پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 95 نتایج ارشد 95 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 95 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 95 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / دکتری          16 مهر 1392 - 08 October 2013


رشد بی رویه در دکتری چالش دولت یازدهم و  برخی دانشگاه ها فقط عنوان صنعتی را یدک می‌کشند
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان به چالشهای پیش روی دولت یازدهم در حوزه آموزش عالی اشاره و از رشد دانشگاههای صنعتی در کشور انتقاد کرد.

پرتال دانشگاهی به نقل از سعید سهراب پور در گفتگو با خبرنگار مهر، با تقسیم بندی چالشهای آموزش عالی در دولت یازدهم به تعدد دانشگاه در استانهای کشور اشاره کرد و گفت: یکی از انتقاداتی که در دولت دهم بر آموزش عالی کشور مطرح شد، افزایش کل دانشگاههای کشور و گسترش دانشگاه در تمام شهرهای کوچک است، همانطور که می دانیم در تمام شهرهای کوچک کشور بدون در نظر گرفتن امکانات، هیئت علمی و تجهیزات پذیرش دانشجو صورت گرفته است که در برخی موارد منجر به خروج دانش آموختگان ضعیف از دانشگاهها می شود.

وی درباره این موضوع که هدف وزیر علوم فعلی گسترش آموزش عالی و تا حد امکان رایگان در تمام شهرهای کشور است، تاکید کرد: گسترش به جای خود اما گسترش باید متوازن باشد؛ لزومی ندارد در شهرهای کوچک دانشگاه تاسیس شود، چه لزومی دارد در مرکز یک استان چندین دانشگاه که رشته های مشابهی دارند راه اندازی کنیم که فاقد کیفیت هستند.

سهراب پور پیشنهاد کرد به جای تاسیس دانشگاه، آموزشکده های دولتی مثل کشاورزی، فنی و سایر آموزشکده ها که نیاز محلی آن استان را برآورده می کند، تاسیس شود.

رئیس سابق دانشگاه صنعتی شریف با انتقاد از دانشگاههایی که عنوان " صنعتی " را یدک می کشند، تصریح کرد: از سوی دیگر در استانهایی که دانشگاههای مادر داریم، شاهد رشد دانشگاههای صنعتی مثل بناب، مدائن، بیرجند، بجنورد، کرمان، قم و غیره هستیم، این در حالیست که دانشگاههای صنعتی گرانترین نوع دانشگاه به شمار می آیند و این دانشگاهها ناقص هستند و تجهیزات کافی در اختیار ندارند.

وی ادامه داد: به جای اینکه رسیدگی به دانشگاههای درجه اول مورد اهمیت قرار گیرد، تمام بودجه صرف سایر مسائل می شود حتی به این دانشگاهها هم بودجه کافی اختصاص نمی یابد؛ آموزش عالی ما مثل خانواده ای می ماند که به جای سه یا چهار فرزند دارای 15 فرزند است که از پس آموزش آنها بر نمی آید.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به چالش دیگری که در حوزه آموزش عالی مطرح است به استقبال بی رویه داوطلبان از تحصیل در مقطع دکتری اشاره کرد و در این باره با بیان اینکه مگر قرار است تمام دانشجویان در مقطع دکتری تحصیل کنند، گفت: برخی مسئولان وزارت علوم بر این باور هستند که اگر ایران دانشجوی دکتری جذب نکند این دانشجویان به دانشگاههایی مثل مالزی مراجعه می کنند، خوب بروند چه اشکالی دارد؟ باید کیفیت را پایین آوریم و تجهیزات را در حد حداقلها در اختیار دانشجوی دکتری قرار دهیم که دانشجو به خارج از کشور نرود؟

وی افزود: مدتی است تقاضای غیرمتعارف میان دانشجویان برای پذیرش در مقطع دکتری ایجاد شده، کدام کشور دنیا را می شناسید که همه دانشجویانش در مقطع دکتری تحصیل می کنند؟ این اقدام فقط مخصوص ایران است که می توان آن را یک پدیده فرهنگی دانست.

به گفته سهراب پور دانشجویانی که در مقطع دکتری دانش آموخته می شوند قطعاً شغلی برایشان وجود ندارد و کیفیتها هم بالا نیست و چون فکر می کند مدرک دکتری دارند توقعاتش هم بالا می رود و انتظار دارند که حتماً استاد دانشگاه هم شوند.

وی تاکید کرد که در دولت یازدهم پذیرش دانشجوی دکتری باید متعادل باشد.

تگ ها دکتری دکتری92 دکترا92 رشد رشته های دکتری در دانشگاه ها

پر بازدیدترین دکتری

موسسه پژوهش MBA
ترجمه تخصصی دانشگاهی
مقاله نویسی ISI

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت