پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 95 نتایج ارشد 95 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 95 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 95 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / بورسیه          11 آذر 1392 - 02 December 2013


افزایش 10 تا 50 درصدی مقرری بورسیه‌های خارج و سیاست جدید تبدیل بورس خارج به داخلرییس سازمان امور دانشجویان از افزایش 10 تا 50 درصدی مقرری بورسیه‌های خارج از ابتدای سال آینده خبر داد.

به گزارش خبرنگار «دانشگاهی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر مجتبی صدیقی در نشستی خبری، با بیان اینکه افزایش مقرری بورسیه‌های خارج از کشور از ابتدای سال آینده به تصویب کمیسیون اجتماعی دولت رسیده است، گفت: به‌زودی این موضوع در هیات دولت نیز مطرح شده و به تصویب می‌رسد که بر اساس آن از ابتدای سال آینده مقرری دانشجویان بورسیه خارج بسته به کشور محل تحصیل بین 10 تا 50 درصد افزایش خواهد داشت.

وی همچنین درباره نحوه انتخاب بورسیه‌های خارج و داخل کشور، اظهار کرد: تمامی افرادی که متقاضی بورس داخل کشور و یا خارج از کشور هستند از این پس باید از طریق آزمون نیمه متمرکز دکتری اقدام کنند.

صدیقی افزود: این موضوع در جهت افزایش رقابت برای گرفتن بورس مطرح شده که داوطلبان بورسیه می‌توانند در آزمون دکتری که ثبت‌نام آن نیز در حال انجام است، شرکت کنند.

رییس سازمان دانشجویان درباره تعداد دانشجویان بورسیه خارج و داخل، تصریح کرد: اعزام بورسیه خارج به صورت محدود انجام خواهد شد، همچنین نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نخواهد داشت، چرا که در سال‌های گذشته نیز تعداد بورسیه‌های خارج محدود بوده است.

وی خاطر نشان کرد: افرادی که برای بورسیه خارج اقدام می‌کنند در صورتی که پذیرفته شوند اگر شرایط اعزام را نداشته باشند از این پس نمی‌توانند آن را به بورس داخل تبدیل کنند، به عبارت دیگر تبدیل به داخل بورسیه‌های خارج دیگر وجود ندارد.

صدیقی همچنین با اشاره به دیون باقیمانده سازمان از سال 87، گفت: با پیگیری سازمان امور دانشجویان و وزارت اقتصاد دیون باقی‌مانده تایید، ابلاغ و تأمین اعتبار شد.

رییس سازمان دانشجویان با بیان اینکه میزان این دیون 5 میلیارد تومان بوده است، اظهار کرد: دیون را تا پایان سال 91 تسویه کرده که برای دانشجویان بورسیه خارج به حساب خودشان و برای دانشجویان بورسیه داخل به حساب دانشگاه پرداخت شد.

وی درباره تعداد افرادی که دیون خود را دریافت کرده‌اند، تصریح کرد: تعداد افرادی که دیون به آن‌ها پرداخت شد، 1151 نفر است.

وی همچنین با اشاره به وضعیت بورس‌های داخل و خارج، اظهار کرد: در سال‌های اخیر بورس داخل و خارج به پنج روش انجام می‌شد که در روش اول براساس فراخوانی که هر ساله اعلام می‌شد، فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد با شرکت در این فراخوان براساس ضوابط گذشته که حداقل معدل و سوابق پژوهشی، اجتماعی، فرهنگی لحاظ می‌شد، پذیرفته می‌شدند.

صدیقی با بیان اینکه در این نوع پذیرش آزمونی وجود نداشت، تصریح کرد: بورس دکتری خارج، بخش قابل توجهی از بورس‌های خارج به دلیل کمبود اعتبارات به بورس داخل تبدیل می‌شد، بر این اساس عده‌ای از دانشجویان از طریق فراخوان بورس خارج اعزام و عده‌ای نیز بدون آزمون وارد دوره دکتری داخل کشور می‌شدند.

رییس سازمان امور دانشجویان با اشاره به سومین راه، گفت: بر این اساس مربیان دانشگاه‌ها بر اساس معرفی دانشگاه پس از گذراندن مصاحبه در بورس داخل پذیرفته می‌شدند و عمده بورس این افراد به بورس داخل تبدیل می‌شد و تعداد اندکی به خارج اعزام می‌شدند.

وی خاطر نشان کرد: مسیر دیگر این بود که اعزام بورس از طریق بخشنامه ادامه تحصیل ایثارگران وزارت علوم و دانشگاه‌ها صورت می‌گرفت که این بخشنامه حدود دو سال است اجرایی می‌شود و بر اساس آن ایثارگران وزارت علوم و دانشگاه‌ها با کسب حداقل معدلی که مشخص شده به دوره دکتری داخل کشور معرفی می‌شدند.

صدیقی با اشاره به دوره‌های دکتری پژوهش محور به عنوان یکی دیگر از راه‌های بورس، گفت: این دوره‌ها حدود یکسال است که آغاز شده که براین اساس دانشگاه با صنعت ارتباط پیدا می‌کند و براساس قرارداد صنعت و دانشگاه دانشجو برای ادامه تحصیل در دوره دکتری پژوهش محور در دانشگاه مشغول به تحصیل می‌شود که در حال حاضر دانشجویان کمی در این دوره‌ها تحصیل می‌کنند.

رییس سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه در تمام این مسیرها آزمونی پیش بینی نشده بود و همه تصمیم گیری‌ها بر اساس آیین‌نامه و ضوابط وزارت علوم انجام می‌شد، تصریح کرد: برای اینکه فضای رقابتی و عادلانه ایجاد شود تصمیم گرفتیم، از این پس هر کس تمایل دارد در خارج یا داخل کشور با استفاده از بورس، ادامه تحصیل دهد، حتما باید در آزمون دکتری سازمان سنجش شرکت کند.

وی درباره نحوه شرکت در این آزمون، تصریح کرد:در دفترچه آزمون دکتری که هفته پیش منتشر شده، ستونی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور مشخص شده و قریب به اتفاق رشته‌ها نیز، بورس دکتری خارج مشخص شده است.

صدیقی درباره تعهدات قبلی سازمان در قبال دانشجویان بورسیه که از قبل پذیرفته شده‌اند، اظهار کرد: کلیه تعهدات قبلی که توسط همکاران قبلی برای بورسیه‌های داخل و خارج پیش‌بینی شده همچنان به قوت خود باقی است و تغییر سیاست‌ها شامل پرونده‌های قبلی نمی‌شود، چراکه ما معتقدیم تغییر سیاست نباید مشکلی برای افراد ایجاد کند.

رییس سازمان دانشجویان با بیان اینکه اعزام به خارج در رشته‌های ضروری صورت می‌گیرد، گفت: در اکثر رشته‌ها دست دانشجویان را برای بورس خارج باز گذاشته‌ایم، اما امکان انتخاب به این معنی نیست که در تمام این رشته‌ها اعزام صورت می‌گیرد، همچنین دانشجویان باید از شرایط خاصی مانند معدل، سوابق پژوهشی و شاخص‌های دیگر که بعدا اعلام خواهد شد، برخوردار باشند.

صدیقی افزود: سازمان امور دانشجویان قصد ندارد در وظایف گزینش اخلاقی و اعتقادی این افراد وارد شود، چراکه بحث‌های اعتقادی، اخلاقی و سیاسی را حوزه‌های ذی صلاح دنبال می‌کنند.

وی همچنین با اشاره به توسعه دوره‌های دکتری کوتاه‌مدت داخل، اظهار کرد: در حال حاضر 413 نفر در 27 کشور مشغول تحصیل هستند و در سال جاری 491 نفر از دوره کوتاه‌مدت بورس خارج استفاده کرده‌اند که به طور کلی 3500 از امکانات بورس داخل در حال استفاده هستند.

رییس سازمان دانشجویان با بیان اینکه 46 هزار دانشجو برای استفاده از تسهیلات ارزی به سامانه تسهیلات ارزی مراجعه و ثبت‌نام کرده‌اند، تصریح کرد: 29 هزار نفر از این دانشجویان پسر و 17 هزار نفر دختر هستند که 63 درصد متاهل و 37 درصد مجرد هستند که از این افراد 40 درصد در مقطع دکتری و بیش از 43 درصد در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می‌کنند.

صدیقی با بیان اینکه در 17 کشور تعداد این دانشجویان بیش از 500 نفر است، گفت: بیشترین دانشجویان ایرانی که از تسهیلات ارزی استفاده می‌کنند، به ترتیب در کشورهای مالزی، آمریکا و کانادا هستند که این تعداد 88 درصد دانشجویان را تشکیل می‌دهد و 12 درصد بقیه دانشجویان در 51 کشور دیگر تحصیل می‌کنند.

وی افزود: از نظر گروه تحصیلی نیز دانشجویان متقاضی دریافت ارز 54 درصد مهندسی، 27 درصد علوم انسانی، 7 درصد علوم پایه، 6 درصد هنر و 4 درصد در علوم زیستی مشغول تحصیل هستند.

رییس سازمان امور دانشجویان درباره دریافت وثیقه از دانشجویان بورسیه خارج از کشور، گفت: نهادهای نظارتی و دیوان محاسبات تاکید دارند که ارز تحصیلی به دانشجویانی تعلق گیرد که به وزارت علوم تعهد می‌دهند، اما در عین حال ما اعتقاد داریم که این دانشجویان شامل اخذ وثیقه نمی‌شوند، چراکه وثیقه از افرادی دریافت می‌شود که براساس قانون از سوی وزارت علوم اعزام شده باشند.

وی خاطر نشان کرد: رای نهادهای نظارتی درباره دانشجویان اعزام با هزینه شخصی برای دریافت وثیقه به‌زودی اعلام می‌شود.

صدیقی درباره دانشجویان ستاره‌دار نیز، با بیان اینکه مسیر بررسی متقاضیان بازگشت در هیات‌های گزینش در حال پیگیری است، تصریح کرد: درخواست‌ها بررسی و در صورتی که به نتیجه برسد، نظر نهادهای مسوول نیز اتخاذ می‌شود.

تگ ها مقرری بورسیه‌های خارج بورسیه های خارج دریافت بورسیه خارج شرایط دریافت بورسیه خارج نحوه دریافت بورسیه خارج
موسسه پژوهش MBA
ترجمه تخصصی دانشگاهی
مقاله نویسی ISI

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت