پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 98 نتایج ارشد 98 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 99 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 99 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / پزشکی          18 تیر 1393 - 09 July 2014


استرس شغلی با ساعت کاری بالا و اضافه‌کاری


مدیر گروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: استرس شغلی با جمع شدن عواملی مانند اضافه‌کاری اجباری، ساعت کاری بالا، دستمزد پایین و ... ایجاد می‌شود.
خبرگزاری فارس: ساعت کاری بالا و اضافه‌کاری اجباری منجر به استرس شغلی می‌شود

حمیدرضا ریحانی در ارتباط با استرس شغلی و تأثیر مخرب آن در محیط کار اظهار کرد: استرس واکنشی جسمانی، روانی و عاطفی در برابر یک محرک بیرونی است که منجر به بروز تغییراتی در فرد می‌شود.

وی افزود: استرس شامل مراحل هشدار، مقاومت و فرسودگی است که در مرحله هشدار آن، بدن در برابر یک محرک بیرونی که تاکنون با آن مواجه نشده است، قرار می‌گیرد و در مرحله مقاومت استرس نیز فرد با توان‌های فیزیکی و احساسی خود در برابر آثار منفی عامل فشارزا مقابله می‌کند، یعنی بدن، با محرک و وضعیت جدید هماهنگ می‌شود.

ریحانی همچنین در ارتباط با مرحله فرسودگی که با استرس بر انسان عارض می‌شود، افزود: در این مرحله فرد به مدت طولانی در معرض عامل استرس‌زا قرار می‌گیرد و برای مبارزه با آن ناتوان است.

وی از جمله علائم استرس به  نشانه‌های جسمی، رفتاری و فکری اشاره کرد و افزود: از نشانه‌های جسمی استرس می‌توان از گرفتگی، احساس درد، تپش قلب، خستگی و احساس کوفتگی، خشکی دهان و... نام برد.

ریحانی همچنین درباره نشانه‌های رفتاری استرس به پرخاشگری، جویدن ناخن، کم‌خوابی، دندان قروچه، پرخوابی و... اشاره کرد و گفت: نشانه‌های فکری استرس نیز گیجی و شلوغی ذهن، بهانه‌جویی، ناتوانی در به خاطرآوردن و ... هستند.

این متخصص طب اورژانس ادامه داد: استرس شغلی با جمع شدن عوامل استرس‌زا در محیط شغلی ایجاد می‌شود که از جمله این عوامل می‌توان به ساعت‌کاری بالا، نبود امکانات مناسب و تجهیزات کافی، دستمزد پایین، اضافه‌کاری اجباری، تعارض میان همکاران، عوامل روحی و روانی و... اشاره کرد.

وی همچنین درباره مهارت‌هایی برای کاهش استرس شغلی کارمندان تصریح کرد: باید اولویت را به تغییرات سازمانی برای بهبود شرایط کاری داد زیرا ترکیبی از این تغییرات و مدیریت استرس، مفیدترین روش برای پیشگیری از استرس در محیط کار است.

ریحانی از جمله مهارت‌های کاهش استرس شغلی از آرام قدم زدن هنگامی که دچار استرس هستیم، خودداری کردن از بردن کارها به منزل، نترسیدن از صحبت کردن راجع به مواقعی که دچار استرس می‌شویم و... نام برد و گفت: یکی از مهم‌ترین عوامل کاهش استرس شغلی، توجه و قرار دادن زمانی برای علایق، تفریح و سرگرمی مانند خرید، ورزش، سفر و ... در خارج از محیط کار در برنامه روزانه است.


پر بازدیدترین پزشکی

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت

    تندیس جشنواره

    pagerank