Notice: Undefined variable: _SESSION in /home/unp/domains/unp.ir/public_html/App/View/contents_v.view.php on line 38
 هفته آینده تکلیف افزایش ظرفیت پزشکی مشخص می‌شود
پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / پزشکی          18 آذر 1400 - 09 December 2021


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: جمع بندی که ستاد نقشه جامع علمی کشور از افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی تهیه کرده است هفته آینده در جلسه شورا ارائه می شود.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرنگار مهر، سعیدرضا عاملی امروز در نشست خبری که به مناسبت سی و هفتمین سالگرد این شورا برگزار شد در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص روند تأیید رؤسای دانشگاه‌ها و دلیل اعلام اسامی رؤسای تأیید شده بعد از جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: رؤسای دانشگاه‌ها بر اساس مصوبه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در کارگروه تأیید رؤسای دانشگاه‌های کشور به تایید می‌رسند.

وی ادامه داد: اعضای این کارگروه، از دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی، وزرای علوم و بهداشت، رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها، رئیس دانشگاه آزاد و رئیس بخش نظارت و بازرسی دبیرخانه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شده است. رئیس دانشگاه آزاد زمانی به کمیته دعوت می‌شود که نیاز به تأیید رؤسای استانی واحدهای دانشگاه آزاد باشد و رئیس بخش نظارت و بازرسی دبیرخانه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی نیز عضو کمیته است که قبلاً به جلسات دعوت نمی‌شد، ولی از امسال دعوت می‌شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: هفته پیش جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد سه نفر از رؤسای دانشگاه‌ها که تصویب‌شده بودند معرفی شدند این‌که بعد از جلسه شورای‌عالی انقلاب فرهنگی رؤسای تأیید شده اعلام شدند، به این دلیل است که شورا اختیارات خود را به این کارگروه واگذار کرده است و در واقع مصوبات این کارگروه مصوبات شورای‌عالی انقلاب فرهنگی محسوب می‌شوند و از این بابت به این سبک اعلام می‌شود.

وی درباره افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی نیز گفت: جلسه‌ای روز گذشته به دستور رئیس جمهور برای جمع آوری نظرات موافق و مخالف در زمینه افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی برگزار شد همه کسانی که در جلسه حضور داشتند موافق بودند که در حوزه پزشک عمومی، تخصصی و توزیع پزشک نگرانی وجود دارد و نیاز به افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی وجود دارد.

هفته آینده تکلیف افزایش ظرفیت مشخص می‌شود

عاملی افزود: بنابراین در جلسه هفته آینده شورای عالی انقلاب فرهنگی جمع بندی که ستاد نقشه جامع علمی کشور از افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی تهیه کرده است را ارائه خواهیم داد.

عاملی درباره برنامه‌ریزی برای جذب نخبگان و آمار خروج نخبگان گفت: در این خصوص سیاه‌نمایی ظالمانه توسط دشمن ایجاد شده‌است و در واقع یک شیعه هراسی و از همه مهم‌تر تحریم هراسی ایجاد شده، افراد وقتی با موقعیت شغلی خوبی در کشور دیگر مواجه می‌شوند، می‌خواهند که به آن‌جا رفته و در آن‌جا ادامه دهند و ما باید شرایط شغلی مناسب برای افراد نخبه ایجاد کنیم.

رتبه ما در خروج نخبگان ۹۲ است

وی ادامه داد: البته ظرفیت جذب نخبگان در حال فراهم شدن است و ما نخبگان زیادی داشته‌ایم که بعد از چند سال بازگشته و در داخل کشور مشغول فعالیت هستند، ما باید قدردان نخبگانی که داخل کشور مانده‌اند باشیم و ظرفیت‌های حمایتی را برای آنها نیز افزایش دهیم. همچنین در مورد خروج نخبگان اغراق می‌شود رتبه ما در خروج نخبگان ۹۲ است. البته همه کسانی هم که از کشور خارج می‌شوند نخبه نیستند.

