پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / کنکور          07 امرداد 1399 - 28 July 2020


معاون آموزشی دانشگاه تهران گفت: دانشگاه‌های بزرگ کشور اعلام کردند که آمادگی حذف کنکور در مقطع تحصیلات تکمیلی و پذیرش دانشجو را از طریق شرایط و ضوابط خود دانشگاه ها دارند.

پرتال دانشگاهی به نقل از سید حسین حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره جزئیات موارد مطرح شده در نشست اخیر معاونین آموزشی دانشگاه‌های بزرگ کشور، گفت: یکی از موارد مورد بحث، موضوع پذیرش دانشجوی بدون کنکور به ویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی بود.

وی با بیان اینکه همواره در سال‌های اخیر، در خصوص واگذاری اختیارات پذیرش دانشجو به دانشگاه‌ها و حذف کنکور صحبت شده و اخیراً نیز مجلس به آن ورود کرده است، افزود: شاید برهه زمانی کنونی، بهترین زمان ممکن و فرصت برای چنین تصمیمی باشد، البته اگر صحبت‌های مطرح شده، صرفاً جنبه شعاری و تبلیغاتی نداشته باشد.

معاون آموزشی دانشگاه تهران ادامه داد: ما بر این باور هستیم که چنین اقدامی در مقطع دکتری و ارشد به راحتی امکان پذیر بوده و قابل واگذاری به خود دانشگاه‌ها است. لذا ما به عنوان دانشگاه‌های بزرگ کشور، در این خصوص اعلام آمادگی می‌کنیم و قرار شد در این راستا به مراجع مربوطه و ذیصلاح (وزارت علوم) اعلام کنیم که آمادگی پذیرش دانشجو را از طریق شرایط و ضوابط خود دانشگاه‌ها داریم و معتقدیم که می‌توان این فرآیند را به گونه‌ای مدیریت کرد که پذیرش دانشجو به نحو مناسب صورت بگیرد.

حسینی با اشاره به اینکه ما در گذشته و دهه ۸۰ نیز شاهد پذیرش دانشجو در مقطع دکتری توسط خود دانشگاه‌ها بودیم و در واقع پذیرش متمرکزی وجود نداشت، اظهار داشت: اکنون، معاونین آموزشی دانشگاه‌های بزرگ کشور در این باره تاکید ویژه دارند که با توجه به اقتضائاتی که به علت شرایط موجود ایجاد شده، هرچه زودتر مسئله پذیرش دانشجو باید تعیین تکلیف شود.

وی با بیان این مطلب که ما در بحث دکتری این قابلیت را داریم که از طریق آزمون‌های اختصاصی خود دانشگاه‌ها، پذیرش را انجام دهیم، گفت: در بحث پذیرش دانشجویان ارشد هم در گذشته شیوه‌ای داشتیم با عنوان «آزمون تحصیلات تکمیلی» که بر اساس آن، چند برابر ظرفیت دانشگاه‌ها به ما معرفی می‌شدند و در ادامه، دانشگاه‌ها پس از مصاحبه و امتیاز دهی، نفرات مورد قبول را پذیرش می‌کردند و اتفاقاً پذیرش‌های بسیار خوبی نیز داشتیم.

معاون آموزشی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه می‌توان همین شیوه را حتی در پذیرش دانشجویان کارشناسی نیز مورد توجه و عمل قرار داد، افزود: البته باید دقت داشت که اتخاذ چنین تصمیمی باز می‌گردد به عزم و اراده مدیران ارشد نظام آموزش عالی، نه اینکه فقط منحصر و محدود به شعار بماند. چه بسا سالیان طولانی ست که بحث حذف کنکور مطرح شده، ولی اراده‌ای برای عملی کردن این کار در مدیران و تصمیم سازان دیده نشده است.

وی ادامه داد: اکنون این موضوع از جانب معاونین آموزشی دانشگاه‌های بزرگ کشور مورد تاکید قرار گرفته و از وزارت علوم درخواست شده است تا چنین اختیاری را به این دانشگاه‌های واگذار کنند. با این وجود اما، خود وزارت علوم نیز احتمالاً برای تصمیم‌گیری در این خصوص، پایبند و متأثر از برخی مسائل بیرون سازمانی است.

حسینی با بیان اینکه این یک واقعیت است که امروزه در هیچ کجای جهان برای پذیرش دانشجو، نیازی به مصوبه مجلس نیست، گفت: در ایران اما، حتی در مباحث اجرایی پذیرش؛ مثل پذیرش دانشجوی دکتری نیز مصوباتی از طرف مجلس گذرانده شده که حقیقتاً دست و پای دانشگاه‌ها را بسته است.

معاون آموزشی دانشگاه تهران ادامه داد: از طرفی، درون خود وزارت علوم به عنوان متولی اصلی نظام آموزش عالی کشور نیز بعضاً اختلاف نظرهایی وجود داشته است؛ به طور مثال سازمان سنجش نگاهی متفاوت از نگاه معاونت آموزشی وزارت علوم به این موضوع دارد. لذا برای حصول یک نتیجه کارآمد، ضروری است که همه، یکپارچه و هم نظر بشوند تا شاهد یک تصمیم‌گیری اساسی باشیم.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین کنکور

خبرنامه - شبکه های اجتماعی