Notice: Undefined variable: _SESSION in /home/unp/domains/unp.ir/public_html/App/View/contents_v.view.php on line 38
 اعلام جزئیات آموزش دانشجویان علوم پزشکی در مهر ۱۴۰۰
پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / پزشکی          11 شهریور 1400 - 02 September 2021


نحوه مدیریت دوره‌های آموزشی (دوران کرونا ) در نیمسال اول ۱۴۰۱-۱۴۰۰ به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شد و وزیر بهداشت تاکید کرد روش ترکیبی برای بازگشایی دانشگاه‌ها از مهرماه در نظر گرفته شود.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرنگار مهر، نحوه مدیریت دوره‌های آموزشی (دوران کرونا) در نیمسال اول ۱۴۰۱-۱۴۰۰ به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ شد.

تدریس دروس نظری به صورت آموزش مجازی و ترجیحاً ترکیبی (مجازی و حضوری)

تدریس دروس نظری به صورت آموزش مجازی و ترجیحاً ترکیبی (مجازی و حضوری با رعایت فاصله‌گذاری و تعداد محدود و قابلیت اجرای پروتکل‌های بهداشتی) بوده و لازم است پایش و ارزیابی مستمر نحوه ارائه آنها توسط مراکز مطالعات و توسعه آموزش علوم پزشکی دانشگاه / دانشکده صورت گیرد.

گروه‌های آموزشی می‌توانند با بررسی و ارزیابی محتواهای تهیه شده در سایر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، این محتواها را جهت آموزش به صورت مکمل، به فراگیران توصیه و در آزمون‌های داخلی نیز به کارگیرند.

در خصوص دروس عملی و آزمایشگاهی نیز برگزاری جلسات به صورت ترکیبی مجازی و حضوری (با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فاصله گذاری و تشکیل گروه‌های کوچک) برنامه‌ریزی شود.

تاکید بر آموزش حضوری در آموزش بالینی دانشجویان تمامی رشته‌ها

ادامه آموزش بالینی دانشجویان درکلیه رشته‌ها، در صورت تکمیل بودن برنامه واکسیناسیون آنها، با توجه به موارد زیر صورت گیرد:

درخصوص دستیاران (رشته‌های بالینی) و دانشجویان تحصیلات تکمیلی، طبق برنامه‌ریزی روتین نسبت به حضور ایشان در مراکز بیمارستانی و دانشکده‌ها برنامه‌ریزی شود.

کارآموزی و کارورزی دانشجویان و دوره‌های آموزش در فیلد (عرصه)، به صورت فعال برنامه‌ریزی و برگزار شود.

تقسیم بندی گروه‌های فراگیران و افزایش تعداد راندها (در صورت امکان)، برنامه‌های آموزش در عرصه و درمانگاه‌های آموزشی، با تسهیم مناسب نسبت فراگیران به فضا صورت بگیرد.

جداسازی گروه‌های فراگیران در برنامه‌های آموزش بالینی (یا آموزش در عرصه) به منظور افزایش هدفمندی آموزش بالینی و بیمار-محور در کنار کاهش تراکم جمعیت فراگیر.

برگزاری کشیک‌های آموزشی جبرانی چهار تا شش ساعته مبتنی بر بخش و کلینیک ویژه با گروه‌های کوچک و تسهیم شده فراگیران (برای دانشجویان پزشکی عمومی).

میزان مواجهه دانشجویان دوره‌های بالینی با بیماران انتخابی غیرکووید به حداکثر رسانده شود

میزان مواجهه دانشجویان دوره‌های بالینی (و کارآموزی یا کارورزی در عرصه سایر رشته‌ها) با بیماران انتخابی غیرکووید، چه در بخش سرپایی و چه در بخش بستری با رعایت پروتکل‌های ایمنی به حداکثر رسانده شود.

آموزش بالینی اعم از گزارش صبحگاهی و ژورنال کلاب و جلسات علمی ترجیحاً و متناسب با امکانات گروه‌های آموزشی و بیمارستان‌ها بر اساس ترکیبی از برنامه‌های حضوری و غیرحضوری (مجازی) برگزار شود.

استفاده از روش‌های نوآورانه اعم از برگزاری همزمان جلسات آموزشی در سالن‌های موازی برای دسته‌های مختلف فراگیران، و یا آموزش‌های مبتنی بر گزارش مورد (case report) غیرهمزمان و یا سایر روش‌های رایج در دنیای آموزش علوم پزشکی توصیه می‌شود.

در تمامی رشته‌ها، برای برگزاری دوره‌های آموزش تمرینی و مدل (نظیر skill lab یا کارگاه‌های مهارتی) نیز از همین روش‌ها می‌توان سود برد.

