پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / کارشناسی ارشد          24 مهر 1393 - 16 October 2014


آخرین وضعیت منشور دانشجویی


سال گذشته و نزدیک به روز دانشجو بود که معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم خبر از تهیه منشوری داد که تمام حقوق دانشجویی را با خود به همراه خواهد داشت حقوقی که گاه دانشجویان از آن غلفت می کنند یا اطلاعی درباره آن ندارند. ضیاء هاشمی در گفتگو با خبرگزاری مهر از آخرین وضعیت تدوین این منشور، خبر می دهد.

ضیاء هاشمی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به مهمترین اهداف وزارت علوم از تدوین منشور حقوق دانشجویی، به مهمترین تصمیمات اتخاذ شده در این باره اشاره کرد.

پیش از این اعلام کرده بودید منشور حقوق دانشجویی تا بازگشایی دانشگاهها به دست دانشجویان می رسد، در این باره آخرین وضعیت را برای جمعیت دانشجویی کشور که قرار است این منشور را دریافت کنند، شرح دهید.

طبق پیش بینی که داشتیم نسخه نهایی منشور دانشجویی تدوین و برای نشر آماده شده اما برای دقت بیشتر، این منشور به اداره کل لوایح، تدوین و تنقیح قوانین و مقررات وزارت علوم ارسال شده که از حیث حقوقی بررسیهای روی این متن صورت گیرد، به زودی نظرات همکارانمان را در این اداره کل در

آقای دکتر! لطفاً به مهمترین مواردی که در این منشور گنجانده شده، اشاره کنید.

به عنوان مثال، با این منشور دانشجو می تواند از دانشگاه خود بخواهد برنامه های مناسب آموزشی برایش در نظر گیرد و از امکانات آموزشی و کمک آموزشی مناسب برخوردار باشد، بنابراین دانشجو می داند چه توقعاتی از استاد، گروه آموزشی و حتی مدیریت دانشگاه باید داشته باشد. در واقع به نوعی تعهدات و پایبندی دانشجویان را می توان با این منشور درونی و فرایندهای نظارتی را با مشارکت آنان نهادینه کرد.

این منشور در حوزه های صنفی، آموزشی، پژوهشی، سیاسی و اجتماعی و سایر حوزه ها گسترده و مشخص شده یک دانشجو در هر کدام از این حوزه ها چه حقوقی دارد که البته این حقوق با تکالیفی همراه است. نکته مهم اینجاست که وزارت علوم به دنبال آگاهی بخشی به دانشجویان است تا مهمترین حقوقشان را هنگام تحصیل شناخته و بتوانند استیفای حق کنند. علاوه بر این، ما بنا نداریم قانون جدیدی ارائه دهیم؛ بنابراین منشور حقوق دانشجویی متکفل تدوین قانون جدیدی نیست و صرفاً قوانین موجود از جمله قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، آیین نامه های مصوب وزارت علوم دستگاههای مرتبط که از جایگاه قانونی برخورداند در این منشور گنجانده شده است.

به همین منظور یک جزوه رسا و شیوا را تهیه کرده ایم و هدف هم این است که دانشجویان ضمن آشنایی با حقوقی که دارند، دو بهره هم از آن ببرند. نخست اینکه آشنایی با این حقوق موجب تقویت اعتماد به نفس آنان و افزایش خودباوری شده، در نهایت رضایتمندی از زندگی و فعالیتهای دانشجویی افزایش یابد، دوم اینکه اگر دانشجویان بدانند از چه حقوقی بهره مند هستند در تعامل با مسئولان بخشهای مختلف دانشگاهها بهتر می توانند عمل کنند و مطالباتی داشته باشند که از نظر قانونی حمایت شوند.

تگ ها آخرین وضعیت منشور دانشجویی دانشجویی دانشگاه

پر بازدیدترین کارشناسی ارشد

خبرنامه - شبکه های اجتماعی