پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه خارجی          31 امرداد 1400 - 22 August 2021


دانشگاه های خارجی که بخش عمده ای از دانشجویان سایر کشورها در آنجا تحصیل می کنند هنوز برای بازگشایی تصمیم جدی نگرفته اند دلیل این تردیدها عدم واکسیناسیون گسترده دانشجویان و جهش ویروس است.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرنگار مهر، نظام رتبه بندی آموزش عالی کیواس از ابتدای پاندمی کرونا از دانشگاهیان در نقاط مختلف دنیا درباره شرایط آموزش عالی در دوران کرونا نظرخواهی کرده است.

در جدیدترین نظرخواهی نظام کیواس (QS) موضوع واکسن های کرونا و تسهیل بازگشت دانشجویان بین المللی به دانشگاهها مورد بررسی قرار گرفته است.

پس از تأیید چندین واکسن کرونا در دنیا، دانشگاهها امیدوار بودند که دانشجویان بین المللی سریع تر به دانشگاه ها بازگردند.

در دسامبر ۲۰۲۰ ، انگلستان ، ایالات متحده و کانادا اولین کشورهایی بودند که استفاده اضطراری از واکسن COVID-۱۹ را تأیید کردند و از آن زمان ، تعداد زیادی واکسن دیگر تأیید شده اند و پس از حدود ۲ سال سختی، توسعه واکسیناسیون، این امید را ایجاد کرد که روزی زندگی به حالت عادی بازگردد.

برای بخش آموزش عالی ، واکسیناسیون به عنوان کلید احیای سفر دانشجویان و آغاز تحصیل تلقی می شود زیرا سرانجام پردیس های دانشگاهی باز می شوند و دانشگاه ها می توانند از دانشجویان داخلی و خارجی استقبال کنند.

آنتونیو کالکادو ، معاون اجرایی و مدیر ارشد عملیاتی دانشگاه روتگرز نیوجرسی می گوید: «ما احساس می کنیم واکسن تغییر دهنده بازی ما است تا آنجا که می توانیم افراد بیشتری را به کشور بازگردانیم»

در کشورهایی که تعداد قابل توجهی از مردم واکسینه شده اند، برخی از دانشجویان بین المللی قادر به بازگشت هستند.

اکنون در ایالات متحده که تقریباً نیمی از جمعیت بالغ به طور کامل واکسینه شده اند برخی از دانشگاه های این کشور تصمیم گرفتند که پذیرش دانشجویان بین المللی را از سر بگیرند اما در این راه هنوز اقدامات ایمنی را اعمال می کنند.

الزام بارگذاری واکسیناسیون دانشجویان در سایت دانشگاه

به عنوان مثال دانشگاه پنسیلوانیا اعلام کرده است «تمام دانشجویانی که در داخل و خارج از دانشگاه زندگی می کنند باید برای ترم پاییز به صورت کامل واکسینه شده باشند» و «دانشجویان بین المللی که به کشور وارد می شوند باید به محض ورود اسناد واکسینه شدن خود را در پرتال دانشگاه بارگذاری کنند.»

البته درست است که واکسیناسیون برای تسهیل بازگشت دانشجویان بین المللی موضوعی هیجان انگیز برای برخی از دانشجویان محسوب می شود اما برخی دیگر از دانشجویان هنوز با اختلال در برنامه های تحصیل خود در خارج از کشور مواجه هستند.

نظام آموزش عالی کیواس (QS) در نظرسنجی از بیش از ۱۰۵ هزار دانشجو دریافته است که برای ۴۲ درصد از دانشجویان موضوع واکسیناسیون تاثیری در ادامه تحصیل آنها در خارج از کشورشان ندارد.

این پاسخ ممکن است دلایل زیادی از جمله تردید در واکسیناسیون و یا عدم دسترسی به واکسن داشته باشد.

یکی از دانشجویان گفته است «هنوز در کشور من برنامه واکسیناسیون مشخص نشده است.» زیرا در بسیاری از کشورها از جمله انگلستان به تازگی واکسیناسیون به جوانان پیشنهاد شده و تاکنون اولویت واکسن با افراد مسن جمعیت و افرادی که در معرض بیماری های جدی قرار داشتند، بوده است.

با توجه به اینکه تعداد زیادی از واکسن ها به دو دوز نیاز دارند، ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد تا تعداد زیادی از جمعیت دانشجویی جهان به طور کامل واکسینه شوند و بتوانند شواهدی از این امر ارائه دهند که آنها را قادر می سازد تا به خارج سفر کرده و تحصیل کنند.

علاوه بر کاهش دسترسی ویژه جوانان، سرعت واکسیناسیون هم در هر کشوری متفاوت است.

در ژاپن تنها ۲۱ درصد از جمعیت بالغ به طور کامل واکسینه شده اند زیرا این کشور در تأیید واکسن ها کند عمل می کند و مشکلاتی در زمینه واردات و عرضه واکسن دارد.

علیرغم تأخیراتی که ممکن است دانشجویان در دریافت واکسن با آن روبرو شوند، اکثریت دانشجویان بین المللی نقش مهمی در بازگشت آموزش بین المللی ایفا می کنند.

نظرسنجی کیواس نشان داد که ۵۹ درصد از دانشجویان بین المللی معتقدند دانشگاه ها باید از دانشجویان بخواهند قبل از سفر به کشور دانشگاه مقصد خود، واکسن را خود دریافت کرده باشند.

«گذرنامه واکسن» برای دانشجویان الزامی شود

همچنین ۵۳ درصد معتقدند «گذرنامه واکسن» به عنوان سندی که وضعیت واکسیناسیون کامل دانشجو را نشان می دهد باید به عنوان یک الزام مطرح شود.

نظرسنجی قبلی کیواس نشان می داد که ۶۵ درصد از دانشجویان بین المللی آینده خواستار دریافت واکسن بوده اند زیرا معتقد بودند که با واکسیناسیون بیشتر افراد و ایجاد پروتکل های کارآمد برای تسهیل سفرها، تعداد دانشجویان که قادر به تحصیل در خارج از کشور هستند افزایش می یابد.

اما در زمانی که امیدواری هایی برای بازگشایی دانشگاه ها مطرح شده بود، واریانت ها و جهش های ویروس کرونا و تاثیر آن بر اثربخشی واکسن ها، تردیدهایی را برای بازگشایی ایجاد کرد.

دانشجویان بین الملی مدت زیادی منتظر مانده اند تا به مقصد مورد نظر خود برای تحصیل بازگردند زیرا از زمان شروع همه گیری کرونا، سفرهای بین المللی به شدت محدود شد و دانشگاه ها مجبور به تعطیلی شدند.

داشتن کارت واکسیناسیون، قرنطینه و آزمایش های منفی COVID-۱۹ در حال حاضر از ویژگی های ضروری آموزش عالی بین المللی شده است.

در حالی که برخی از دانشجویان در نهایت این شانس را پیدا می کنند که به مقصد مورد نظر خود برای تحصیل بازگردند اما همچنین جهش های کووید ۱۹ همچنان یک تهدید پایدار باقی مانده است.

هرچه ویروس بیشتر گسترش یابد، احتمال جهش آن هم بیشتر است. از آنجا که انواع جدید ممکن است مسری تر یا کشنده تر شوند و ممکن است مدتی طول بکشد تا کارشناسان بتوانند به طور کامل ویژگی های جدید را درک کنند، دولت ها چاره ای جز اقدامات شدید مانند بستن مرزها و یا برقراری مجدد اقدامات ایمنی را ندارند.

در حال حاضر نوع دلتا که اولین بار در هند شناسایی شد در بسیاری از کشورها به غالب ترین نوع تبدیل شده است. نوع دلتا از نوع آلفا قابلیت انتقال بیشتری دارد اما لزوما علائم شدیدتری را نشان نمی دهد. در نوع دلتا علائم تب، سردرد، گلو درد و آبریزش بینی شایع تر است و سرفه و از دست دادن حس بویایی چندان معمول نیست.

نگرانی ۷۹ درصد از دانشجویان درباره تاثیر انواع جدید کرونا بر برنامه های تحصیلی آینده

نظرسنجی کیواس از دانشجویان بین المللی نشان می دهد که ۷۹ درصد از دانشجویان نگران این هستند که انواع جدید COVID-۱۹ بر برنامه های تحصیلی آینده آنها تأثیر بگذارد.

در حالی که نگرانی های دانشجویان بین المللی قابل درک است اما شواهد قابل توجهی وجود دارد که نشان می دهد واکسیناسیون های کروناویروس موجود، در درجات مختلف در برابر همه انواع ویروس موثر است.

به گفته سایت Healthline، دو دوز از یکی از واکسن های کرونا که در جهان تایید شده اند حدود ۸۸ درصد در برابر بیماری و ۹۶ درصد در بستری شدن با نوع دلتا موثر بوده است. در یکی دیگر از واکسن های معتبر این میزان به ۹۲ درصد می رسد.

علاوه بر این ، واکسیناسیون به طور مداوم در حال بررسی و تطبیق است تا این اطمینان حاصل شود که در برابر انواع جدید موثر است و نتایج نظرسنجی نشان می دهد که ۸۴ درصد از دانشجویان بین المللی اگر به آنها واکسیناسیون پیشنهاد شود، واکسن را دریافت خواهند کرد.

این بدان معناست که تا زمانی که دریافت واکسن از سوی جوانان مورد اقبال مواجه شود، دانشجویان بین المللی می توانند با وجود انواع مختلف کروناویروس برای تحصیلات در خارج از کشور برنامه ریزی کنند

به نظر می رسد دانشگاه های بین المللی با اینکه درباره محدودیت ها و تصمیم گیری ها کنترل چندانی را برعهده ندارند اما می توانند با برقرار کردن ارتباط قوی با دانشجویان، آنها را به واکسیناسیون تشویق کنند.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین دانشگاه خارجی

خبرنامه - شبکه های اجتماعی