پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 95 نتایج ارشد 95 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 95 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 95 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / پزشکی          28 آبان 1392 - 19 November 2013


ضرورت های  بازنگری و تنظیم سند تحول برای مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکیرییس مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی با اشاره به اینکه در حال حاضر این مراکز وارد فاز پنجم فعالیت‌های خود شده‌اند، گفت: EDCها باید در بخش پنجم فعالیت‌های خود به بررسی تجربیات و تغییرات دنیای آموزش پزشکی و به تبع آن بازنگری فعالیت‌های خود بپردازند که در این راستا درصدد تنظیم سند تحول هستیم.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر ممتاز منش در همایش مراکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی، با اشاره به اینکه این مراکز در حدود 20 سال سابقه فعالیت در دانشگاه‌های علوم پزشکی دارند، خاطر نشان کرد: پس از گذشت این مدت باید بررسی شود، آیا مراکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی توانسته‌اند از امکانات موجود حداکثر استفاده را در جهت ارتقای کیفیت آموزش پزشکی کشور داشته باشند؟

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر مراکز EDC نیازمند تحول و بازنگری برنامه‌های خود هستند، خاطر نشان کرد: در حال حاضر این مراکز وظایف بیشتری نسبت به گذشته و ابتدای فعالیت خود دارند و فعالیت‌هایی چون شرح وظایف اعضای هیات علمی، ارزیابی اعضای هیات علمی و امور استعدادهای درخشان نیز به وظایف مراکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی اضافه شده است.

ممتازمنش با تاکید بر اینکه یکی از مخاطره‌های پیش روی EDCها آن است که با توسعه آموزش پزشکی و گسترش رشته‌های کارشناسی ارشد و PHD گروه‌های آموزشی خود را از بدنه مرکز مطالعات جدا می‌کنند، خاطر نشان کرد: لازم است EDCها تمهیداتی بیاندیشند که گروه‌های آموزشی خود را از آنها جدا نکرده و به هدف بهبود آموزش پزشکی در کشور دست یابند.

وی یکی از اولویت‌های حال حاضر مراکز EDC را ایجاد تطابق بین آموزش‌های هر یک از گروه‌های آموزشی با هدف این آموزش‌ها از تربیت دانشجو و توانمندی‌های لازم وی دانست و افزود: در حالی که لازم است برنامه‌های آموزشی به گونه‌ای با نیازهای جامعه هماهنگ شود باید در بخش ارزشیابی نیز همین تناسب و هماهنگی با توانایی‌های دانشجویی رعایت شود.

رییس مرکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی با اشاره به اینکه یکی دیگر از وظایف EDCها به دست گرفتن رهبری و مدیریت آموزش پزشکی است، خاطر نشان کرد: در این راستا به زودی دوره‌هایی با حضور معاونین آموزشی و مدیر گروه‌های آموزشی و دیگر اعضای هیات علمی در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود که در آن نقش رهبری آموزش پزشکی یادآوری شود.

وی همچنین درباره آموزش اخلاق حرفه‌ای به دانشجویان رشته پزشکی تصریح کرد: در این زمینه نیز لازم است الگوسازی‌های خوبی انجام شود. همچنین باید EDCها شبکه الکترونیکی خود را در دانشگاه‌ها توسعه دهند.

به گزارش ایسنا در ادامه این برنامه دکتر سلطانی مدیر مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه مسئولین در ابتدای فعالیت خود مراکز توسعه را به عنوان مراکز توطئه در آموزش پزشکی می‌بینند، گفت: اما در نهایت تمام وزرا و معاونین متوجه نقش موثر EDCها در ارتقای سطح آموزش پزشکی شده‌اند، اما متاسفانه این واقعیت را دیر دریافتند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر وظایفی به مراکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی تحمیل شده است که باعث شده این مراکز از وظایف اولیه خود باز بمانند، تصریح کرد: لازم است توقعات به مرور از EDCها کاهش یابد تا این مراکز بتوانند با زیرساخت‌های فعلی وظیفه وسیع خود که همان ایجاد تغییر در کیفیت آموزش‌های پزشکی است را انجام دهند.

