پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / دکتری          15 اسفند 1400 - 06 March 2022


ظرفیت پذیرش یک هزار و ۵۳۶ نفری برای دکتری تخصصی و پژوهشی (Ph.D) سال ۱۴۰۱ رشته های علوم پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی تعیین شده که بیشترین ظرفیت متعلق به طب سنتی ایرانی است.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرنگار مهر، آزمون پذیرش دانشجو در مقطع دکتری تخصصی (Ph.D) و دکتری تخصصی پژوهشی/ فناوری محور (Ph.D by Research) رشته‌های علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی، داروسازی و دندانپزشکی در روزهای ۲ و ۳ و ۴ تیرماه ۱۴۰۱ برگزار می‌شود.

پذیرش دانشجو در این مقطع با هدف تأمین نیروی انسانی متعهد و متخصص انجام می‌گیرد و داوطلبان از امروز یکشنبه ۱۵ اسفند تا روز یکشنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۰ می‌توانند به صورت اینترنتی در این آزمون ثبت نام کنند.

ظرفیت اولیه رشته‌های علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی، داروسازی و دندانپزشکی دکتری تخصصی و پژوهشی (Ph.D) سال ۱۴۰۱ به میزان یک هزار و ۵۳۶ نفر تعیین شده است.

از این میزان، ظرفیت پذیرش عادی یک هزار و ۹۲ نفر، ظرفیت پذیرش شهریه پرداز ۳۸۴ نفر و ظرفیت دکتری تخصصی پژوهشی / فناوری محور ۶۰ نفر است. بیشترین ظرفیت با ۸۵ نفر متعلق به رشته طب سنتی ایرانی است.

فهرست دانشگاه‌های پذیرنده اولیه بوده و ممکن است در اعلام نهایی تغییراتی در رشته‌های مختلف (برحسب شرایط دانشگاه‌ها) انجام شود. از جمله افزوده شدن دانشگاه‌هایی که بعد از این تاریخ مجوز پذیرش دریافت می‌کنند و یا برخی از دانشگاه‌ها که به دلایل گوناگون علمی و اجرایی حذف می‌شوند.

پذیرش در دانشگاه‌ها یا مراکز شامل: ارتش، انستیتو پاستور ایران، بقیه الله (عج)، دانشگاه آزاد، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه شاهد، سازمان انتقال خون ایران، مرکز قلب شهیدرجایی و موسسه سرم سازی رازی از طریق وزارت بهداشت انجام شده ولی سایر شرایط از جمله خدمات و امکانات رفاهی تابع ضوابط و قوانین آن موسسه است.

وزارت بهداشت، هیچ‌گونه مسئولیتی در خصوص شرایط خاص این موسسات نخواهد داشت.

دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تعهدی در قبال اسکان و تامین خوابگاه ندارند و بر اساس، امکانات موجود، خوابگاه در اختیار دانشجو قرار می‌دهند. دبیرخانه شورای آموزش علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی و همچنین مرکز سنجش آموزش پزشکی در مورد ارائه یا عدم ارائه خوابگاه هیچ‌گونه مسئولیتی نخواهد داشت.

تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) برای اعضای رسمی سپاه با ارائه مجوز شرکت در آزمون از معاونت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سپاه و همچنین سایر نیروهای مسلح شامل اعضای رسمی ارتش، نیروی انتظامی و وزارت دفاع با ارائه مجوز شرکت در آزمون از رده خدمتی مربوطه و تایید لیست شرکت کنندگان توسط دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) با پرداخت شهریه در قالب قرارداد آموزشی انجام خواهد شد.

رشته‌های مربوط به دانشگاه آزاد تابع قوانین و مقررات دانشگاه مربوطه است. تحصیل در دوره‌های شهریه پرداز مستلزم پرداخت شهریه است که مبلغ آن توسط دانشگاه اعلام خواهد شد.

چنانچه در رشته / محلی به دلیل تعداد کم داوطلبان، حداقل دو نفر دانشجو قابل معرفی نباشد، داوطلب در پذیرش نهایی به سایر اولویت‌های انتخابی خود معرفی خواهد شد.

جدول ظرفیت اولیه رشته‌های تخصصی علوم پایه، بهداشت و تخصصی:

جزئیات ثبت نام در آزمون دکتری تخصصی و دکتری پژوهشی (Ph.D) رشته‌های علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی، داروسازی و دندانپزشکی سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۲

داوطلبانی مجاز به شرکت در آزمون هستند که دارای شرایط عمومی زیر در تمام ادوار تحصیلی و مراحل شغلی باشند:

برخورداری از سلامت و توانایی جسمی به تناسب رشته انتخابی و عدم اعتیاد به مواد مخدر

واجد کلیه شرایط عمومی متداول در آزمون‌های مختلف کشور

اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان مندرج در قانون اساسی

پذیرفتن قانون اساسی و عدم مخالفت با نظام جمهوری اسلامی ایران

عدم وابستگی تشکیلاتی به احزاب و گروه‌های محارب و ملحد و هواداری از آنها

نداشتن سوء پیشینه کیفری

عدم اشتهار به فساد اخلاقی

شرایط اختصاصی برای ثبت نام رشته‌های علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی، داروسازی و دندانپزشکی به شرح زیر است:

۱. دارا بودن دانشنامه کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) مرتبط یا دکتری عمومی (پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی و علوم آزمایشگاهی) طبق جداول اعلام شده در دفترچه.

تذکر مهم: درصورتیکه دانشجوی نیمسال آخر، به هر دلیلی، تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ فارغ التحصیل نشود پس از اعلام نتایج، قبولی وی کان لم یکن خواهد شد.

مدرک تحصیلی باید بر اساس جداول اعلامی با رشته امتحانی مطابقت داشته باشد.

تبصره: دارندگان مدارک معادل کارشناسی ارشد و کارشناسی ارشد آموزش محور مجاز به شرکت در آزمون نیستند.

۲. داوطلبان برای شرکت در آزمون صرفاً مجاز به انتخاب یکی از دوره‌های دکتری تخصصی یا پژوهشی هستند که باید در فرم ثبت نام نسبت به انتخاب یکی از آنها اقدام کنند. متقاضیان دوره پژوهشی فقط مجاز به انتخاب رشته‌های اعلام شده هستند.

۳. دانشجویان نیمسال آخر تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری حرفهای با ارائه گواهی مبنی بر فراغت از تحصیل تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ مجاز به شرکت در آزمون هستند.

۴. داوطلبان حداکثر مجاز به ثبت نام در دو رشته یا مجموعه (با رعایت مدارک مورد پذیرش آن رشته) که در دو نوبت متفاوت برگزار می‌شوند، هستند.

۵. بر اساس رای هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، قانون محرومیت از شرکت در آزمون در صورت انصراف (یا لغو قبولی) ابطال شده است و پذیرفته شدگان دوره روزانه آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی سال ۱۴۰۰و نیز دانشجویان دوره روزانه در حال تحصیل مقطع دکتری سالهای قبل، در صورت تمایل به ثبت نام و شرکت در آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی سال ۱۴۰۱ در صورت داشتن سایر شرایط و ضوابط باید تا قبل از مهلت ثبت نام، از تحصیل انصراف دهند و سپس ثبت نام کنند.

در صورت عدم انصراف قطعی از تحصیل تا زمان مقرر، در صورت قبولی در آزمون، قبولی داوطلب لغو خواهد شد.

توجه: دانشجویان شاغل به تحصیل در دوره‌های غیر روزانه مقطع دکتری (Ph.D) در صورت داشتن سایر شرایط، می‌توانند بدون انصراف از تحصیل در آزمون دکتری سال ۱۴۰۱ ثبت نام و شرکت کنند و در صورت قبولی پس از اعلام نتایج نهایی، انصراف خود را به دانشگاه محل پذیرش ارائه کنند.

۶. داوطلبان می‌توانند قبل از شروع و یا پایان طرح تعهدات نیروی انسانی در آزمون شرکت کنند و در صورتی که در حین انجام طرح نیروی انسانی در آزمون قبول شوند، امکان ترخیص ایشان برای ادامه تحصیل فراهم می‌شود.

