پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 95 نتایج ارشد 95 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 95 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 95 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / دانشگاه پیام نور          03 مهر 1392 - 25 September 2013


بررسی پذیرش دانشجوی حضوری در دانشگاه پیام‌نور

سرپرست وزارت علوم با اشاره به پذیرش دانشجوی حضوری در دانشگاه پیام‌نور، گفت: این موضوع جای سوال دارد و باید بررسی شود.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر جعفر توفیقی در نشست روسای دانشگاه‌های غیرانتفاعی و غیردولتی، با بیان اینکه سال 84 که در وزارت علوم بودم دانشگاه‌های غیرانتفاعی حدود 60 هزار دانشجو داشتند، اظهارکرد: آن زمان سرانه دانشجویی حدود یک میلیون تومان بود که من به آقای خاتمی گفتم این دانشگاه‌ها 60 میلیارد تومان کار از روی دوش دولت برمی‌دارد.

وی با بیان اینکه ما باید به مردم و بخش خصوصی اعتماد کنیم، تصریح کرد: نمی‌توان هم شعار بخش خصوصی داد و هم بخواهیم همگام با بخش دولتی بخش خصوصی را اداره کنیم، هرچند که این مشکل در بخش اقتصادی کشور هم وجود دارد.

توفیقی استعددهای بخش خصوصی را بیشتر از بخش دولتی دانست و گفت: نباید به بخش خصوصی با نگرانی نگاه کنیم و دست و پایشان را ببندیم، چرا که هدف از استقلال عملیاتی دانشگاه‌ها نیز همین اعتماد به دانشگاه‌ها بوده است، چرا که ظرفیت‌های مدیریتی بالایی دارد که نباید در دست دولت محبوس بماند.

وی با اشاره به تحولات جمعیتی و سیر نزولی جمعیت و همچنین ایجاد ظرفیت‌های دانشگاهی، اظهارکرد: این موضوعات نشان می‌دهد که وارد دوران جدیدی از برنامه‌ریزی در آموزش عالی می‌شویم و نمی‌توانیم با روش‌های قبلی دانشگاه‌ها را اداره کنیم، بنابراین من از روسای دانشگاه‌های غیرانتفاعی نیز خواهش می‌کنم که در مجموعه تصمیم گیری و سیاست‌گذاری با وزارت علوم همراه باشند.

وی دلیل ایجاد شکاف‌ها در بین وزارت علوم و دانشگاه‌های غیرانتفاعی را نبود همفکری و مشارکت در تصمیم سازی عنوان کرد و افزود: در صورتی که این موارد وجود نداشته باشد، ممکن است دانشگاه‌های غیرانتفاعی تصوری از وزارت علوم داشته باشند که واقعی نباشد و برعکس و به این تصمیم سازی نیز نمی‌توان با یک جلسه در سال رسید.

سرپرست وزارت علوم با بیان اینکه دولت باید بخشی از بار خودش را بر دوش بخش خصوصی بیاندازد، تصریح کرد: این سیکل به هم وصل است و باید بررسی شود و راه حل پیدا کنیم، همچنین هم شخصیت حقوقی موسسات مهم است و هم اتحادیه دانشگاه‌های غیرانتفاعی باید نقش موثری ایفا کنند.

توفیقی ورود سیاست به عرصه آموزش عالی را یک آفت دانست و گفت: زمانی که وارد عرصه آموزش عالی می‌شویم، باید سیاست را فراموش کرده و به فکر برنامه‌ریزی علمی و کار کارشناسی باشیم، چرا که بحث‌های سیاسی را می‌توان در خارج از فضای علمی و در فرصت‌های دیگر پیگیری کرد.

سرپرست وزارت علوم همچنین از آمادگی همه جانبه وزارت علوم در خصوص حمایت از دانشگاه‌های غیرانتفاعی در دولت،‌ مجلس یا قانون بودجه سال 93 خبر داد و گفت: اعتقاد دارم باید نقش دولت، نقش تشویقی، تسهیل کننده و حمایتی باشد.

توفیقی با اشاره به پیچیده شدن فضای آموزش عالی با وجود زیرنظام‌های مختلف، گفت: دیروز شنیدم که دانشگاه پیام نور دانشجوی حضوری پذیرش می‌کند که برایم این سوال به وجود آمد که این موضوع از کجا درآمده است، بنابراین باید پیگیری و بررسی کنیم.

وی همچنین درباره درخواست دانشگاه‌های غیرانتفاعی در تهیه یک اساسنامه مشخص و قانونی، اظهارکرد: حتی اگر اساسنامه و تایید آن مربوط به جای دیگری باشد، می‌رویم و از آن دفاع می‌کنیم. مهم این است که اساسنامه نیز باید با دید تسهیل گری و حمایت دیده شود. همچنین باید تمهیداتی بیندیشیم که توجه سرمایه گذار جلب شود.

توفیقی مشکلات ظرفیتی زیر نظام‌های مختلف دانشگاهی را فرصتی برای بازنگری در رشته‌ها و افزایش کیفیت عنوان کرد و گفت: اگر برخی از رشته‌های دیگر متقاضی ندارد، چرا اصرار دارید که آنها را ادامه دهیم. این یک بحث مقدماتی است و می‌توانیم به فکر یک آموزش عالی کم ظرفیت‌تر اما کیفی تر با رعایت توجیه اقتصادی آن باشیم.

تگ ها پذیرش دانشجوی حضوری در دانشگاه پیام‌نور پذیرش دانشجو در دانشگاه پیام نور تحصیل در دانشگاه پیام نور شرایط تحصیل در دانشگاه پیام نور

پر بازدیدترین دانشگاه پیام نور

موسسه پژوهش MBA
ترجمه تخصصی دانشگاهی
موسسه پژوهش مدیریت
مقاله نویسی ISI

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت