کند و توسعه آموزش عالی را براساس برنامه علمی انجام دهد.

گرامی ادامه داد: در دولت نهم و دهم بیشتر به توسعه کمی توجه شد در دولت یازدهم باید کیفی سازی صورت گیرد.

اختصاص بخشی از درآمد ارزی نفت به خرید تجهیزات آزمایشگاهی

دکتر محمد موذنی - رئیس دانشگاه شیراز بیشتر به تهیه زیرساخت های علمی تا کید دارد  و خواستار تامین تجهیزات ازمایشگاهی دانشگاهها و توجه به دانشگاههای بزرگ است.

وی گفت: دولت نهم و دهم در توسعه آموزش عالی خوب کار کرد ولی بیشتر توجه آن به توسعه کمی بود دولت یازدهم باید به توسعه کیفی توجه کند و دانشگاه‌های  پیشتاز در حوزه علم و فناوری را تقویت کند.

رئیس دانشگاه شیراز یادآورشد: دولت جدید دانشگاه‌هایی که از نظر تجهیزات آزمایشگاهی مشکل دارند را حمایت کند و بخشی درآمد ارزی نفت را به خرید تجهیزات آزمایشگاهی دانشگاه‌ها اختصاص دهد با این کار کلی از مشکلات دانشگاه ها حل می شود.

ماموریت گرا شدن دانشگاه‌ها برای تکمیل حلقه 1404

دکتر محمد حسین رامشت – رئیس دانشگاه اصفهان از دولت جدید انتظار دارد بتواند استاندار بین المللی آموزش را محقق کند و برای تکمیل حلقه 1404 ، به هر دانشگاه ماموریتی محول کند.

رامشت ادامه داد: برای رسیدن به هرچیزی مقدماتی لازم است و برای رسیدن به مقام اول علمی در سال 1404 مقدماتی در دولت های گذشته انجام شده است ولی ماموریت دانشگاه‌ها مشخص نیست که دولت جدید می تواند برای تکمیل این حلقه ماموریت هایی را به دانشگاه‌ها محول کند.

دولت یازدهم ادامه دهنده پیشرفت های علمی دولت نهم و دهم

دکتر محمد اسماعیل گلشن – رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان معتقد است در دولت نهم و دهم اقدامات علمی بسیار خوبی مانند جذب هیات علمی، اسلامی شدن دانشگاه، ارتباط با صنعت، حرکت به سمت دانشگاه تمدن ساز، توسعه تحصیلات تکمیلی و توسعه فضاهای آموزشی و تحقیقاتی صورت گرفته است که این کارها پیوسته است و نباید در مقطعی منقطع شود و باید ادامه یابد رمز  پیشرفت علم و فناوری هم ادامه دار بودن فعالیت های علمی است.

حفاضت از پیشرفت های علمی صورت گرفته

و در پایان ، دکتر حسن مروتی – رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز نیز به مهر گفت: در دولت نهم و دهم آموزش عالی پیشرفت خوبی داشت ولی رسیدن به موفقیت یک قسمت کار است و نگهداری آن موفقیت یک قسمت دیگر که وظیفه خطیری است.

وی ادامه داد: باید دولت بعدی کاری کند که پیشرفت علمی موجود پا برجا مانده و کشور به سمت پیشرفت حرکت کند.

تگ ها مطالبع علمی از دولت جدید خواسته دانشگاه ها از دولت جدید مهمترین دغدغه‌ روسای دانشگاه ها مشکلات دانشگاه ها

پر بازدیدترین گزارش روز

موسسه پژوهش MBA
ترجمه تخصصی دانشگاهی
مقاله نویسی ISI

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت