پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / کنکور          22 تیر 1401 - 13 July 2022


در حالی که رئیس سازمان سنجش می گوید تیرماه آخرین زمان تعیین تکلیف کنکور ۱۴۰۲ است، رئیس کمیسیون آموزش مجلس می گوید وزیر علوم تلویحا اعلام کرده امکان اجرای تغییرات کنکور ۱۴۰۲ وجود ندارد.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرنگار مهر، طرح اصلاح و تکمیل سیاست‌های سنجش و پذیرش در دانشگاه‌ها در جلسه ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شده است و از آن زمان تاکنون این مصوبه از سوی رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرا ابلاغ نشده است.

با توجه به عرف سالانه ای که باید یکسال پیش از برگزاری هر کنکور، تغییرات آن به اطلاع داوطلبان برسد، تیرماه ۱۴۰۱ آخرین زمانی است که می توان این تغییرات را اعلام کرد.

در جلسه ۱۷ خرداد شورای عالی انقلاب فرهنگی یک تغییر مهم درباره کنکور رخ داده است و سهم کنکور از ۱۰۰ درصد به ۴۰ درصد کاهش یافته و بر این اساس ۶۰ درصد سهم سنجش داوطلبان بر اساس سوابق تحصیلی سه سال آخر دبیرستان آنان تعیین می‌شود.

مقرر شده است در سال‌های ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳ فقط نتایج تحصیلی سال دوازدهم دانش‌آموزان و در سال ۱۴۰۴ نتایج تحصیلی سال‌های یازدهم و دوازدهم و در سال ۱۴۰۵ نتایج تحصیلی و معدل سال‌های دهم تا دوازدهم تعیین کننده سهم ۶۰ درصدی سوابق تحصیلی در سنجش و پذیرش داوطلبان باشند.

ضمن اینکه دروس عمومی از کنکور حذف شده و با برگزاری سالی دو با تنها از دروس تخصصی آزمون گرفته شود.

در همین زمینه دکتر عبدالرسول پورعباس رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در پاسخ به اینکه هنوز مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره کنکور ۱۴۰۲ از سوی رئیس جمهور ابلاغ نشده است و تعیین تکلیف کنکور ۱۴۰۲ گفت: اگر مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره کنکور ۱۴۰۲ برای اجرا ابلاغ نشود قطعا کنکور ۱۴۰۲ مطابق سال گذشته اجرایی می شود.

وی گفت: با رایزنی های انجام شده، احتمال تصمیم گیری نهایی به زودی وجود دارد اما اگر تصمیمی گرفته نشود و مصوبه ابلاغ نشود به اتفاق وزیر علوم در شورای سنجش و پذیرش دانشجو که محل قانونی این موضوع است، تعیین تکلیف می شود. با توجه به اینکه ما وظیفه داریم سالانه اطلاع رسانی کنیم باید در روزهای آتی در این زمینه اطلاع رسانی داشته باشیم.

پورعباس درباره اینکه تا ۱۵ تیرماه مهلت قانونی ابلاغ مصوبه کنکوری ۱۴۰۲ بوده است، گفت: ۱۵ تیرماه بر این مبنا بود که آزمون را سال آینده ۱۵ تیرماه برگزار کنیم. اینکه چند روز جابجا شود مشکلی نیست اما در تیرماه و هفته جاری وضعیت کنکور ۱۴۰۲ مشخص خواهد شد.

رئیس سازمان سنجش گفت: بر این اساس یا مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره کنکور ۱۴۰۲ ابلاغ می شود و یا کنکور ۱۴۰۲ طبق روال سال گذشته اجرا خواهد شد.

در همین حال علیرضا منادی سفیدان رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس با اشاره به نشست کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس که با حضور وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش برگزار شد، گفت: در نشست امروز رئیس سازمان سنجش و وزیر علوم تلویحا اعلام کرده‌اند که امکان اجرای مصوبه شورای انقلاب فرهنگی برای کنکور سال ۱۴۰۲ وجود ندارد.

رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی در مورد کنکور در سال آینده گفت: احتمالا از سال ۱۴۰۳ آزمون سراسری کنکور به شکلی که شورای عالی انقلاب فرهنگی برنامه ریزی کرده است برگزار خواهد شد؛ البته این موضوع باید توسط مجلس تصویب شود.

پیش از این دکتر محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره علت عدم ابلاغ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره کنکور ۱۴۰۲ گفته بود: درباره مصوبه کنکور ۱۴۰۲ باید از شورای عالی انقلاب فرهنگی بپرسید زیرا وزارت علوم و سازمان سنجش مجری مصوبات هستند.

وی در پاسخ به اینکه تغییرات کنکورها باید یک سال قبل به اطلاع داوطلبان برسد و هنوز مصوبه کنکور ۱۴۰۲ ابلاغ نشده است و فرصت اجرای مصوبه از سوی دستگاه مجری گفت: درست اش این است که یکسال قبل اعلام شود اما یک هفته یا ۱۰ روز جابجایی مشکل چندانی ایجاد نمی کند و ما سعی می کنیم خودمان را آماده کنیم برای برگزاری شایسته کنکور. ما طبق آنچه در اختیار داریم عمل می کنیم و اگر ابلاغ جدیدی اعلام شود بر اساس آن عمل می کنیم.

وزیر علوم همچنین تاکید کرده بود که اگر مصوبه ابلاغ نشود، طبق سال ۱۴۰۱، کنکور اجرا می شود.

پیگیری های مهر نشان می دهد که شورای سنجش و پذیرش دانشجو برای تعیین تکلیف کنکور ۱۴۰۲ در هفته آینده تشکیل می شود و با توجه به جایگاه قانونی شورای سنجش و پذیرش دانشجو، وضعیت اجرای کنکور ۱۴۰۲ بر مبنای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی یا فرآیند اجرایی ۱۴۰۱ مشخص می شود.

با توجه به اینکه در حال حاضر داوطلبان کنکور ۱۴۰۲ از هم اکنون در انتظار مشخص شدن وضعیت هستند، لازم است مسئولان هر چه زودتر شرایط را مشخص کنند.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین کنکور

خبرنامه - شبکه های اجتماعی