پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 98 نتایج ارشد 98 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 99 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 99 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / پزشکی          06 امرداد 1393 - 28 July 2014


اعتراض از سوی داوطلبان آزمون دستیاری پزشکی


بخشی از قانونی که با عنوان برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو قرار بود عدالت در این بخش را برقرار کند اکنون در یکی از حساس ترین آزمون های کشوری، اعتراضات بسیاری را از سوی داوطلبان آزمون دستیاری پزشکی برانگیخته است.

 بر اساس آخرین اصلاحیه قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی که در تاریخ 7 آبان ماه 92 از سوی رئیس جمهور ابلاغ شده، آمده است: "وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است 30 درصد ورودی های رشته های پزشکی عمومی، دستیاری تخصصی پزشکی و سایر رشته های گروه پزشکی را از طریق جذب دانشجوی بومی با اولویت مناطق محروم و متناسب با نیاز استانها و در چهار چوب نظام سطح بندی پذیرش کند.

بر این اساس، تعهد اخذ شده از مشمولان این بند برای خدمت در مناطق مورد تعهد سه برابر مدت تحصیل و قابل خرید و جا به جایی نیست. همچنین، ارائه مدرک تحصیلی مشمولان مذکور بعد از اتمام تعهد مورد نظر، مجاز است و نامبردگان در زمان تعهد مجاز به فعالیت پزشکی در سایر نقاط کشور نیستند.

بر این اساس، تحصیل دانشجویان بومی موضوع این بند در دانشگاههای استان مربوطه در اولویت است، در صورتی که دواطلب مذکور نمره لازم برای تحصیل در دانشگاههای دیگر را کسب کرده باشد، تحصیل او برابر مقررات این بند منوط به موافقت وی خواهد بود. همچنین، ادامه تحصیل درمقاطع آموزشی بالاتر، پس از طی حداقل نیمی از مدت زمان تعهد مشمولان این بند امکانپذیر است و نیز نقل و انتقال مشمولان این بند تابع مقررات این قانون است."

« قانون اصلاح بند (3) ماده واحده قانون برقراری عدالت آموزشی در پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی و تخصصی» را که به تصویب مجلس شورای اسلامی و به تأیید شورای نگهبان رسیده و طی نامه شماره 44976/367 مورخ 22 مهرماه 1392 مجلس شورای اسلامی واصل شده است، در تاریخ اول آبان ماه 1392 از سوی رئیس جمهور ابلاغ شد.

این در حالی است که در قانون قبلی که در تاریخ 22 اردیبهشت ماه 89 به تصویب رسیده بود وزارت بهداشت موظف بود:" 10 درصد سهمیه مازاد بر ظرفیت در رشته‎های دستیاری پزشکی (رشته‎های مورد نیاز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) به مناطق محروم به‎ داوطلبان بومی اختصاص می‎یابد و پذیرفته‎شدگان مکلفند سه برابر طول مدت تحصیل را صرفاً در مناطق محروم خدمت کنند و افرادی که سابقه خدمت در این مناطق را دارند حداکثر تا پنج سال از تعهد خدمتشان کسر می‎گردد. تبصره ـ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی علاوه بر سهمیه تعیین شده برای دستیاری پزشکی در این بند می‎تواند سهمیه خاص مازاد بر ظرفیت اعلام شده برای نقاط محروم و تخصص‎های مورد نیاز از داوطلبان زن و با تصویب هیأت‎وزیران اعمال نماید. پذیرش‎شدگان ملزم به تعهد خدمت عنوان شده در این بند می‎باشند."

اعتراض داوطلبان دستیاری به اعمال سهمیه 30 درصدی مناطق محروم

البته بر اساس قانون اصلاحیه باید اعمال شود اما وزارت بهداشت در اطلاعیه ای در زمان انتخاب رشته چهل و یکمین دوره پذیرش دستیاری اعلام کرد که سهمیه 30 درصدی مناطق محروم از امسال اعمال می شود که همین امر موجب اعتراض بسیاری از سوی داوطلبان دستیاری شد و آن را تضییع حق شان دانستند.

به عقیده بسیاری از داوطلبان دستیاری کاهش ظرفیت در سهمیه آزاد موجب می شود که رقابت سنگین شده و امکان قبولی کاهش یابد.

نظرات برخی از این داوطلبان که به خبرگزاری مهر ارسال شده است نشان می دهد که اول از همه معتقد به الزام برای شفاف سازی درباره افزایش سهمیه مناطق محروم وجود دارد. برخی یادآور شده اند که اختصاص سهمیه مناطق محروم برای متولدین شهرهای بزرگ و مراکز شهرها مشکلاتی در پذیرش بوجود می آورد و فرد متولد منطقه محروم با نمره بسیار پایین تر در دانشگاه های بزرگ تر قبول می شوند.

از سویی دیگر برخی تاکید کرده اند که ظرفیت مناطق محروم بهتر است همچون گذشته به صورت مازاد باشد چرا که ممکن است دوباره به تضییع حقوق داوطلبان منجر شود و افراد نتوانند در رشته دلخواه خود پذیرفته شوند و در عین حال مجبور باشند که تعهدی سنگین را بپذیرند.

وقتی یک قانون ممکن است موجب دوری 16 ساله یک زن و شوهر پزشک شود!

کاربری به طور مشخص یادآور شده است که در مدت 2 ماهه شروع دوره دستیاری اگر فرض کنیم فرد متاهل در شهر دیگری غیر از محل سکونت اش قبول شد چگونه در این مدت کم اثاث کشی کند و اگر همسرش نیز در استان دیگری پذیرفته شود چگونه فرد باید 16 سال دور از همسرش زندگی کند.

