پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / پزشکی          30 تیر 1399 - 20 July 2020


بررسی ۱۰ ساله دانشگاه علوم پزشکی تهران نشان می دهد تعداد نهایی دانشجوی پذیرفته شده ۳۰ درصد بیشتر از درخواست دانشگاه است و مردان در سال های اخیر در رشته پزشکی از زنان پیشی گرفته اند.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه علوم پزشکی تهران، جلسه هیئت رئیسه دانشکده پزشکی با بررسی وضعیت تحلیلی دانشجویان پزشکی در بدو ورود از کنکور و در حین تحصیل و آشنایی با پروژه طولی سازی آموزش زبان انگلیسی برای دانشجویان پزشکی برگزار شد.

دکتر علیرضا همتی عضو هیئت علمی مرکز تحقیق و توسعه سیاست های دانشگاه علوم پزشکی تهران در این جلسه به بررسی تحلیل وضیعت دانشجویان پزشکی در بدو ورود از کنکور و پیشرفت تحصیلی شان پرداخت و گفت: برای تحلیل از داده‌ های سالنامه‌ های آماری دانشگاه استفاده شد که به علت کلان بودن، نیاز به داده‌ های کامل‌ تر بود و از اطلاعات آموزشی ثبت شده در سیپاد  استفاده شد.

وی گفت: در این مطالعه ۳ رشته دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و ۳ رشته کارشناسی پرستاری، فیزیوتراپی و علوم آزمایشگاهی از بدو ورود دانشجویان با تفکیک سن، جنس، معدل دیپلم، معدل آزمون‌ های جامع، معدل سه درس اصلی (بیوشیمی، بلوک بافت، آناتومی)، رتبه پذیرفته شده در کنکور، میزان واحد و ترم قبولی و مشروطی در دوران تحصیل دانشجویان از سال ۸۹ تا ۹۸ در یک بازه ۱۰ ساله، مورد بررسی و آنالیز قرار گرفت، همچنین وضعیت دانشجویان بین الملل نیز بررسی شد.

همتی گفت: نگاهی به آمار ۱۰ سال اخیر نشان می‌ دهد همیشه تعداد دانشجوی درخواست شده از سوی دانشکده با تعداد نهایی دانشجوی پذیرفته شده تفاوت داشته و ۳۰ درصد بیشتر از تعداد اولیه بوده است، که باید در اعتبارات دیده و گنجانده شود چرا که اگر اعتبار اختصاص یافته به دانشگاه صرفا بر اساس دفترچه باشد به ضرر دانشگاه خواهد بود.  

وی در خصوص توزیع جغرافیایی پذیرفته شدگان در سال ۹۷ گفت: بیشترین ورودی‌ های پزشکی با ۲۱ درصد مربوط به استان تهران بود و بعد از آن با ۲۴ درصد در مجموع به استان های زنجان، آذربایجان‌ های شرقی و غربی و اردبیل بود، توجه و استفاده از این آمار در برنامه ریزی‌ های فرهنگی مفید خواهد بود.  

عضو هیئت علمی مرکز تحقیق و توسعه سیاست های دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به تفکیک جنسیتی صورت گرفته اظهار داشت: از سال ۸۹ که دانشجویان به نسبت زنان بیش از مردان وارد رشته پزشکی شدند در سال ۹۷ آمار ورودی در رشته پزشکی به ۶۷ درصد مردان و ۳۳ درصد زنان رسیده است.  

در ادامه این جلسه دکتر عنایت اله شعبانی مدیر گروه زبان دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره پروژه طولی سازی آموزشی زبان انگلیسی در رشته پزشکی، توضیحاتی را ارائه داد و گفت: این پروژه فرآیندی بود که با توجه به  احساس نیاز دانشجویان پزشکی در سال‌ های میانی تحصیل به تسلط بر زبان انگلیسی برای ترجمه، نگارش، ارتباط با بیمار بین الملل و. . داشتند، در دانشکده کلید خورد.

وی اظهار داشت: بیشترین ارتباط دانشجویان پزشکی با گروه زبان در دو سال و نیم اول تحصیل و در قالب ۶ تا ۱۵ واحد است، که فاصله تا پایان فارغ التحصیلی زیاد است. هدف ما این است که ۶ تا ۱۵ واحدی که برای دانشجویان پزشکی ارائه می‌ شود را در قالب تم طولی، در مدت زمان بیشتری تدریس کنیم و با توجه به این که بخشی از واحد های ارائه شده متون تخصصی مرتبط با دروس تخصصی پزشکی هستند که اگر با فاصله کوتاهی از دروس تخصصی ارائه شوند با یادگیری و اثرگذاری بهتری همراه خواهند بود.

مدیر گروه زبان دانشگاه علوم پزشکی تهران در تشریح دلایل طولی سازی آموزش زبان برای دانشجویان پزشکی گفت: آموزش مستمر ومداوم، بهبود کیفیت آموزش، افزایش ارتباط با بیمار در بخش بین الملل، پاسخ دهی به نیاز زبانی دانشجویان در مقاطع مختلف، متناسب سازی حجم محتوا و زمان آموزش از مهمترین دلایل برای آغاز این پروژه بود.

شعبانی با بیان که هیچ مدلی مشابه روش آموزش زبان که در کشور ما اجرا می‌ شود، وجود ندارد گفت: علی رغم بررسی و مطالعه شیوه تدریس زبان در دانشگاه‌ های کشورهای مختلف، الگوی مناسبی پیدا نکردیم و با مصاحبه با اساتید، دانشجویان و دانش آموختگان دانشگاه و جمع آوری اطلاعات از طریق مصاحبه به دنبال تدوین یک شیوه نامه و کوریکولوم مناسب هستیم.

وی با اشاره به همکاری اساتید گروه‌ های آموزشی بالینی در تدریس زبان تخصصی و ارائه دروس به زبان انگلیسی گفت: مشابه این طرح به صورت پایلوت در دانشکده دندانپزشکی و با همکاری اساتید دانشکده دندانپزشکی و اساتید گروه زبان اجرا شد که یک تجربه موفق بود.

دکتر شهریار نفیسی در جمع بندی جلسه هیات رئیسه در خصوص تحلیل وضعیت دانشجویان، پیشنهاد داد: پروژه‌ ای در سطح دانشکده تعریف شود و عملکرد دانشجویان در حین تحصیل و فراغت از تحصیل مورد بررسی قرار گیرد و نخبگانی که وارد دانشکده می‌ شوند چه وضعیتی پیدا می‌ کنند و ایا به اهدافی که مد نظر دانشکده بوده رسیده اند.

دکتر لباف معاون آموزش تخصصی و فوق تخصصی دانشکده پزشکی با بیان اینکه تربیت پزشکی که فعالیت در عرصه طبابت داشته باشد عمده هدف دانشکده پزشکی است پیشنهاد داد: برای تحلیل وضعیت دانشجویان، بهتر است در قالب یک طرح عملکرد و وضعیت دانش آموختگان پزشکی را ۱۰ سال بعد از فراغت تحصیل شان رصد و ارزیابی کنیم.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین پزشکی

خبرنامه - شبکه های اجتماعی