۶مصوبه کنکوری شورا برای سازمان سنجش لازم‌الاجرا است

وی درباره مصوبات کنکور نیز گفت: ۶ ماده از سیاست‌های کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی که مصوب شده برای سازمان سنجش آموزش کشور لازم اجرا است و اگر این سازمان از آن تخطی کند تخلف کرده است و از طریق سیستم حقوقی کشور پیگیری می‌شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین درباره حذف کنکور ادامه داد: فعلاً نسبت حذف کنکور را ۴۰ به ۶۰ گرفته‌ایم، که ۴۰ درصد آن کنکور در دروس تخصصی خواهد بود و ۶۰ درصد آموزش و پرورش است. اما برخی در این خصوص مقاومت می‌کنند. تا زمانی که ما اطمینان حاصل نکنیم وضعیت جایگزین، وضعیت کامل و توانمندی است نباید به سمت حذف کامل کنکور حرکت کنیم.

وی درباره سهمیه‌های کنکور نیز گفت: در مورد سیاست‌های سهمیه‌های کنکور نیز در ستاد نقشه جامع علمی کشور کار صورت گرفته است و شورای عالی انقلاب فرهنگی ۶ ماه فرصت داده است به ستاد نقشه که وقت آن در حال اتمام است. ما سیاست‌ها را تصویب می‌کنیم و مجلس شورای اسلامی نیز باید قانون را اصلاح کند. در این زمینه سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران را مجلس تصویب کرده است و یک واقعیت این است که با بومی گزینی و سایر سهمیه‌ها، سهم غیر سهمیه‌ای ها از سهمیه‌ای ها کم‌تر شده است.

سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبری ناظر بر جدا بودن دانشگاه‌های علوم پزشکی از وزارت علوم است

عاملی در پاسخی در خصوص ادغام دانشگاه‌های علوم پزشکی و دانشگاه‌های سراسری گفت: سیاست‌های کلان ابلاغی مقام معظم رهبری ناظر بر جدا بودن این دو حوزه است و اگر بخواهد ادغام شود باید نسبت به سیاست‌ها باید تجدید نظر شود ولی فعلاً نظر کارشناسی ما این است که اینها از هم جدا نبوده و از ظرفیت‌های هم استفاده کنند.

وی اظهار داشت: ماموریت ما در حوزه دانش اقتضا می‌کند تا ما در سطح بین المللی از جایگاه بهتری برخورد باشیم از نظر رشد علمی ما رتبه ۴ در جهان و از نظر ایندیکس بین المللی رتبه 15 و 16مقاله علمی کشور را داریم .

عاملی ادامه داد: اساسنامه نزدیک ۸۰ سازمان مهم مصوبه صورای عالی انقلاب فرهنگی است. پدیده‌هایی مانند کوانتوم، الگوریتم و اینترنت ظرفیت‌هایی است که با الهام گرفتن از آن می‌توان کار کرد. باید به سمت مدیریت سیستمی حرکت کرد زیرا در سیستم‌ها خطا کمتر است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در حوزه فرهنگ هم شورای عالی مصوبات کلیدی و مهمی داشته است. شاید مورد اخیر این اقدامات سند مهندسی فرهنگی باشد ‌که ۳۰۰ راهبرد برای آن در حوزه موسیقی، هنر، معماری و... پیشنهاد و پیش بینی شده است.

عاملی گفت: اگر از من بپرسند از اقداماتی که به خصوص در زمینه فرهنگ شده راضی هستید. باید بگویم نه، به همین خاطر طبق حکمی که رهبری به اعضای شورا دادند، درخواست و ملاحظه ایشان یک نگاه نو بود. ایشان تاکید کردند ما نیازمند ارتقا نگاه هستیم.

وی ادامه داد: این تغییر در جامعه که نسبت به ابعاد آن نگران هستیم فقط در جامعه ما نبوده لذا شعار تحول ارزش خواهد یافت، از این رو ما دنبال تحول هستیم تا از وضع موجود به وضع مطلوب برویم. تحول باید هدف متعالی داشته باشد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: این شورا در دوره تحول به مسائل اساسی نگاه دارد و دنبال راهگشایی است. عدالت را نباید با نوشته و پیوست تامین کرد بلکه عدالت را باید با الگوریتم، سیستم و هوشمندی ایجاد کرد.

وی ادامه داد: ما در جامعه مشکل فقر، ناهنجاری، طلاق، خشونت و... را داریم که حتما باید برای آنها راه حل مناسب ایجاد کنیم. لذا با نگاه عدالت گرایانه  در حوزه سلامت، درمان، مسکن، اشتغال و آسیب‌های اجتماعی شورا نیاز به ورود جدی دارد. تحول در شورا با سه رویکرد نگرشی، تحول ساختاری، تحول فرایندی همراه است.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

خبرنامه - شبکه های اجتماعی