پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / پزشکی          13 تیر 1401 - 04 July 2022


دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی درباره لغو جلسه بررسی افزایش ظرفیت دندانپزشکی گفت: طبق مصوبه، موضوع بررسی طرح وزارت بهداشت درباره سلامت دهان و دندان بود که به دلیل ناهماهنگی ها میسر نشد.

پرتال دانشگاهی به نقل از دکتر مهدی کدخدازاده در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، موضوع بررسی طرح وزارت بهداشت در زمینه سلامت دهان و دندان بود که به دلایل عدم هماهنگی ها در تعیین زمان جلسه، اعلام دیرهنگام جلسه و تداخل با جلسات از پیش تعیین شده میسر نشد.

وی افزود: بر اساس تصمیمی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی گرفته شد قرار شد طرح و برنامه وزارت بهداشت مختص موضوع سلامت دهان و دندان ارائه شود و طرح افزایش ظرفیت دندانپزشکی مطرح نیست چرا که نه نیاز است و نه امکان دارد.

کدخدازاده خاطرنشان کرد: عدم هماهنگی لازم در تعیین زمان جلسه، اطلاع رسانی دیرهنگام و تداخل با جلسات از پیش تعیین شده، موجب لغو این جلسه شد.

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی یادآور شد: اگر چه در بحث ارتقاء سلامت دهان موضوع سرانه دندانپزشک از اولویت برخوردار نیست و ارزش بالایی ندارد اما با توجه به اصرار دوستان در ستاد نقشه، بارها نحوه محاسبه آن را توضیح داده ایم و گفته ایم که لطفا این آمار را که اشتباه محاسبه شده در مجالس و صدا و سیما بیان نکنند اما متاسفانه همچنان بر محاسبات خود اصرار دارند.

وی افزود: موضوع هم پیچیده نیست، در سامانه نظام پزشکی تقریبا ۴۲ هزار و ۶۵۰ دندانپزشک ثبت شده است، اگر از این افراد بر اساس هرم جمعیتی حتی ۱۵۰۰ نفر هم فوت شده باشند، حدود ۴۱ هزار دندانپزشک باقی می ماند که اگر به نسبت جمعیت محاسبه کنیم نسبت جمعیتی ما حدود ۵ نفر با ازای هر ۱۰ هزار نفر ویا حدود ۵۰ نفر به ازای هر صد هزار نفر می شود.

کدخدازاده خاطرنشان کرد: اشتباهی که ستاد نقشه علمی کشور می کند این است که فقط دندانپزشکان که پروانه مطب دارند را محاسبه می کند و نسبت ۳۵ نفر به ازای صد هزار نفر را دائما گزارش می کند که غلط است، چون بسیاری از دندانپزشکانی که فعالیت دارند در این محاسبه لحاظ نمی شوند. مثلا اساتید تمام وقت دانشگاه، دندانپزشکان متخصص متعهد خدمت، دندانپزشکان تازه فارغ التحصیلی که در مراکز بهداشتی درمانی طرح می گذرانند، رزیدنت ها و.... پس با این توضیح مشخص است که نحوه محاسبه سرانه توسط ستاد نقشه اشکال دارد و نادرست است.

وی گفت: موضوع مهم این است که ما در زیرساخت و تجهیزات و از همه مهمتر هیات علمی دچار مشکل هستیم و دانشگاهها در بحث مالی به شدت تحت فشار هستند، مشکل مالی داند. از روسای دانشکده ها، از اساتید دانشکده ها سوال بپرسید، از دانشجویان بپرسید که شرایط چگونه است.

کدخدازاده اظهار داشت: مادامی که واقعیت ها را نپذیریم نمی توانیم مشکل را حل کنیم. و البته اگر که موضوع یک حوزه تخصصی را بخواهیم به افراد غیر متخصص بسپاریم و بر اساس نظرات غلط آنها پیش ببریم حتما حاصل آن شکست است، حتما ره آوردی جز تضییع بیت المال، نا امیدی در دانشجویان و دانشگاهیان، درمان های القایی و آسیب به سلامت مردم نخواهد داشت.

وی گفت: ما باید بر اجرایی شدن طرح جامع سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی متمرکز باشیم نه افزایش ظرفیت. برای اجرایی شدن طرح جامع وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیازمند همدلی و همراهی همه دغدغه مندان حوزه سلامت است و بدون کمک مجلس‌ شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه و سازمان‌های دیگر امکان‌پذیر نخواهد بود.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین پزشکی

خبرنامه - شبکه های اجتماعی