پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 95 نتایج ارشد 95 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 95 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 95 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه پیام نور          12 امرداد 1390 - 03 August 2011

ایلام - خبرگزاری مهر: استان ایلام با داشتن 8 شهرستان دارای 13 مرکز پیام نور است این در حالی است که در بعضی از شهرستانها حتی سه مرکز پیام نور البته بدون کیفیت و با امکانات کم وجود دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، در سالهای اخیر با رشد دانشگاهها و مراکز علمی در کشور و استانها مواجه بوده ایم که متاسفانه بدون در نظر گرفتن خروجی این کار این دانشگاهها کاربرد علمی در بعضی استانها ندارند.

استان ایلام دارای هشت شهرستان ایلام، مهران، ایوان، ملکشاهی، دره شهر، آبدانان، شیروان چرداول و دهلران با جمعیتی بالغ بر 600 هزار نفر است که 13 مرکز پیام نور در این شهرستانها مستقر است.

در شهرستان دهلران علاوه بر وجود مرکز پیام نور در مرکز شهرستان در بخشهای موسیان و زرین آباد نیز این دانشگاه وجود دارد که مثلا فاصله شهر موسیان به شهر دهلران پنج کیلومتر است که هیچ لزومی برای تاسیس سه مرکز در شهرستان 80 هزار نفری دهلران نیست.

همچنین علاوه بر دره شهر یک مرکز پیام نور در شهر بدره در 45 کیلومتری این شهر وجود دارد. در شهرستان شیروان چرداول نیز علاوه بر شیروان چرداول در شهر هلیلان نیز مرکز پیام نور وجود دارد. در بقیه شهرستانها نیز هر کدام یک مرکز پیام نور وجود دارد.

اما نکات مهمی در احداث این دانشگاهها وجود دارد اینکه اول احداث این مراکز چه به لحاظ جمعیت شهری و چه به فاصله کاملا غیرکارشناسی شده انجام شده هیچ لزومی برای احداث این سه مرکز در یک شهرستان نیست زیرا تعداد دانشجویان این مراکز خیلی پایین تر از ظرفیت است.

ببشتر افرادی که در این دانشگاهها تدریس می کنند حق التدرسی و مدعو هستند.

در مرکز پیام نور استان ایلام به خصوص شهرستانها تعداد دانشجوها کمتر از حد ظرفیت است و برای بیشتر درسها هم که استاد وجود ندارد یا اگر هم وجود دارد دانشجویان استقبال نمی کنند.

کسانی هم که در این مراکز مشغول به تحصیل هستند شاغل و نیازمند یک مدرک هستند که طبق گفته به راحتی می توانند در این مراکز مدرک بگیرند.

در بسیاری از این مراکز امکانات سطح پایین مانند یک دستگاه کپی در حد یک مدرسه هم وجود ندارد.

بعضی مکانهای مراکز پیام نور در استان ایلام استیجاری هستند که مثلا مکانهای متروکه گذشته را به یک دانشگاه پیام نور تبدیل کرده اند اما علاوه بر مشکلات کمیتی، این دانشگاه فاقد کیفیت علمی نیز هست و در بسیاری از این مراکز کلمه ای به نام "استاد" وجود ندارد.

امکانات و وسایل مورد نیاز برای بعضی رشته ها مانند شیمی و کامپیوتر در مراکز پیام نور استان در حد صفر است و این نبود بار علمی در این مراکز از عدم حضور دانشجویان در کلاسها مشخص است. در کارهای اجرایی این مراکز نیز از افراد بدون تخصص استفاده شده است.

این دانشگاهها علاوه بر این همه مشکلات، خروجی مناسبی برای استان ایلام و جوانان استان نداشته زیرا رشته های موجود در این دانشگاهها متناسب با ظرفیتهای موجود در ایلام تعریف نشده است.

در حال حاضر مثلا در رشته هایی مثل حسابداری، مدیریت، حقوق و... با انبوه دانشجویان در این مراکز روبرو هستیم ولی آیا این جوانان که با امید اشتغال به این مراکز آمده اند می توانند به بار علمی و مدرک این دانشگاهها دل خوش کنند.

یکی از مهمترین مشکلات استان ایلام در بخش بیکاری نبود مهارت در بین جوانان است ولی جوانان در این دانشگاهها و مراکز پیام نور سطح پایین یا حتی مراکز علمی دیگر نمی توانند مهارت لازم را کسب کنند و فقط می توانند مدرک بگیرند.

البته در استان ایلام، مراکز دانشگاهی دیگر مثل دانشگاه آزاد و علمی کاربردی نیز در بعضی شهرستانها وجود دارد که باز هم دچار ضعف علمی هستند.

کیفیت علمی و تحصیلی دانشگاههای پیام نور استان نسبت به کمیت آنها بسیار ضعیف و پایین است.

تگ ها مراکز پیام نوری ایلام

پر بازدیدترین دانشگاه پیام نور

موسسه پژوهش MBA
ترجمه تخصصی دانشگاهی
مقاله نویسی ISI

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت