پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / پزشکی          12 مهر 1400 - 04 October 2021


معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه کمبود پزشک در ایران صحت ندارد، گفت: امسال تعداد پذیرش دانشجوی پزشکی به ۸ هزار نفر رسید که نشان دهنده رشد آمار پزشکان است.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از وزارت بهداشت، دکتر ابوالفضل باقری فرد درباره اظهارات مطرح شده درباره کمبود پزشک و پایین بود میزان دسترسی مردم به خدمات درمانی در کشور، گفت: پایه و اساس اطلاعات ارائه شده، صحیح نیست و اینکه گفته می‌شود در ایران به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۱.۱ پزشک وجود دارد، کاملاً اشتباه است.

وی خاطرنشان کرد: اکنون اگر به سایت رسمی سازمان جهانی بهداشت مراجعه شود، در گزارشی که برای سال ۲۰۱۸ بوده آمده است که در ایران به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۵.۹ پزشک وجود دارد؛ همچنین اعلام شده است که به ازای هر ۱۰ هزار نفر در عراق ۷ پزشک، در ترکیه ۱۸ پزشک، در سوریه حدود ۱۲.۸ پزشک و در افغانستان ۲.۸ پزشک وجود دارد.

به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۷.۱ پزشک در ایران داریم

معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه اطلاعات ارائه شده در خصوص تعداد پزشکان در ایران کاملاً اشتباه است، اظهار داشت: اطلاعاتی که اعلام کردم برای سال ۲۰۱۸ است و بر اساس اطلاعات کنونی، در ایران به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۷.۱ پزشک داریم و با برنامه‌ریزی های انجام شده تا سال ۱۴۰۴، این عدد به بالای ۱۸ خواهد رسید که تقریباً نزدیک به مطلوب است.

باقری فرد گفت: طرح این موضوع که تعداد پزشکان کشورهایی همچون سوریه و عراق از ما بیشتر است، صحیح نیست و کاملاً با آمارهای WHO متفاوت است.

وی یادآور شد: آمار تعداد پزشکان را کشورها به سازمان جهانی بهداشت (WHO) می‌دهند و آنها آن را بررسی نمی‌کنند. برخی از کشورها اسامی بهورز و طب سنتی خود را که به عنوان مثال در چین پنج سال درس می‌خوانند، به عنوان پزشک معرفی می‌کنند. ما این کار را نمی‌کنیم و تنها کسانی پزشک قلمداد می‌شوند که همه دروس ارائه شده را گذرانده و هفت سال را طی کرده باشند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت افزود: این موضوع هم عاملی شده که آمار برخی کشورها زیاد ثبت شده است اما در واقع آمار دهی آنها صحیح نبوده و افراد با تحصیلات کم را هم که در امور پزشکی فعالیت دارند به عنوان پزشک معرفی می‌کنند.

۴۵ درصد کشورهای جهان به ازای هر ۱۰ هزار نفر کمتر از ۱۰ پزشک دارند

وی با بیان اینکه هم اکنون آمار، نشان دهنده افزایش تعداد پزشکان در کشور است، گفت: ما در ایران در سال ۱۴۰۰، تعداد ۴ هزار فارغ التحصیل گروه‌های پزشکی داشتیم در حالی که امسال سنجش ۸ هزار نفر را به ما معرفی کرده است. این به این معنی است که ۷ سال پیش ۴ هزار دانشجوی پزشکی گرفتیم و امسال این تعداد به ۸ هزار نفر رسیده که نشان دهنده رشد است.

باقری فرد با اشاره به اینکه بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت در کشورهایی که به ازای هر ۱۰ هزار نفر ۱۰ پزشک وجود دارد، شرایط خوب است، تصریح کرد: اکنون ۴۵ درصد کشورهای جهان به ازای هر ۱۰ هزار نفر کمتر از ۱۰ پزشک دارند.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین پزشکی

خبرنامه - شبکه های اجتماعی