پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 95 نتایج ارشد 95 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 95 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 95 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / کنکور          20 تیر 1392 - 11 July 2013


پایان فرایند قرائت پاسخنامه های آزمون سراسری و  آغاز محاسبه نمرات خام، تراز و کل داوطلبان

مشاور عالی سازمان سنجش از پایان فرایند قرائت پاسخنامه های آزمون سراسری سال جاری از امروز خبر داد و مرحله بعدی بررسی پاسخنامه ها را تشریح کرد.

پرتال دانشگاهی به نقل از حسین توکلی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره آخرین وضعیت پاسخنامه های آزمون سراسری سال 92، گفت: از امروز پنجشنبه قرائت پاسخنامه های کنکور سراسری در قرنطینه به اتمام رسیده و مشخص شده داوطلبان در این پاسخنامه ها کدام خانه ها را علامت گذاری کرده یا اینکه به هر سوال یک یا چند پاسخ داده اند.

وی ادامه داد: در مرحله بعدی، پاسخنامه ها تبدیل به نوارها یا طیفهای خاصی شده و بعد از این تبدیل با توجه به اینکه نتیجه پاسخنامه داوطلب به معنای واقعی مشخص شده بر حسب مورد در محلهای امنی توسط افراد خاصی نگهداری و کنترل می شود.

به گفته مشاور عالی سازمان سنجش، تصحیح ورقه ها توسط دستگاههای مخصوص، مرحله بعدی است که به زودی آغاز خواهد شد و در این مرحله است که نمرات خام و تراز داوطلبان به دست می آید.

توکلی درباره این مرحله با ارائه توضیحاتی در خصوص نحوه محاسبه نمرات خام، اظهار داشت: نمرات خام، نمرات درصدی هستند و بر حسب تعریف به این معناست که داوطلب به چند درصد سوالات بعد از کسب نمره منفی پاسخهای غلط یا عدم محاسبه سوالات بدون پاسخ، جواب داده است؛ در این مرحله است که به عنوان مثال می گوییم داوطلب به 96 درصد سوالات پاسخ صحیح داده است.

وی مرحله بعد از محاسبه نمرات خام را تراز این نمرات اعلام کرد و گفت: در اصل، تراز نمرات با استفاده از اطلاعات آماری میانگین و انحراف معیار به دست می شود و سپس نمره کل به دست می آید.

سخنگوی سازمان سنجش درباره نحوه محاسبه نمرات دروس عمومی، اظهار داشت: به عنوان مثال ممکن است داوطلبی به 94 درصد سوالات دروس ادبیات و عربی پاسخ درست داده باشد، این دو نمره خام با هم مساوی هستند اما ممکن است نمرات ترازشان با یکدیگر متفاوت باشد به این دلیل که شاید در یک درس جامعه داوطلبان قوی تر یا ضعیف تری قرار گرفته باشند.

توکلی با بیان اینکه هر درسی دارای یک ضریب است، ادامه داد: نمره تراز به دست آمده در ضریب چهار درس ادبیات فارسی ضرب می شود سپس به اضافه سایر ضرایب دروس عمومی و در نهایت تقسیم بر مجموع ضرایب خواهد شد که نمره کل از این طریق در آزمون عمومی به دست می آید.

وی با اشاره به نحوه محاسبه نمرات کل در آزمون اختصاصی، گفت: در آزمون اختصاصی زیرگروههای متفاوتی لحاظ شده و نمرات تخصصی با یکدیگر متفاوت هستند، به عنوان مثال گروه ریاضی دارای سه زیر گروه است و بدین معناست که داوطلب دارای سه نمره کل اختصاصی است، این نمره کل اختصاصی با کل نمره عمومی جمع نمره آزمون فرد را تشکیل می دهد.

مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به گزینش داوطلبان و نحوه محاسبه سوابق 25 درصدی تحصیلی، گفت: در گزینش نهایی، 75 درصد نمره داوطلب با 25 درصد سابقه تحصیلی محاسبه می شود، در صورتیکه اعمال سوابق تحصیلی باعث افزایش نمره کل داوطلب شود ( برای دیپلمه های 84 به بعد ) تاثیر خواهد داشت اما در صورتیکه باعث کاهش شود گزینش بر اساس سوابق صورت نمی گیرد.

توکلی خاطرنشان کرد: در کارنامه داوطلب مشخص می شود که گزینش با اعمال سابقه تحصیلی صورت گرفته یا خیر.

تگ ها آغاز محاسبه نمرات خام، تراز و کل داوطلبان آغاز محاسبه نمرات خام، تراز و کل داوطلبان کنکور کنکور92
موسسه پژوهش MBA
ترجمه تخصصی دانشگاهی
مقاله نویسی ISI

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت