پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / کنکور          07 اردیبهشت 1390 - 27 April 2011

اولین آزمون دکتری پس از برگزاری با حاشیه هایی همراه بود. یکی از این حاشیه ها نظرسنجی از داوطلبان بود که در یکی از سئوالات آن پرسشی درباره تجمیع آزمونهای کشوری از جمله وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد مطرح شد و این موضوع اعتراض برخی از مجلسیها را برانگیخت.

به گزارش خبرنگار مهر، آزمون دکتری نیمه متمرکز روز 25 فروردین ماه 90 برگزار شد. در این آزمون حدود 131 هزار نفر شرکت داشتند که در مدت صبح و بعدازظهر به سئوالات آزمون پاسخ گفتند.

پیش از برگزاری رسمی آزمون، برگه نظرسنجی میان داوطلبان توزیع شد که 12 پرسش داشت. این پرسشها از برگزاری آزمون دو بار در سال و یا شرایط و کیفیت محل برگزاری آزمون تا نظر داوطلبان درباره تجمیع آزمون های کشوری از جمله آزمون های وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد را شامل می شد.

پس از برگزاری آزمون و طرح موضوعات نظرسنجی در مجلس، گروهی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اعتراض خود را نسبت به پرسش تجمیع آزمون های وزارت بهداشت با سایر آزمون های کشوری بیان کردند و آن را مقدمه چینی برای طرح دوباره موضوع جدایی آموزش پزشکی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برشمردند و حتی آن را هدفمند خواندند.

انتقاد از نظرسنجی تجمیع آزمونهای وزارت علوم و بهداشت در کنکور دکتری

انوشیروان محسنی بندپی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با مهر با انتقاد از طرح نظرسنجی تجمیع آزمون های وزارت علوم با وزارت بهداشت در آزمون دکتری سال 90 گفت: این موضوع با تمایل افراد برای جدا شدن آموزش پزشکی از وزارت بهداشت ارتباط دارد.

محسنی بندپی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: موضوع آزمون نیمه متمرکز دکتری سال 90 که از سوی سازمان سنجش برگزار شد، در کمیسیون بهداشت مجلس مطرح شده که یکی از انتقادات نظرسنجی ابتدایی این آزمون درباره تجمیع آزمون ها بوده است.

وی افزود: برخی از افراد در وزارت علوم به دنبال این هستند که آموزش پزشکی دوباره به وزارت علوم بازگردد و آزمون های این وزارتخانه هم به سازمان سنجش واگذار شود. در صورتی که آزمون های وزارت بهداشت حساس است و بین درآمد فردی که جراح متخصص است با جراحی عمومی تفاوت بسیاری وجود دارد و این آزمونها در تعیین این خروجی ها مهم است.

محسنی بندپی افزود: با توجه به همه این حساسیت ها به نظر غیر منطقی می آید که در یک آزمون مخصوص وزارت علوم، تجمیع با آزمون های وزارت بهداشت نظرسنجی شود. به نظر می رسد هر وزارتخانه ای باید تمرکز خود را بر روی آزمون های خود قرار دهد و این نوع نظرسنجی ها درست نیست.

طرح دوباره جدایی آموزش پزشکی در قالب نظرسنجی به تنش می انجامد

حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی هم در گفتگوی خود با مهر با تاکید بر اینکه آزمون های تخصصی پزشکی باید در جای اصلی خودشان برگزار شود، گفت: طرح دوباره جدایی آموزش پزشکی تنها به ایجاد تنش بیشتر در این زمینه دامن می زند.

شهریاری در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: موضوع مهمی چون آزمون های پزشکی از جمله دستیاری، جامع علوم پایه و کارورزی همه در حیطه شورای آموزش پزشکی و تخصصی هستند که این شورا خودش مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را دارد و ما نمی توانیم در آن حیطه وارد شویم.

وی با اشاره به طرح نظرسنجی تجمیع آزمون های وزارت بهداشت با وزارت علوم در حاشیه آزمون دکتری 90 گفت: طرح این مسائل آن هم در قالب یک نظرسنجی بیشتر به دامن زدن تنش در این مسئله می انجامد چرا که طرح موضوع جدایی آموزش پزشکی از وزارت بهداشت تنش ایجاد می کند.

نظرسنجی هدف دار برای طرح دوباره جدایی آموزش پزشکی

اکبر رنجبرزاده عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اعتراض نسبت به طرح تجمیع آزمونهای وزارت بهداشت و علوم در آزمون دکتری سال 90 گفت: همانطور که وزارت بهداشت نمی تواند آزمونهای فنی - مهندسی برگزار کند وزارت علوم هم نمی تواند آزمون دستیاری برگزار کند.

رنجبرزاده در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: آزمونهای وزارت بهداشت شرایط خودشان را دارند و این موضوع که در آزمون دکتری وزارت علوم از داوطلبان پرسیده شده است که مایل به تجمیع آزمونهای وزارت بهداشت با وزارت علوم هستید مورد اعتراض برخی از اعضای کمیسیون بهداشت است.

وی تاکید کرد: همانطور که وزارت بهداشت نمی تواند مدعی باشد که آزمون فنی مهندسی برگزار کند وزارت علوم هم نمی تواند مدعی شود که می تواند آزمون پزشکی برگزار کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یادآور شد: این نظرسنجی و طرح موضوع در یک آزمون مناسب نبود و می تواند آغازگر یک جریان سازی سیاسی برای جدا شدن آموزش پزشکی باشد.

سازمان سنجش به اندازه کافی مشکل دارد

محمد جواد نظری مهر عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با انتقاد از طرح تجمیع آزمونهای وزارتخانه های بهداشت و علوم گفت: هر وزارتخانه ای باید آزمونهای اختصاصی را در مجموعه خود انجام دهد تا بتواند بهترین نتیجه را بگیرد.

نظری مهر در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: من موافق تجمیع آزمونهای وزارت بهداشت با آزمونهای وزارت علوم نیستم چرا که سازمان سنجش آموزش کشور به اندازه کافی مشکل دارد.

وی افزود: اضافه کردن آزمونهای اختصاصی وزارت بهداشت به سازمان سنجش بر مشکلات این سازمان می افزاید. آزمونهای پزشکی، کار تخصصی وزارت بهداشت است و درست است که در برخی مقاطع با مشکلاتی همراه بوده اما برای تصحیح یک موضوع راه حل این نیست که آن مجموعه به یک بخش غیرتخصصی واگذار شود.

دانشگاه از صنعت جدا شد؛ آموزش پزشکی را از سلامت دور نکنید

امیر طاهرخانی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به مهر گفت: در صورتی که آموزش از وزارت بهداشت جدا شود به وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت آسیب می زند زیرا آموزش بخش کاربردی خود را از دست می دهد و آسیبی که صنعت و آموزش فنی مهندسی دیده است در پزشکی نیز تکرار می شود.

امیر طاهرخانی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: آموزش پزشکی در کنار بخش بهداشت و درمان معنی یافته و عملیاتی می شود و در غیر این صورت تنها تئوری از آن باقی می ماند. این مسئله مشکل فعلی حوزه صنعت است چرا که بخش صنعت از دانشگاهها و آموزشهای صنعتی جدا است و تنها تئوری آموزش داده می شود.

این نماینده مجلس درباره یک نظرسنجی در آزمون دکتری 90 که از داوطلبان درباره تجمیع آزمونها سئوال کرده بود گفت: تجمیع آزمونهای دکتری در دانشگاهها در همه وزارتخانه‌ها و دانشگاه آزاد امکان پذیر نیست چرا که اولاً بخش های تخصصی الزامات خود را دارد و دیگر اینکه بخش دولتی و غیردولتی قابل تجمیع نیستند زیرا هر بخشی نیازهای خود را در حوزه تحصیلات تکمیلی به شکل متفاوتی ترسیم کرده است.

تگ ها کنکور دکتری

پر بازدیدترین کنکور

خبرنامه - شبکه های اجتماعی