پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / مسابقات المپياد          31 اردیبهشت 1399 - 20 May 2020


معاون سازمان سنجش آموزش کشور از برگزاری بیست و پنجمین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور و تغییرات آن در سال ۹۹ خبر داد و گفت: تصمیمی برای حذف المپیاد علمی دانشجویی کشور در سال ۱۳۹۹ نداریم.

پرتال دانشگاهی به نقل از دکتر احسان جمالی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره وضعیت برگزاری المپیاد علمی دانشجویی کشور با توجه به شیوع کروناویروس گفت: آزمون المپیاد علمی دانشجویی کشور تاکنون در ۲۴ دوره برگزار شده است و امسال بیست و پنجمین دوره آن برگزار می‌شود. با توجه به مشکلاتی که بیماری کرونا در کشور ایجاد کرده است المپیاد با تغییرات جزئی نسبت به دوره‌های گذشته برگزار می‌شود.

وی گفت: تا چندین سال قبل برگزیدگان و نفرات برتر آزمون کارشناسی ارشد هر سال در رشته‌های المپیاد انتخاب می‌شدند و به مرحله نهایی المپیاد علمی دانشجویی راه می‌یافتند و آزمون را به صورت تشریحی در تهران به صورت متمرکز برگزار می‌کردند.

جمالی خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر به دلیل توسعه المپیاد علمی دانشجویی، مقرر شد که برگزیدگان از دو طریق معرفی شوند. یک راه شرکت در آزمون کارشناسی ارشد و نفرات برتر بود و یک راه هم برگزاری آزمون به صورت غیرمتمرکز در مناطق ۱۰ گانه بود که هر منطقه شامل چند استان است.

دبیر المپیاد علمی دانشجویی کشور گفت: در سال ۱۳۹۹ برای برگزاری بیست و پنجمین المپیاد علمی دانشجویی کشور با توجه به وضعیت کشور و مشکلات ناشی از شیوع کروناویروس و همچنین مشکلات دانشگاه‌ها برنامه جدیدی تنظیم شد.

معاون فنی سازمان سنجش یادآور شد: اگر بخواهیم علاوه بر آزمون کارشناسی ارشد، آزمون غیرمتمرکز را در مناطق ۱۰ گانه برگزار کنیم برای دانشگاه‌ها و داوطلبان مشکلات و معضلات زیادی را ایجاد می‌کند. نکته اول این است که موجب سفر دانشجویان می‌شود و باید از یک استان به استان دیگر یا از یک شهر به شهر دیگر سفر کنند. دیگر اینکه خوابگاه و امکانات و تغذیه دانشجویان شرکت کننده در آزمون باید از سوی دانشگاه میزبان تامین شود و در حال حاضر با توجه به مشکلات ناشی از بحران کرونا این امکان برای دانشگاه‌ها وجود ندارد.

وی تاکید کرد: تصمیمی برای حذف المپیاد علمی دانشجویی کشور در سال ۱۳۹۹ اتخاذ نشده است و تصمیم بر این شد که تغییرات جزئی در مسیر انتخاب نفرات برتر برای آزمون نهایی المپیاد انجام شود.

دبیر المپیاد علمی دانشجویی کشور اظهار داشت: تصمیم بر این شد که در آزمون کارشناسی ارشد نفرات برگزیده بیشتری نسبت به سنوات گذشته انتخاب شوند. به دانشگاه‌ها گفته شده است با توجه به اینکه آزمون غیرمتمرکز مناطق ۱۰ گانه برگزار نمی‌شود، اگر دانشجویانی وجود دارند که واجد شرایط بوده و سال سوم هستند به آنها توصیه شود که در آزمون کارشناسی ارشد امسال شرکت کنند.

وی گفت: بنابراین پس از برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ نفرات برگزیده بیشتری نسبت به سنوات گذشته انتخاب شوند و ما اکنون در حال طراحی مرحله نهایی المپیاد علمی دانشجویی با توجه به وضعیت بیماری کرونا در کشور هستیم. پیش بینی ما این است که امسال با توجه به حذف مرحله غیرمتمرکز بتوانیم تسهیلات بیشتری برای دانشجویان ایجاد کنیم و به جای برگزاری مرحله نهایی در تهران، این مرحله در قطب‌های آموزشی برگزار شود.

معاون فنی سازمان سنجش آموزش کشور یادآور شد: این سناریو برای این مرحله در حال طراحی است اما به هر حال بسیاری از موارد منوط به شرایط بیماری کرونا در کشور است.

جمالی گفت: آزمون نهایی المپیاد علمی دانشجویی کشور پس از برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ و مشخص شدن نفرات برتر در رشته‌های المپیاد برگزار خواهد شد. آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۹ هفته اول مردادماه برگزار می‌شود و نتایج اولیه نیز در اوایل شهریورماه مشخص می‌شود. انتظار ما این است که مرحله نهایی المپیاد را با تغییر در مکان برگزاری، برگزار کنیم.

به گزارش مهر، بیست و پنجمین دوره المپیاد علمی دانشجویی کشور در ۲۴ رشته برگزار می‌شود.

رشته‌های این دوره از المپیاد شامل زبان و ادبیات فارسی، مجموعه علوم جغرافیایی، علوم اقتصادی، مجموعه الهیات و معارف اسلامی - علوم قرآنی، مجموعه علوم تربیتی، مجموعه حقوق، مجموعه روانشناسی، علوم زمین، شیمی، مجموعه فیزیک، مجموعه زیست شناسی سلولی و مولکولی، آمار، مجموعه ریاضی، زیست شناسی گیاهی، زیست شناسی جانوری، مجموعه مهندسی برق، مجموعه مهندسی شیمی، مهندسی صنایع، مجموعه مهندسی عمران، مجموعه مهندسی مکانیک، مجموعه مهندسی مواد و متالورژی، مهندسی کامپیوتر، مجموعه زراعت و اصلاح نباتات و طراحی صنعتی است.

در سال ۹۹ همانند سال ۹۸ علاوه بر این رشته‌ها، المپیاد بین رشته‌ای «سلول های بنیادی و مهندسی بافت» نیز برگزار می‌شود. پس از برگزاری آزمون کارشناسی ارشد، نفرات برگزیده در رشته‌های شیمی، مجموعه زیست شناسی، مهندسی شیمی، مهندسی صنایع، مهندسی مواد و متالورژی، مهندسی کشاورزی، مهندسی برق، مهندسی مکانیک و مهندسی پزشکی توسط شورای مربوطه در سازمان سنجش تعیین و در صورت علاقمندی امکان شرکت در المپیاد سلول‌های بنیادی را دارند.

همچنین مناطق ۱۰ گانه المپیاد دانشجویی طبق اعلام مرکز المپیاد علمی دانشجویی کشور شامل مناطق زیر است:

منطقه ۱: دانشگاه‌های استان تهران و البرز به مرکزیت دانشگاه تربیت مدرس.

منطقه ۲: دانشگاه های استان‌های گیلان، مازندران و گلستان به مرکزیت دانشگاه مازندران.

منطقه ۳: دانشگاه‌های استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان به مرکزیت دانشگاه تبریز.

منطقه ۴: دانشگاه‌های استان‌های همدان، مرکزی، قزوین و قم به مرکزیت دانشگاه بوعلی سینا همدان.

منطقه ۵: دانشگاه‌های استان‌های کردستان، کرمانشاه، لرستان و ایلام به مرکزیت دانشگاه رازی کرمانشاه.

منطقه ۶: دانشگاه‌های استان‌های یزد، چهارمحال بختیاری و اصفهان به مرکزیت دانشگاه اصفهان.

منطقه ۷: دانشگاه‌های استان‌های بوشهر، فارس و کهکیلویه و بویراحمد به مرکزیت دانشگاه شیراز.

منطقه ۸: دانشگاه‌های استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان به مرکزیت دانشگاه شهید باهنر کرمان.

منطقه ۹: دانشگاه‌های استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سمنان به مرکزیت دانشگاه فردوسی مشهد.

منطقه ۱۰: دانشگاه‌های استان‌های خوزستان به مرکزیت دانشگاه شهید چمران اهواز.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین مسابقات المپياد

خبرنامه - شبکه های اجتماعی