۷. عدم اشتغال به تحصیل در دوره‌های دکتری تخصصی و پژوهشی (Ph.D) یا دستیاری تخصصی در تمامی مؤسسات آموزشی و تحقیقاتی کشور

حدف شرط داشتن نمره زبان به عنوان پیش نیاز برای شرکت در آزمون و اضافه شدن درس زبان انگلیسی عمومی برای همه رشته‌ها

۸. بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی، شرط داشتن نمره زبان به عنوان پیش نیاز برای شرکت در آزمون دکتری تخصصی و پژوهشی (Ph.D) حذف شده است و درس زبان انگلیسی عمومی با ۳۰ سوال (شامل ۱۰ سوال درک مطلب، ۱۰ سوال لغت و ۱۰ سوال گرامر) با ضریب ۳ برای همه رشته‌ها به عنوان یکی از دروس امتحانی به آزمون اضافه شده است.

توجه: شرط ارائه نمره زبان معتبر به دانشگاه، برای پذیرفته شدگان نهایی (تا زمان آزمون جامع) به قوت خود پا برجاست.

۹. وضعیت نظام وظیفه عمومی برای داوطلبان مرد که در آزمون شرکت می‌کنند باید یکی از شرایط زیر باشد، در غیر این صورت مجاز به ادامه تحصیل نخواهند بود:

۱. داشتن کارت پایان خدمت هوشمند.

۲. داشتن کارت معافیت دائم هوشمند (کفالت، پزشکی، ایثارگران و موارد خاص).

۳. واجدان شرایط معافیت سنی عنایت مقام معظم رهبری (دارندگان مدرک دکتری گروه پزشکی متولد ۱۳۴۸و ماقبل). این قبیل مشمولان باید پس از اعلام قبولی و در زمان ثبت نام، کارت معافیت دائم (معافیت سنی عنایت مقام معظم رهبری) را ارائه کنند.

۴. متولدان نیمه اول سال ۱۳۵۱ و قبل از آن به شرط اینکه تغییر سن نداده باشند.

۵. مشمولان دارای برگه آماده به خدمت بدون غیبت که زمان پذیرش و ثبت نام آنان در دانشگاه، قبل از تاریخ اعزام به خدمت (مندرج در برگ اعزام) باشد.

تبصره: افرادی که تاریخ اعزام به خدمت آنان قبل از اعلام قبولی دانشگاه است، لازم است در تاریخ مقرر (مندرج در برگ اعزام) به خدمت اعزام شوند. در صورت قبولی در دانشگاه و دارا بودن سایر شرایط و ضوابط، چنانچه طبق مقررات نظام وظیفه ترخیص شوند می‌توانند ادامه تحصیل دهند. در غیر این صورت غایب محسوب شده و مجاز به ادامه تحصیل نخواهند بود.

۶. دانشجویان سال آخر دکتری حرفه‌ای یا کارشناسی ارشد که تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ در سنوات مجاز تحصیلی فارغ التحصیل می‌شوند.

۷. فارغ التحصیلان مقطع دکتری حرفه‌ای یا کارشناسی ارشد که در سقف مجاز سنوات تحصیلی فارغ التحصیل شده و از تاریخ فراغت از تحصیل تا زمان پذیرش در مقطع دکتری تخصصی بیش از یک سال سپری نشده باشد.

داوطلبانی که مدت تحصیل آنان در دکتری حرفه‌ای یا کارشناسی ارشد بیش از سقف مجاز سنوات تحصیلی به طول انجامیده، شرایط استفاده از معافیت تحصیلی در مقطع بالاتر را ندارند.

۸. کارکنان متعهد خدمت در سازمان‌ها و یا وزارتخانه‌ها با ارائه گواهی اشتغال به خدمت و موافقت بالاترین مقام اجرایی سازمان مربوط برای ادامه تحصیل.

۹. کارکنان پایور شاغل در نیروهای مسلح با ارائه گواهی اشتغال به خدمت و موافقت سازمان مربوطه برای ادامه تحصیل.

۱۰. طلاب علوم دینی دارنده مدرک دکتری حرفه‌ای که دارای معافیت تحصیلی حوزوی هستند.

۱۱. مشمولان دارای برگه معافیت موقت بدون غیبت (پزشکی، کفالت و ..). در مدت اعتبار آن. این دسته از افراد پس از اتمام اعتبار معافیت موقت، بدون معافیت تحصیلی مجاز به ادامه تحصیل نیستند و لذا باید برابر فرآیند تعریف شده درخواست معافیت تحصیلی کنند.

۱۲. کارکنان وظیفه (سربازان حین خدمت) دارای مدرک دکتری حرفه‌ای یا کارشناسی ارشد فاقد غیبت اولیه. این دسته از کارکنان پس از اعلام قبولی از سوی دانشگاه، با ارائه گواهی اشتغال به خدمت از یگان مربوطه و صدور مجوز تحصیل از سوی دفاتر پلیس + ۱۰ (به شرط اینکه پس از بررسی واجد شرایط برخورداری از معافیت تحصیلی شناخته شوند)، برای ادامه تحصیل از خدمت ترخیص خواهند شد.

تبصره: کارکنان وظیفه‌ای که خدمت آنان تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ به اتمام می‌رسد مجاز به شرکت در آزمون هستند لیکن باید پس از قبولی و زمان ثبت نام در دانشگاه، گواهی اتمام خدمت یا کارت پایان خدمت ارائه کنند.

۱۳. دانشجویان انصرافی فاقد غیبت که قبلاً دارای مدرک دکتری بوده‌اند، در صورتی که از تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۹۰ (ابلاغ قانون جدید وظیفه عمومی) الزاماً یک بار انصراف از تحصیل داده باشند و تاریخ انصراف آنها در سنوات اولیه بوده باشد و همچنین، از تاریخ انصراف در دانشگاه و رشته قبلی تا زمان پذیرش در دانشگاه و رشته جدید بیش از یک سال سپری نشده باشد.

۱۴. مشمولان عضو هیأت علمی دانشگاه‌ها که در راستای «قانون نحوه تأمین هیأت علمی مورد نیاز دانشگاهها» در حال انجام خدمت هستند. این افراد پس ازقبولی در دانشگاه، پس از احراز شرایط، جهت ادامه تحصیل برابر فرآیند تعیین شده از خدمت ترخیص خواهند شد.

تذکر الف) مشمولان غایب مجاز به ادامه تحصیل نیستند و در صورت شرکت در آزمون و قبولی در دانشگاه، مجوز تحصیلی برای آنان صادر نشده و دانشگاه‌ها مجاز به ثبت نام از آنان نیستند.

تذکر ب) دانشجویان اخراجی دانشگاه‌ها تا پایان خدمت دوره ضرورت و یا اخذ معافیت دائم، شرایط استفاده از معافیت تحصیلی را نخواهند داشت.

تذکر ج) فارغ التحصیلان این دوره (دکتری تخصصی) مجاز به شرکت مجدد در این آزمون از نظر معافیت تحصیلی نیستند.

تذکر د) کارکنان وظیفه (سربازان در حال خدمت) مجاز به تحصیل همزمان با انجام خدمت نیستند. این دسته از کارکنان در صورت قبولی در دانشگاه در صورت نداشتن غیبت اولیه و دارا بودن سایر شرایط، جهت ادامه تحصیل از خدمت ترخیص خواهند شد.

مدت تحصیل در مقطع دکتری (Ph.D) بر اساس آیین نامه دوره، حداکثر چهار سال است و افزاش طول دوره (حداکثر تا ۶ سال) منوط به تصویب در شورای تحصیلات تکمیلی و کمیسیون موارد خاص است.

هزینه ثبت نام آزمون کتبی مبلغ ۲ میلیون و ۸۵ هزار ریال (۲۰۸ هزار و ۵۰۰ تومان) و استفاده از خدمات پیامکی ۱۲ هزار ریال (یک هزار و ۲۰۰ تومان) است.

داوطلب باید با مراجعه به سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی نسبت به خرید اعتبار به مبلغ ۲ میلیون و ۹۷ هزار ریال (۲۰۹ هزار و ۷۰۰ تومان) و دریافت کد پرداخت جهت ثبت نام آزمون دکتری تخصصی (Ph.D) اقدام کند.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین دکتری

خبرنامه - شبکه های اجتماعی