پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 95 نتایج ارشد 95 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 95 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 95 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / معارف اسلامی          16 آذر 1391 - 06 December 2012اسلامی شدن دانشگاه ها در گرو استقلال فرهنگی است

تهران - حضرت امام خمینی (ره) اسلامی شدن دانشگاه ها را در گرو استقلال فرهنگی دانسته و فرمودند: آن چیزی که ما را می‏ترساند وابستگی فرهنگی است، ما از دانشگاه استعماری می‏ترسیم، ما از دانشگاهی می‏ترسیم که جوان های ما را آن طور تربیت کنند که خدمت غرب بکنند.

ما می‏خواهیم دانشگاه ها را طوری کنیم که جوان های ما برای خودشان و برای ملتشان کار کنند. این آقایانی که اشکال می‏کنند در این معانی و کنار نشسته و اشکال می‏کنند، اینها گمان می‏کنند که اعضای شورای انقلاب نمی‏فهمند به اینکه معنی اسلامی کردن این نیست که در همه علوم دو قسم ما داریم. یک قسم هندسه اسلامی داریم، یک قسم هندسه غیر اسلامی.

اشکال می‏کنند، نمی‏دانند که اعضای شورای ما که بعضی از آنها دکتر هستند و بعضی از آنها مجتهد هستند، نمی‏فهمند اینها که علوم اسلامی جایی دارد. در مدارس قدیمه هست و اینجا جای علوم دیگر است لکن باید دانشگاه اسلامی بشود تا علومی که در دانشگاه تحصیل می‏شود در راه ملت و در راه تقویت ملت و با احتیاج ملت همراه باشد.

ما می‏گوییم که برنامه‏هایی که در دانشگاه‌ها هست، منتهی می‏کند جوانان ما را به اینکه طرف کمونیسم کشیده بشوند یا طرف غرب و نباید این طور باشد. ما می‏گوییم که جوانان ما را، این معلمین یا اساتیدی که در دانشگاه بودند و بعضی از آنها که هستند، نمی‏گذارند تحصیل حسابی بکنند، آنها را متوقف می‏کنند، مانع از پیشرفت آنها هست، در خدمت غرب هستند و می‏خواهند ما در همه چیز محتاج به غرب باشیم.

معنی اسلامی شدن دانشگاه این است که استقلال پیدا کند و خودش را از غرب جدا کند و خودش را از وابستگی به شرق جدا کند و یک مملکت مستقل، یک دانشگاه مستقل، یک فرهنگ مستقل داشته باشیم.

عزیزان من، ما از حصر اقتصادی نمی‏ترسیم؛ ما از دخالت نظامی نمی‏ترسیم؛ آن چیزی که ما را می‏ترساند وابستگی فرهنگی است.

ما از دانشگاه استعماری می‏ترسیم؛ ما از دانشگاهی می‏ترسیم که جوان های ما را آن طور تربیت کنند که خدمت غرب بکنند؛ ما از دانشگاهی می‏ترسیم که آن طور جوان‌های ما را تربیت کنند که خدمت به کمونیسم کنند.

* از بیانات امام خمینی (ره) در جمع دانشجویان عضو انجمن اسلامی دانشگاه ها (اول اردیبهشت 1359)

تگ ها اسلامی شدن دانشگاه استقلال فرهنگی

پر بازدیدترین معارف اسلامی

موسسه پژوهش MBA
ترجمه تخصصی دانشگاهی
موسسه پژوهش مدیریت

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت