پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 98 نتایج ارشد 98 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 99 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 99 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجی          24 تیر 1393 - 15 July 2014


مرگ تدریجی آموزش عالیِ ترکیه


 حزب اعتدال و توسعه ترکیه با هدف اعمال کنترل‌های بیشتر بر آموزش عالی این کشور لایحه‌ای را تصویب می‌کند که به موجب آن استقلال دانشگاه‌های خصوصی و آزادی استادان دانشگاه‌ها محدود می‌شود.
 این قانون که در شرف تصویب در پارلمان ترکیه است بر انتخاب هیئت‌های علمی در دانشگاه‌های خصوصی، دوران تصدی، استخدام رسمی استادان و بازبینی ترفیع درجه استادان و همینطور اعطای مدرک معادل با مدارک تحصیلی اخذ شده از سوی دانشگاه‌های خارجی تأثیر خواهد گذاشت.

دانشگاه‌های ترکیه از دیرباز از مناقشات میان دیدگاه‌ها و منافع مادی بی‌ارزش رنج می‌برند. آزادی دانشگاهی در ترکیه مسئله غریبی است به‌ ویژه اینکه تصویب قانون جدید آموزش عالی نیز آب پاکی را روی دست همه ریخت تا مطمئن شوند سال‌ها باید منتظر باشند تا این آزادی محقق شود چرا که حزب عدالت و توسعه‌ ترکیه با تصویب قانون جدید، استقلال دانشگاه‌های خصوصی و آزادی استادان این کشور را محدود خواهد کرد.

به جرأت می‌توان گفت که این مرحله یکی از بدترین مراحل در آموزش عالی ترکیه محسوب می‌شود زیرا در این دوره به‌ طور آشکار حقوق فردی اشخاص مورد تعدی قرار گرفته و تبعیض‌های جنسیتی علیه زنان اعمال می‌شود. علاوه بر این، این ممنوعیت‌ها استادان دانشگاه را برای اعمال محدودیت‌ها ترغیب می‌کند و حتی برخی از آنها نیز این محدودیت‌ها را با وجود عدم توجیه قانونی در دانشکده‌های خود اعمال می‌کنند.

اما جدی‌ترین شکست در آزادی دانشگاهی در دهه‌های اخیر، قانون جدید پارلمان این کشور است که علیه قدرت شورای آموزش عالی ترکیه موسوم به (YOK) تصویب شده است. این قانون یک مانع اصلی در آموزش عالی ترکیه محسوب می‌شود. این یک قانون جامع شامل بخش‌های مختلفی است و سه حوزه اصلی و برجسته را دربرمی‌گیرد. نخست اینکه از این پس تصمیمات YOK به‌ طور مستقیم توسط دولت کنترل می‌شود. دوم اینکه YOK از این پس تنها اجازه انتصاب رؤسای دانشگاه‌های خصوصی را پیدا می‌کند در حالی که تاکنون YOK قدرت انتصاب رؤسای تمام دانشگاه‌های ترکیه را داشته است.

باید این نکته را در ذهن داشت که این اتفاقات در خلأ رخ نمی‌دهند چرا که افزایش نارضایتی عمومی و چندقطبی شدن جامعه سبب بروز وقایع «پارک‌گزی» و اعتراضات مردمی شد. دولت قصد دارد با اعمال محدودیت در آنچه که در دانشگاه‌ها می‌گذرد، مخالفت‌های عمومی را به حداقل برساند.


پر بازدیدترین دانشگاه خارجی

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت

    تندیس جشنواره

    pagerank