اما اعتراضات داوطلبان به ارائه نظرات در سایت ها و خبرگزاری ها محدود نشده و دوشنبه 30 تیر ماه وقتی دکتر سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه بازدید از خوابگاه دانشجویی امام علی (ع) در جمع خبرنگاران قرار گرفت از ارائه طرح دو فوریتی به مجلس در خصوص این موضوع خبر داد.

خبر وزیر بهداشت از اصلاح قانون

وزیر بهداشت با اشاره به مصوبه مجلس مبنی بر اختصاص سهمیه 30 درصدی این آزمون به مناطق محروم اظهار داشت: نفس این اقدام خوب بود ولی با توجه به اینکه این تصمیم به یکباره اعلام شد، شانس موفقیت شرکت کنندگان در آزمون با محاسبه 30 درصد مناطق محروم و 20 درصد سهمیه ایثارگران به 50 درصد می رسید.

هاشمی به تفاوت آزمون های پزشکی با سایر رشته های وزارت علوم اشاره کرد و اظهار داشت: در رشته های تخصصی نیاز به اتاق عمل، بیمار و امکانات تشخیصی است و تصمیم گیری در مورد این آزمون ها مانند سایر رشته های وزارت علوم نیست بنابراین طی جلسه ای که با نمایندگان مجلس از رئیس و اعضای کمیسیون آموزش عالی داشتیم و همچنین پی گیری های رئیس مجلس مقرر شد طی طرح دو فوریتی، مصوبه قبلی اصلاح شود و ان شاء اله با تصویب این مصوبه، رضایت خاطر عزیزانی که گاهی تا 3 سال برای موفقیت در این آزمون تلاش می کنند، فراهم شود.

نیازسنجی جامع از نیاز تخصصی در استانها راه حل مشکل

در همین زمینه دکتر عبدالرحمن رستمیان نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون بهداشت به خبرنگار مهر درباره طرح اصلاحی وزارت بهداشت در خصوص سهمیه 30 درصدی مناطق محروم در آزمون دستیاری گفت: نمایندگان مجلس فوریت طرح را نپذیرفتند اما به صورت عادی پذیرفته شد و با امضای حداقل 15 نفر از نمایندگان پس از تعطیلات مجلس شورای اسلامی به صورت عادی در دستور کار طرح در صحن قرار می گیرد.

وی با اشاره به امضای طرح اصلاحی وزارت بهداشت گفت: وزارتخانه در این اصلاحیه برای قانون عدالت آموزشی و مصوبه سهمیه 30 درصدی مناطق محروم اعلام کرده است که این سهمیه به صورت ظرفیت مازاد برای دستیاری دیده شود. در واقع دانشگاه ها همان ظرفیت قبلی را داشته باشند و ظرفیت 30 درصدی به صورت مازاد در نظر گرفته شود.

رستمیان با اشاره به اعتراض داوطلبان نسبت به کاهش ظرفیت پذیرش و کمتر شدن امکان رقابت میان داوطلبان در سهمیه آزاد گفت: داوطلبان اعتراض داشتند که این سهمیه موجب می شود در سهمیه آزاد رقابت فشرده تر و امکان قبولی کمتر شود.

وی با تاکید بر لزوم آسیب شناسی این مسئله و نیازسنجی جامع درباره تخصصهای پزشکی گفت: نکته مهم اینجاست که باید این موضوع به طور جامع دیده شود و راه حل اساسی برای آن در نظر گرفته شود.

توزیع نامناسب پزشک متخصص مشکل اصلی بهداشت درمان کشور

عضو کمیسیون بهداشت مجلس افزود: باید نیازهای تخصصی پزشکی هر استان و شهر را در آینده نزدیک و دور آن به صورت جامع ارزیابی کنیم تا بتوانیم برای ماندگاری نیروها در آنجا تصمیم گیری کنیم. دلیل عدم ماندگاری افراد در مناطق کمتر توسعه یافته را بررسی کنیم  و ببینیم با پذیرش بومی در هر منطقه چه تعداد تخصصی و چه درصدی از ظرفیت های آن استانها در آن مناطق ماندگار می شوند.

وی تاکید کرد: مشکل اصلی در بهداشت و درمان، توزیع نامناسب پزشکان متخصص است وگرنه از نظر تخصص کم نداریم و بسیاری از تخصص های روز هم در کشور موجود است اما به دلیل توزیع نامناسب متخصصان در تهران و مراکز استانها متمرکز شده اند.

رستمیان با تاکید بر لزوم برقراری عدالت دسترسی افراد به پزشکان متخصصان گفت: مناطق محروم باید امتیاز بندی شوند و به گونه ای امتیاز داده شود که پزشکان در آنجا ماندگار شوند . اکنون قدرت امتیاز در مراکز استانها است در حالی که باید تحلیل کنیم که چگونه می توانیم امتیازاتی برای مناطق محروم در نظر بگیریم.

وی اظهار داشت: نیازسنجی جامع از نیازهای تخصصی کشور مهمترین راهکار است چرا که ممکن است منطقه ای جزء مناطق محروم نباشد اما پزشک متخصص هم در آن مناطق حضور نداشته باشد که تنها در یک طرح جامع امکان رفع این نقص وجود دارد.

 اکنون این طرح در انتظار اصلاح است و با توجه به انتخاب رشته داوطلبان دستیاری در روزهای 4 تا 6 مردادماه، داوطلبان هم در انتظار تصمیم وزارت بهداشت هستند.تگ ها آزمون دستیاری پزشکی دستیاری پزشکی اعتراض داوطلبان آزمون دستیاری پزشکی

پر بازدیدترین پزشکی

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت

    تندیس جشنواره

    pagerank