پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 95 نتایج ارشد 95 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 95 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 95 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / دکتری          25 آذر 1391 - 15 December 2012
پذیرش 12هزار عضو هیأت علمی طی 2سال و افزایش3 برابری رشته های دکتری

وزیر علوم از پذیرش 12 هزار عضو هیات علمی جدید در طول 2 سال خبر داد و گفت: علاوه بر این به منظور توسعه متوازن آموزش عالی رشته محل های دکتری را به 3 برابر افزایش دادیم.

پرتال دانشگاهی به نقل از گزارش خبرنگار مهر، دکتر کامران دانشجو امروز در مراسم افتتاحیه هفته پژوهش با اشاره به اقدامات این وزارتخانه در حوزه پژوهش و تحقیقات گفت: رویکرد وزارت علوم در این حوزه تبدیل علم به ثروت و ایده به پدیده است که این امر باعث رشد چشمگیر در حوزه پژوهش های تقاضا محور و ارتباط میان دانشگاه و صنعت شده است.

وزیر علوم تصویب 38 طرح کلان ملی را از اقدامات این وزارتخانه نام برد و اظهار داشت: برای اجرای این تعداد پروژه 2 هزار و 500 میلیارد تومان برای ظرف مدت 3 تا 5 سال بودجه مصوب کرده است.

دانشجو اجرای کنسرسیوم و تعاونی این پروژه ها را از مهمترین ویژگی های این طرح ها ذکر کرد و ادامه داد: برای اجرای این طرح ها، دانشگاه های کشور در کنار دستگاه های اجرایی قرار گرفته اند و با مشارکت یکدیگر اقدام به اجرای این 38 پروژه کلان کرده اند.

وی عقد تفاهمنامه هایی با دستگاه های اجرایی را از دیگر اقدامات این وزارتخانه نام برد و یادآور شد: در این زمینه حدود 400 میلیارد تومان توافق با دستگاه هایی چون محیط زیست، نفت و صنعت به امضا رسیده است.

دانشجو همچنین ایجاد ارتباط میان کارفرما و دانشگاه ها را از رویکردهای این وزارتخانه در حوزه پژوهش نام برد و خاطر نشان کرد: برای این منظور وزارت علوم با هزینه های مصوب این وزارتخانه اقدام به مشارکت با دستگاه های اجرایی کرده است.

50درصد تحقیقات دانشگاهی در مسیر اعتلای توان دفاعی

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به جزئیات برنامه های پژوهشی ارائه شده به مجلس اضافه کرد: در این برنامه ها سعی شده که 50 درصد تحقیقات دانشگاه ها در مسیر اعتلای توان دفاعی کشور باشد که در این زمینه امروز به نقطه ای رسیده ایم که حوزه دفاعی دستاوردهای دانشگاه ها را مورد استفاده قرار داده است.

افزایش تنظیم برابری حوزه های پژوهشی

دانشجو با اشاره به افزایش 3 برابری نشریات علمی و پژوهشی یادآور شد: به منظور حفظ دستاوردهای تحقیقاتی دانشمندان کشور اقدام به افزایش 3 برابری نشریات علمی و پژوهشی از 192 نشریه به 666 مجله نمودیم.

به گفته وزیر علوم بر اساس تغییر آیین نامه ارتقاء، مقالات اعضای هیات علمی در این نشریات به چاپ برسد.

افزایش فناوران شاغل در شرکتهای دانش بنیان

وی همچنین از افزایش 3 برابری فناوران شاغل در شرکت های دانش بنیان خبر داد و گفت: تعداد فناوران شاغل در شرکت های فناور از 3 هزار و 292 نفر به 21 نفر افزایش یافته است.

وزیر علوم با اشاره به افزایش 7 برابری انجمن های علمی فناوری خاطر نشان کرد: در حال حاضر با افزایش مراکز تحقیقاتی کشور موفق شدیم در حوزه های نانوفناوری، انرژی های نو، فناوری اطلاعات، سلول های بنیادی و ماکروالکترونی 15 تا 20 پله در سطح دنیا ارتقاء پیدا کنیم.

تغییرات وزارت علوم در حوزه آموزشی

وزیر علوم از پذیرش 12 هزار عضو هیات علمی جدید در طول 2 سال خبر داد و افزود: علاوه بر این به منظور توسعه متوازن آموزش عالی رشته محل های دکتری را به 3 برابر افزایش دادیم. به گونه ای که تعداد این رشته محل ها از 680 رشته به 3 هزار و 242 رشته محل افزایش یافته است.

دانشجو به افزایش 2 برابری مراکز آموزش عالی اشاره کرد و گفت: مراکز آموزش عالی از 1250 مرکز به 3500 مرکز ارتقاء یافته است.

وی یکی از ارکان توسعه آموزش عالی را تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانست و یادآور شد: در این زمینه موفق شدیم تا تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی را به 92 هزار نفر به 300 هزار نفر افزایش دهیم. علاوه بر این با افزایش 3 برابری پذیرش دانشجویان تا دکترا در حال حاضر 60 هزار دانشجو در مقطع دکترا مشغول به تحصیل هستند.

وزیر علوم اجرای آزمون نیمه متمرکز دکتری را از دیگر اقدامات این وزارتخانه در حوزه آموزشی خواند و خاطر نشان کرد: این آزمون از سال جاری به صورت تخصصی تر اجرا خواهد شد.

تغییر در آیین نامه بازنشستگی و انتقاداتی که به آن وارد شد

وی به تغییرات آیین نامه بازنشستگی اعضای هیات علمی اشاره کرد و افزود: بر اساس آیین نامه قبلی مربیان و استادیاران با 30 سال خدمت و 65 سال سن بازنشسته می شدند که با تغییراتی که اعمال شد میزان سنوات به 35 سال ارتقاء دادیم.

دانشجو سن بازنشستگی دانشیاران را در آیین نامه جدید 73 سال عنوان کرد و اظهار داشت: سن بازنشستگی استادان تمام نیز از 65 سال به 76 سال افزایش دادیم.

وزیر علوم همچنین با اشاره به برخی انتقادات از تغییرات ایجاد شده در آیین نامه، گفت: 5 نفر از اساتیدی که بازنشست شدند دارای مدرک تحصیلی کارشناسی بودند که بیش از 40 سال در دانشگاه شریف مشغول به خدمت بودند در حالیکه در فعالیت های آموزشی و پژوهشی هیچ خدماتی ارائه نداده بودند.

توانمندی کشور در ارتقاء رتبه های جهانی

دانشجو با اشاره به خدمات انجام شده در حوزه های پژوهشی و آموزشی خاطر نشان کرد: بر اساس پیش بینی های انجام شده کارشناسان معتقدند تا سالهای آینده ایران به رتبه های تک رقمی در حوزه علم و پژوهشی خواهد رسید که این امر با وجود اعضای هیات علمی توانمند میسر خواهد شد.
تگ ها دکتری هیئت علمی رشته های دکتری

پر بازدیدترین دکتری

موسسه پژوهش MBA
ترجمه تخصصی دانشگاهی
مقاله نویسی ISI

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت