پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجی          18 شهریور 1393 - 09 September 2014


کلاس‌های پُرجمعیت با بیش از 135 دانشجو  در دانشکده‌های بمبئی

 برخی دانشکده‌های وابسته به دانشگاه بمبئی (مومبای) هند امسال شاهد کلاس‌های پُرجمعیت با بیش از 135 دانشجو خواهند بود.
کلاس‌های درس برخی از دانشکده‌های وابسته به دانشگاه بمبئی (مومبای) هند به ویژه در رشته‌های بازرگانی بیش از 135 دانشجو خواهند داشت. این در حالیست که کمیسیون اعتبارات دانشگاهی (UGC)، ‌نرخ ایده آل دانشجو در مقابل استاد را یک به 20 اعلام کرده است.

پس از تصمیمات اخیر مبنی بر مجوز افزایش 15 تا 20 درصدی ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها، جمعیت برخی کلاس‌ها به بیش از 140 دانشجو افزایش یافته و این مسئله شرایط را برای استادان و دانشجویان سخت کرده است. علاوه بر این بیشتر کلاس‌های درس در این شهر تنها گنجایش 100 دانشجو را دارند. در صورتی که بخواهیم استانداردهای تعیین شده از سوی UGC‌ را در مورد این کلاس‌ها اعمال کنیم به ازای هر دانشجو باید حدود یک متر فضای کلاسی وجود داشته باشد. در نتیجه کلاس‌های درسی که 140 دانشجو دارند باید بیش از 130 مترمربع فضا داشته باشند که این رقم بسیار آرمانی و فراتر از واقعیت کنونی است.

 یک مسئول ارشد دانشگاهی می‌گوید: پس از اینکه کالج‌ها و دانشگاه‌ها اجازه افزایش ظرفیت‌ پذیرش را کسب کردند، جمعیت کلاس‌ها نیز افزایش یافت. در ابتدا کلاس‌های درس تنها 60 دانشجو داشتند که اکنون اجازه یافته‌اند سالانه حدود 10 درصد به ظرفیت دانشجویان خود بیافزایند. این افزایش سالیانه، جمعیت دانشجویان در کلاس‌ها را به حدود دو برابر افزایش داده است.

روسای دانشگاه‌ها می‌گویند طی سال‌های اخیر ظرفیت پذیرش دانشجویان چند مرتبه افزایش یافته، این در حالیست که تعداد دانشکده‌های مناسب در شهر «بمبئی» به همین نسبت افزایش نیافته است. کمیسیون اعتبارات دانشگاه‌های هند نسبت دانشجو به استاد را در مقطع کارشناسی یک به 15 اعلام کرد اما به دلیل کمبود استاد، این رقم یک به 20 اعلام شد. با این حال این نسبت در برخی شهرها از رقم اعلامی از سوی UGC‌ فراتر است.


تگ ها دانشکده‌ بمبئی

پر بازدیدترین دانشگاه خارجی

خبرنامه - شبکه های اجتماعی