پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / کنکور          22 امرداد 1399 - 12 August 2020


رئیس سازمان سنجش گفت: موضوع سازوکار حفاظت آزمون اصل اولیه کنکور است و تغییر شرایط اجرایی آزمون خطر لو رفتن سوالات امتحانی را به همراه داشت که مهمترین دلیل تعویق زمان کنکور بود.

پرتال دانشگاهی به نقل از دکتر ابراهیم خدایی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: پروتکل رسمی ابلاغ شده برای کلیه آزمون‌ها مصوبه ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا بوده و سازمان سنجش از دو ماه قبل کل فرایندهای اجرایی خود را بر اساس این پروتکل تنظیم کرده بود اما وزارت بهداشت هفته جاری پروتکل جدیدی با سازمان سنجش ابلاغ کرد که ناظر به دو مطلب جدید بود اول افزایش فاصله صندلی‌ها به ۲ متر و دوم سطح اشغال ۲۰ درصدی حوزه‌ها در استان‌های گرمسیر.

وی افزود: سازمان سنجش توانست در آزمون کارشناسی ارشد و دکتری سقف فاصله تعیین شده یعنی ۱.۶ متر را در اکثریت حوزه‌ها عملیاتی کند.

خدایی یادآور شد: موضوع تعویق آزمون سراسری مربوط به اصرار وزارت بهداشت در سخت‌تر کردن دستورالعمل‌های ۲ متری و سطح اشغال ۲۰ درصدی بود. سازمان سنجش آمادگی کامل خود را برای اجرای آزمون با پروتکل‌های کارشناسی ارشد اعلام کرده بود و گفته شد سعی خواهیم کرد مشابه آزمون کارشناسی ارشد و دکتری در اکثریت حوزه‌ها تا آنجا که امکان دارد فاصله ۲ متر را اجرایی کنیم که وزیر بهداشت این موضوع را قبول نکرد.

پروتکل‌های جدید مانند تغییر قواعد بازی حین بازی بود

رئیس سازمان سنجش تاکید کرد: لذا اجرایی کردن پروتکل جدید در کنکور سراسری همانند تغییر قواعد بازی در حین بازی بود. از همین رو با توجه به اینکه سازمان سنجش آموزش کشور ۱۰ روز مانده به آزمون سراسری همه فرایندهای اجرایی از قبیل چاپ و بسته بندی سوالات را بر اساس حوزه انجام داده بود و در مرحله اعزام سوالات به حوزه‌ها قرار داشت با دو مشکل اساسی روبرو شد.

وی افزود: از این دو مشکل اساسی، یکی پیدا کردن حوزه‌های جدید، تجهیز و پیدا کردن نیروهای انسانی آموزش دیده و قابل اعتماد بود. البته در این بخش پیشنهادهای سخاوتمندانه وزارت ورزش و جوانان و مصلی‌ها به سازمان سنجش ارائه شد که قابل تشکر و قدردانی است اما در این فرصت کم امکان استفاده از این پیشنهادها نبود.

حفاظت آزمون زیر سئوال می‌رفت

خدایی گفت: مشکل دوم این بود که حتی در صورت دسترس بودن حوزه‌های جدید هم، این امر مستلزم باز کردن سوالات امتحانی حداقل ۴۸ ساعت قبل از آزمون در ۳۹۲ شهر بود. این موضوع از نظر حفاظت آزمون مشکلات جدی به همراه داشته و امکان لو رفتن سوالات امتحانی را داشت که این مسئله خط قرمز آزمون بوده و تبعات این مساله فراتر از پروتکل‌های بهداشتی است و برای سازمان سنجش قابل قبول نبود.

خدایی تاکید کرد: زمانی که پروتکل‌های جدید بهداشتی به صورت غیررسمی به سازمان سنجش ابلاغ شد، سازمان سنجش طی نامه‌ای به وزیر علوم اعلام کرد که اگر مبنای پروتکل‌های بهداشتی کنکور سراسری همانند پروتکل‌های بهداشتی دکتری و ارشد باشد، تا هر جا که امکانش وجود داشته باشد فاصله به دو متر افزایش پیدا می‌کند و سازمان سنجش آمادگی کامل جهت برگزاری آزمون را دارد کما اینکه در آزمون کارشناسی ارشد و دکتری در بالای ۹۸ درصد حوزه‌ها توانستیم فاصله صندلی‌ها را به ۱.۶ متر یعنی سقف پروتکل ابلاغ شده افزایش دهیم اما این موضوع مورد قبول وزارت بهداشت قرار نگرفت.

سوالات هنوز در قرنطینه است

رئیس سازمان سنجش خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه سئوالات هنوز در قرنطینه سازمان سنجش قرار داد و کنکور با پروتکل جدیدی روبرو شده است ما یک ماه فرصت خواسته‌ایم و اعلام کردیم که برای سازمان سنجش امکان برگزاری کنکور در آخر شهریورماه ۹۹ وجود دارد. چرا که برای سازمان سنجش موضوع سازوکار حفاظت آزمون و محرمانگی اصل اولیه است.

وی درباره امکان کاهش تردد داوطلبان کنکور ۹۹ یادآور شد: ضمن اینکه در کنکور سراسری، گستردگی وجود دارد و با توجه به اینکه آزمون در ۳۹۲ شهر برگزار می‌شود فاصله مسافرت داوطلب از منزل تا حوزه به شدت کم شده است.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: در نهایت ستاد ملی مقابله با کرونا این پیشنهادات وزارت بهداشت و وزارت علوم را بررسی می‌کند و نتیجه نهایی را اعلام خواهد کرد.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین کنکور

خبرنامه - شبکه های اجتماعی