پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / پزشکی          20 آبان 1400 - 11 November 2021


معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گفت: در مجموعه وزارت بهداشت تلاش می‌کنیم مزایای شغل برای دستیاران‌ در نظر گرفته شود تا مقداری از فشارها کاسته شود.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از وزارت بهداشت، دکتر عباس شیراوژن با حضور در یک برنامه تلویزیونی به تشریح مشکلات و معضلات دوران دستیاری پزشکی پرداخت.

وی اظهار داشت: دستیاری در قانون‌هایی مثل قانون بودجه سالانه و قانون توسعه می‌تواند شغل تلقی شود ولی تا قبل از آن حتی اگر از جهت حقوقی پذیرفته نشد، ما در مجموعه وزارت بهداشت تلاش می‌کنیم مزایای شغل برای دستیاران‌ در نظر گرفته شود تا مقداری از فشارها کاسته شود.

شیراوژن در پاسخ به این نکته که آیا شرایط کاری و حق الزحمه دستیاران عادلانه است یا خیر؟، گفت: این شرایط عادلانه نیست و یک مشکل قدیمی مزمن شده است. بر اساس قوانین و مقرراتی که در امور اداری استخدامی وجود دارد هر کس که در دوره‌های دانشگاهی شرکت می‌کند، دانشجو است و شاغل محسوب نمی‌شود؛ از این رو رزیدنت‌ها دانشجو محسوب می‌شوند و از مزایای افراد شاغل برخوردار نیستند.

وی گفت: البته در حال تلاش هستیم که با کمک مسئولین مشکلات دستیاران را که بار عمده درمان کشور به عهده آنهاست، برطرف کنیم. بیشتر مردم از بیمارستان‌های دولتی استفاده می‌کنند که عموما بیمارستان‌های آموزشی هستند و آموزشی هم یعنی حضور پررنگ دستیاران. آنها در ساعات مختلف شبانه روز پاسخگوی مردم هستند و در کنار آن آموزش هم می‌بینند و فعالیت‌های پژوهشی هم دارند؛ البته گاهی اینقدر بار درمانی زیاد است که بر فضای آموزش و پژوهش نیز تاثیر می‌گذارد.

این مقام مسئول افزود: یک نفر که سال اول دستیاری است، از دوره ابتدایی ۲۰ سال درس خوانده و در امتحان‌ها و دوره‌های آموزشی مختلف شرکت کرده است و واقعا روا نیست که فردی که در سن ۲۸ تا ۳۰ سالگی قرار دارد و سال‌های سوم و چهارم دستیاری را می‌گذراند، حق‌الزحمه‌ای ناچیز دریافت کند در شرایطی که با توجه به فشارهای معیشتی و هزینه‌های مسکن واقعا زندگی برایشان سخت است.

شیراوژن با اشاره به تلاش‌های دولت جدید در مجموعه وزارت بهداشت برای حل مشکلات دستیاران، اظهار داشت: از وقتی مجموعه جدید در وزارت بهداشت مشغول به فعالیت شده‌ است، شاهد تلاش معاونت‌های مختلف برای حل مشکلات دستیاران هستم؛ در جلساتی که با دستیاران داشته‌ایم در حال دسته بندی مشکلات آنها هستیم و امیدواریم با برنامه‌های خوبی که در معاونت‌های مختلف دنبال می‌شود، بتوانیم تامین اعتبار کنیم و با رفع موانع حقوقی و قانونی شرایط بهتری برای دستیاران فراهم کنیم.

وی با تاکید بر اینکه دستیاران نباید غیر از دغدغه تحصیل دغدغه دیگری داشته باشند، گفت: شرایط باید به نحوی فراهم شود که این عزیزان بتوانند در آرامش و بدون دغدغه به امر درمان مردم و آموزش و پژوهش بپردازند. هم مردم و هم مسئولینی که تجربه کشیک ایستادن نداشته‌اند باید درک کنند که شب تا صبح بیدار ماندن سخت است به خصوص که اگر فرد در حال انجام دادن کاری پرزحمت و استرس‌زا هم باشد.

معاون وزیر بهداشت گفت: یک دستیار مدام نگران این است که آیا تشخیصی که برای بیمار داده و روش درمانی که در پیش گرفته درست بوده یا نه و این شرایط کاری را برای همکاران ما سخت و پراسترس می‌کند. یک دستیار از صبح تا ساعت ۴ و ۵ بعد از ظهر روز بعد باید در بیمارستان بماند و این حجم کاری بسیار سنگین و پرفشار است. این کشیک در هر ماه حداقل ۱۲ شب تکرار می‌شود که در طول سال ایام سخت و طاقت فرسایی است. خواهشی که داریم این است که خود همکاران مشکلات یکدیگر را درک کنند و حداقل فشارها از سوی همکاران کمتر شود.

وی با ذکر این نکته که در دوران کرونا زحمات دستیاران بیشتر شده اما در مزایای آنها هیچ تغییری ایجاد نشده است، گفت: چون کار دستیاران شغل محسوب نمی‌شود، زحماتشان جبران نمی‌شود. سازمان اداری استخدامی کشور باید برای این موضوع همراهی کند و درک این ماجرا را داشته باشد.

شیراوژن گفت: ما در جلساتی که با کمسیسیون بهداشت و درمان مجلس داریم در حال پیگیری موضوع هستیم؛ دستیاری در قانون‌هایی مثل قانون بودجه سالانه و قانون توسعه می‌تواند شغل تلقی شود ولی تا قبل از آن حتی اگر از جهت حقوقی پذیرفته نشد، ما در مجموعه وزارت بهداشت تلاش می‌کنیم مزایای شغل برای دستیاران‌ در نظر گرفته شود تا مقداری از فشارها کاسته شود.

وی اضافه کرد: هزینه‌ای که در حال حاضر به دستیاران پرداخت می‌شود تحت عنوان کمک هزینه است که در حد کمک‌هزینه هم کفاف زندگی آنها را نمی‌دهد. اگر بتوانیم از مجموعه اعتبارات دولتی و حمایت‌های خیرین استفاده کنیم با راه‌اندازی خوابگاه‌های متاهلی ویژه دستیاران می‌توانیم هزینه مسکن را از دوش آنها برداریم.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین پزشکی

خبرنامه - شبکه های اجتماعی