گروه‌های آموزشی بالینی (یا درگیر در آموزش در عرصه) با همکاری دانشکده‌های ذیربط باید روی تنوع بخشی به فضاها و دوره‌های آموزش بالینی و در عرصه، با هدف دو منظوره کاهش تراکم حضور در بیمارستان‌ها یا فیلدهای آموزشی، در کنار افزایش کیفیت آموزش بالینی، کارکرده و آنها را برای ارتقای کیفی آموزش به کار گیرند.

این روش‌ها می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

عقد تفاهم نامه / قرارداد با مطب‌ها و درمانگاه‌ها و مؤسسات پزشکی- درمانی-دارویی خصوصی یا سایر ارگان‌ها برای استفاده از محیط‌ها و امکانات آنها به عنوان یک محیط آموزش سرپایی / بستری مکمل.

امکان بکارگیری و مشارکت پزشکان عمومی آموزش دیده و متخصصین پزشک خانواده در مراکز جامع خدمات سلامت برای آموزش‌های در عرصه (برای دانشجویان پزشکی عمومی).

تنوع بخشی به پایان نامه‌های آموزشی بر اساس بخشنامه‌های ابلاغی در کنار امکان نوآوری ‌های گروه‌های آموزشی.

آزمون مبتنی بر حضور فیزیکی شیوه ترجیحی ارزشیابی فراگیران در نیمسال اول ۱۴۰۱-۱۴۰۰

شیوه ترجیحی برگزاری آزمون‌های دوره بالینی، کارآموزی و کاروزی در عرصه، آزمون مبتنی بر حضور فیزیکی (کتبی، یا آزمون‌های مبتنی بر مرکز مهارت‌های بالینی) مبتنی بر رعایت اصول ایمنی و پروتکل‌های بهداشتی است.

شیوه ترجیحی برگزاری آزمون‌های دروس تئوری، آزمون‌های حضوری الکترونیک مبتنی بر سالن‌های استاندارد آزمون است. در غیر این صورت، برگزاری کتبی آزمون‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی توصیه می‌شود.

در مواردی که نتوان شرایط رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را فراهم کرد، از آزمون الکترونیک از راه دور، با رعایت تمام ملاحظات صحّت آزمون، بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغی برگزاری آزمون‌ها استفاده شود. استفاده از این روش آزمون، به دلیل پیچیدگی‌های اطمینان از عدالت و سلامت در برگزاری آزمون، باید در اولویت آخر باشد.

اساتید می‌توانند از روش‌های ارزشیابی مستمر و روش‌های متنوع جدید و غیروابسته به آزمون‌های کشوری و دانشگاهی، برای سنجش تکوینی و مستمر صلاحیت دانشجو که مبتنی بر توان و مهارت‌های بالینی و حرفه‌ای او است، استفاده کنند.

نتایج مجموع این ارزشیابی‌ها می‌تواند در صورت نیاز به صورت مستقل و یا به عنوان مکمل درکنار سایر ارزشیابی‌ها مورد استفاده قرار گیرند.

تاکید وزیر بهداشت بر آموزش ترکیبی دانشجویان علوم پزشکی

به گزارش مهر، همچنین دکتر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نخستین نشست خود با رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور گفت: یکی از برنامه‌های اصلی ما بازگشایی دانشگاه‌ها است بنابراین دانشگاه‌ها با واکسیناسیون هدفمند دانشجویان و اساتید باید بازگشایی شود.

وی افزود: به دلیل شیوع کرونا و تعطیلی آموزش حضوری این موضوع در کشور ما و سایر کشورها دچار صدمه شده است. بهترین روش آموزشی نوع چهره به چهره است و آموزش مجازی نمی‌تواند جایگزین آن شود.

عین اللهی اضافه کرد: ادامه این وضعیت در آینده خطرناک است و باید افراد دانشمند تحویل جامعه دهیم. بسته به شرایط می‌توان کلاس‌ها را به شیوه مختلفی ارائه کرد. در روش ترکیبی همه کلاس‌ها باید دایر شود؛ اما با توجه به شرایط استانی باید در مورد میزان حضور دانشجویان تصمیم گیری شود. اما تشکیل کلاس‌ها و حضور اساتید الزامی است. برای کار عملی هم که باید برنامه ریزی صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: روش ترکیبی به این صورت است که کلاس‌ها حتماً دایر شوند و مسئله مهم در این موضوع تعداد دانشجویان در کلاس‌های حضوری است، بنابراین هر دانشگاهی با توجه به شرایط و میزان آلودگی که در شهر و مکان مربوطه دارد، می‌تواند تعداد دانشجویان خود را مشخص کند. اگر یک کلاسی ۳۰ نفر جمعیت دارد باید آن را با ظرفیت ۱۰ نفری برگزار کند و مابقی به شیوه مجازی آموزش ببیند.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

خبرنامه - شبکه های اجتماعی