سلطانی با تاکید بر اینکه بسیاری از کارهایی که در حال حاضر بر عهده EDCها قرار گرفته بار اجرایی داشته و نیازمند بازوی فکری نیست، خاطر نشان کرد: در حال حاضر پس از انتزاع دوباره دانشگاه علوم پزشکی ایران از دانشگاه علوم پزشکی تهران این مشکل تا حدودی در مرکز توسعه دانشگاه ایران برطرف شده است.

وی همچنین با تاکید بر اینکه بار مسئولیت‌های اضافی چون بحث المپیاد، استعدادهای درخشان و غیره در EDCها باعث شده این مراکز فلسفه وجودی خود را از دست بدهند، اظهار کرد: بحث استعدادهای درخشان با برگزاری المپیاد باعث ایجاد مشغولیت‌های زیادی در مراکز توسعه شده است و در عین حال بودجه‌ای که به این مراکز اختصاص داده می‌شود اغلب از بخشهای دیگر دانشگاه سر در می‌آورد.

رییس مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی دانشگاه ایران همچنین با اشاره به لزوم برقراری آموزش پاسخگو در دانشگاه‌ها، تصریح کرد: برقراری نظام آموزش پاسخگو نیز یکی از وظایف EDC ها محسوی می‌شود، اما با این حال به دلیل اینکه نیاز به هماهنگی با سایر بخشهای دانشگاه را دارد اغلب به خوبی انجام نمی‌شود.

وی با تاکید بر اینکه چارچوب اصلی وظایف EDCها بازبینی برنامه درسی است خاطر نشان کرد: لازم است برای دستیابی به این هدف بار اضافه مسئولیت از این مراکز برداشه شود.

دکتر چنگیز عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در بخش دیگری از این همایش به بررسی فعالیت‌ها و آسیب شناسی EDCها در طول فعالیت خود پرداخت و در این باره تصریح کرد: تابه حال درباره میزان اثربخشی فعالیت‌های مراکز توسعه گزارش مدونی انجام نشده، با این حال طی یک بررسی از چند دانشگاه در کشور و نظر سنجی از اعضای هیات علمی آن مجموعه‌ای از نحوه عملکرد EDC ها کسب شده است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس این بررسی EDCها نتوانستند در بحث ارزشیابی هیات علمی و به کارگیری این ارزشیابی‌ها در بحث اجرایی موفقیت خوبی کسب کنند، خاطر نشان کرد: در حال حاضر مراکز توسعه تنها به ارزشیابی اعضای هیات علمی می‌پردازند، ولی نتایج این ارزشیابی بار اجرایی زیادی ندارد و در عمل چندان تاثیرگذار نیست.

وی افزود: از طرف دیگر به نظر می‌رسد این ارزشیابی‌ها چندان جامع نبوده و پاسخگوی همه جوانب آموزشی و کیفی نیست. این مشکل در بحث ارزشیابی دانشجویی و گروه‌های آموزشی نیز دیده می‌شود.

چنگیز با تاکید بر اینکه یکی از مشکلاتی که عملکرد مراکز توسعه را در بخش توانمند سازی استادان زیر سوال می‌برد آن است که این آموزش‌ها در عمل به کار گرفته نمی‌شوند، اظهار کرد: طبق این نظرسنجی اکثر آموزش‌هایی که اعضای هیات علمی و استادان در کلاس‌های توانمندسازی می‌بینند در عمل به کار گرفته نمی‌شود و نظارتی نیز بر نحوه بکارگیری این آموزش‌ها انجام نمی شود.

وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از مسائل پیش روی EDCها مشارکت هیات علمی در این مراکز است، خاطر نشان کرد: در حال حاضر شکاف قابل توجهی بین دو بخش گروه‌های آموزشی و مراکز توسعه در دانشگاه‌ها دیده می‌شود و لازم است مشارکت بین این دو بخش افزایش پیدا کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه ارائه آموزش پزشکی توسط برخی از مراکز مطالعات و توسعه آموزش‌های پزشکی به دانشجویان مسئله‌ای است که باید آسیب شناسی شود، تصریح کرد: این امر ممکن است باعث ایجاد ضربه به وظایف اصلی EDCها شود.

.
تگ ها تنظیم سند تحول برای مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی بازنگری در رشته های پزشکی بازنگری در مطالعات پزشکی

پر بازدیدترین پزشکی

موسسه پژوهش MBA
ترجمه تخصصی دانشگاهی
مقاله نویسی ISI

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت