پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / کنکور          27 فروردین 1390 - 16 April 2011

خبرگزاری مهر - گروه حوزه و دانشگاه: پس از ماهها انتظار نخستین آزمون نیمه متمرکز دکتری تخصصی برای ورود به این دوره با حاشیه هایی آخر هفته گذشته برگزار شد و حدود 131 هزار نفر با شرکت در این آزمون خود را به محک آزمایش گذاشتند.

به گزارش خبرنگار مهر، این آزمون که برای اولین در این سطح برگزار می شد پس از ماهها کش و قوس دانشگاهها و وزارت علوم برعهده سازمان سنجش آموزش کشور گذارده شد تا پذیرش اولیه از طریق این آزمون صورت گیرد و افرادی که نمرات لازم را بدست می آورند به دانشگاهها معرفی شوند.

تبلیغات موسسات: "دکتر" این تبلیغ را بگیر!

آزمون دکتری نیز همانند آزمون های دیگری که در کشور برگزار می شود محل مناسبی برای تبلیغ موسسات آموزشی با مجوز و بی مجوز بود که از این راه برای کسب درآمد بیشتر تلاش می کردند. جوانانی آراسته و خوش پوش ساعت 8 صبح در جلوی درب ورودی حوزه های امتحانی حاضر بودند و با دکتر خطاب کردن داوطلبان! تبلیغات رنگارنگ را به دست آنان می دادند.

سرویس رایگان ... مقصد میادین اصلی شهر!

اتوبوس مجانی هم از ترفندهای دیگر این آموزشگاهها بود. آموزشگاههایی که هر کدام در دنیای شلوغ کنکور و آزمون برای خود نامی بر سر زبانها انداخته بودند. بسیاری از داوطلبان یکی از حوزه های آزمون دکتری به محض خروج از حوزه با یک تبلیغ جالب مواجه می شدند : "سرویس رایگان ... (نام آموزشگاه کنکور) در خدمت داوطلبان عزیز". مقصد میادین اصلی شهر تهران !

حوزه های امتحانی هم خود را برای برگزاری آزمون دکتری آماده کرده بودند و می توان گفت به طور تقریبی از نظم خوبی برخوردار بودند اما نکته جالب توجه در اغلب حوزه های امتحانی، غافلگیری در برابر تغییرات جوی بود. باد و سرمای ناگهانی هوا در بسیاری از حوزه ها، داوطلبان را در زمان برگزاری آزمون آزرده بود و عطسه های مداوم آنها موضوع جالب توجه مراقبان شده بود.

تماس مراقبان با مسئولان سنجش

نحوه برگزاری آزمون و نحوه پاسخگویی به سئوالات با توجه به جدید بودن نوع پاسخ کوتاه در این آزمون نیازمند اطلاع رسانی بیشتری بود. در برخی از حوزه های امتحانی مراقبان مجبور به تماس با سازمان سنجش شدند و از آنها پرسیدند که آزمون زبان انگلیسی باید چگونه پاسخ داده شود و یا در آزمون تخصصی بعدازظهر بسیاری از داوطلبان از امتیاز منفی مطلع نبودند.

اولین بارها همواره دستخوش حاشیه هایی هم می شوند که تاخیر نیم ساعته در برگزاری هر دو آزمون صبح و بعدازظهر یکی از همین حاشیه ها بود. البته تحویل گرفتن موبایل و کیف دستی خانم ها وقت گیر ترین موضوعی بود که علت اصلی این تاخیرها بود.

دفترچه های آزمون دکتری شخصی سازی شده و عکس فرد بر روی آنها درج شده بود. هرکدام از دفترچه های استعداد تحصیلی، زبان خارجی و تخصصی در بسته های رنگی قرمز، آبی و سبز قرار گرفته بود.

مردان میانسال و زنان جوان در کنکور دکتری

ترکیب سنی شرکت کنندگان در اولین آزمون دکتری بسیار جالب توجه بود. با وجود اینکه در حوزه امتحانی آقایان بیشتر ترکیب سنی بالاتر از 30 سال به چشم می خورد اما در حوزه های خانم ها ترکیب سنی شرکت کننده ها بسیار پایین تر از حد انتظار بود و گفتگو با داوطلبان زن نشان می داد که بیشتر آنها از دانشجویان سال آخر کارشناسی ارشد یا فارغ التحصیلان تازه دانشگاهها هستند.

پر بازدیدترین کنکور

خبرنامه - شبکه های اجتماعی