پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 95 نتایج ارشد 95 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 95 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 95 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشجویی          22 خرداد 1391 - 11 June 2012افزایش قیمت غذای دانشجویی و بهتر نشدن کیفیت آن

پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری مهر:کیفیت و تنوع غذای دانشجویی با وجود ابلاغ بخشنامه هدفمند کردن غذای دانشجویی تغییر چندانی نکرده است همچنین ظاهرا تنها افزایش قیمت غذا در بخشنامه اجرایی شده و بیشتر دانشجویان هنوز با معضل کیفیت نامطلوب غذا روبرو هستند.

وزارت علوم تحقیقات و فناوری، شهریور سال 90 بخشنامه‌ای تحت عنوان "هدفمند کردن غذای دانشجویی" با امضای محمود ملاباشی - معاون دانشجویی وزیرعلوم و کیوان مرادیان- رئیس صندوق رفاه دانشجویان به دانشگاه ها ابلاغ کرد.
هدف وزارت علوم از ابلاغ این بخشنامه، هدفمند کردن امور تغذیه در راستای ارائه غذایی با کیفیت بالاتر، تقویت نقش حاکمیتی و نظارتی بهتر دانشگاه در زمینه امور تغذیه دانشجویی و ایجاد تنوع غذایی بود به طوریکه هر دانشگاه موظف شد، حداقل 2 نوع غذا به دانشجو ارایه دهد. همچنین مقرر شده است که رستورانهای آزاد نیز در دانشگاهها راه اندازی شوند.

با ابلاغ این بخشنامه قیمت ژتون غذای دانشجویی هم در سال تحصیلی 91-90 افزایش یافت و بین 2 هزار و 900 تا 4 هزار و 850 ریال بر اساس فهرست غذایی تعیین شد.

از این رو خبرگزاری مهر طی گفتگوهایی با دبیران شوراهای صنفی و اعضای تشکلهای دانشجویی برخی دانشگاهها به جزئیات بیشتر اجرای بخشنامه هدفمندکردن غذای دانشجویی پرداخته است.

کاهش کیفیت همراه با افزایش قیمت

بهزاد مرادی - دبیر شورای صنفی دانشگاه زنجان در این زمینه گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: با اینکه هزینه غذا افزایش یافته ولی به جای افزایش کیفیت، شاهد کاهش کیفیت غذا هستیم و تغییری در کیفیت غذا احساس نکرده ایم.

برنج اضافی به جای 2 نوع غذا

یکی از اعضای تشکل های دانشجویی دانشگاه الزهرا هم در این زمینه گفت: آنچه که ما بعد از هدفمندی غذای دانشجویی شاهد بودیم و آن هم بعد از مدتی اجرا نشد این بود که فقط برنج غذا اضافه شده بود و ظرفی از برنج در سلف قرار داده بودند که دانشجویان می توانستند دریافت کنند.

وی درباره ارائه 2 نوع غذا در دانشگاه الزهرا گفت: ارایه حداقل 2 نوع غذا اجرا نمی شود و فقط ما شاهد افزایش قیمت غذا بودیم.

جریمه به قیمت بالاترین غذای سلف

سید حسین ذاکر- دبیر شورای صنفی دانشگاه فردوسی مشهد اما در این باره می گوید که کیفیت غذا نسبت به گذشته بهتر شده و با وجود اینکه دانشگاه زیر بار ارایه 2 نوع غذا در وعده نهار نمی رفت، شورای صنفی موفق شد نظر دانشگاه برای ارایه 2 نوع غذا را تغییر دهد.

وی با بیان اینکه چند بند از آیین نامه هدفمند کردن غذای دانشجویی هنوز اجرایی نشده است، افزود: قرار بود که همزمان با هدفمندی غذای دانشجویان، رستوران آزاد دانشجویی هم راه اندازی شود که دانشجویان بتوانند غذای دلخواه خود را انتخاب کنند که این هنوز در دانشگاه فردوسی مشهد اجرایی نشده است.

دبیر شورای صنفی دانشگاه فردوسی مشهد افزود: مشکلی که در سلف دانشگاه وجود دارد این است که اگر دانشجویی کارت غذای خود را همراه نداشته باشد باید 500 تومان جریمه شود.

افزایش کیفیت همراه با حذف وعده شام

یکی از اعضای تشکل های دانشجویی دانشگاه شهرکرد نیز در زمینه کیفیت غذا با توجه به افزایش قیمت آن، گفت: کیفیت غذا تا اندازه ای نسبت به گذشته بهتر شده است ولی به جای آن شام روز پنج شنبه که در گذشته ارایه می شد. قیمت ژتون غذایی در دانشگاه شهرکرد از 310 تومان تا 500 تومان متغییر است و رستوران آزاد دانشجویی هم که راه اندازی شده با استقبال دانشجویان روبرو نشده است.

کیفیت غذا تغییری نکرده است

مهدی فصیحی - دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه سمنان در این باره به مهر گفت: در دانشگاه سمنان هر روز دو نوع ارایه نمی شود، برخی روزها دو نوع ارایه می دهند که کیفیت غذا هم چندان فرقی نکرده است فقط قیمت افزایش یافته است، غذاهایی از کیفیت بهتری برخوردارند که قیمت بیشتری دارند.

عدم استقبال از رستوران دانشجویی

خواجوی - دبیر سابق شورای صنفی دانشگاه صنعتی شیراز نیز افزود: سال گذشته ارایه دو نوع غذا را پیگیری کردیم که خوشبختانه اکنون دانشگاه دو نوع غذا ارایه می دهد ولی کیفیت غذا اوایل اجرای بخشنامه بهتر بود و بعد از مدتی به روال سابق خود بازگشت البته باید این نکته را متذکر شوم که برخی از غذاهایی که ارایه می شود شاید به دلیل تازگی ارایه این نوع غذاها کیفیت خوبی دارد ولی در مجموع رضایت دانشجویان را جلب نمی کند قیمت غذای دانشجویان در دانشگاه بین 290 تا 475 تومان شناور است.

وی در ادامه به ایجاد رستوران دانشجویی در دانشگاه اشاره کرد و گفت: با وجود اینکه غذاهای خوبی در این رستوران ارایه می شود اما به دلیل قیمت بالا مورد استقبال دانشجویان قرار نگرفته است.

کیفیت شامل غذاهای ارزانتر نمی شود

فاطمه نجات بخش دبیر شورای صنفی دانشکده مهندسی دانشگاه صنعتی شریف هم در این باره به مهر گفت: در دانشگاه شریف ارایه دو نوع غذا رعایت می شود و کیفیت شامل حال غذاهایی که از قیمت پایین تری برخوردارند نمی شود.

کیفیت غذا به اندازه قیمت آن تغییر نکرده است

حسین شهری - دبیر انجمن اسلامی دانشگاه مازندران نیز معتقد است که کیفیت غذا به اندازه قیمت آن تغییرنکرده است.

وی افزود: البته نمی گوییم که کیفیت تغییر نکرده بلکه به اندازه افزایش قیمت تغییر نکرده است، در طول هفته فقط دوبار دو نوع غذا ارایه می شود که آن هم کیفیت چشمگیری ندارد.

ارائه دو نوع غذا ندیده ایم

یکی از دانشجویان فعال فرهنگی در دانشگاه تبریز به مهر گفت: بعد از اجرای بخشنامه تا اندازه ای کیفیت غذا مطلوب شد ولی در مجموع چندان رضایت بخش نیست اما در مورد ارایه دو نوع غذا باید گفت که تا کنون دو نوع غذا ارایه نشده است فقط قیمت غذا افزایش یافته است که فکر می کنم صبحانه 175 تومان، نهار و شام هم 350 تا 500 تومان ارایه می شود.

وی افزود: مساله دیگری که باید به آن اشاره کنم غذای خوابگاههای بیرون از دانشگاه است که از غذای داخل دانشگاه هم بی کیفیت تر است چون غذای این خوابگاه ها از سلف دانشگاه تامین نمی شود.

اعتراض هایی که نتیجه نداشت

یکی از اعضای تشکل های دانشجویی دانشگاه بین المللی امام خمینی هم معتقد است کیفیت غذا فقط زمانی که بخشنامه ابلاغ شد بهبود یافت و بعد از مدتی به حالت گذشته خود بازگشت و با همان کیفیت نامطلوب گذشته ارایه می شود.

وی افزود: درباره ارایه 2 نوع غذا هم باید بگویم که دو نوع غذا ارایه نمی شود و همیشه یک نوع است و با وجود اعتراض و تجمع هایی که دانشجویان نسبت به کیفیت غذا داشتند بازهم تغییری ایجاد نشد.

اجرای تنها یک بند از بخشنامه تغذیه دانشجویی

احسان مرادی - دبیر شورای صنفی دانشگاه بیرجند گفت: قیمت غذای دانشجویان این دانشگاه از 175 تومان به 480 تومان رسیده است البته این افزایش نرخ غذای دانشجویان باید درحالی رخ می داد که بندهای دیگر بخشنامه نیز اجرا می شد.

وی ادامه داد: در بند اول بخشنامه به قیمت غذا و اینکه تا چه اندازه می تواند افزایش یابد اشاره شده، در بند دوم آن آمده است که برای این افزایش باید در هر وعده غذایی دو نوع غذا ارایه شود و در بند سوم آن آمده که باید در کنار سلف سرویس دانشگاه یک رستوران آزاد دانشجویی راه اندازی شود.

نارضایتی دانشجویان از عدم اجرای بخشنامه

دبیر شورای صنفی دانشگاه بیرجند گفت: این درحالی است که دانشگاه فقط بند اول این بخشنامه را اجرایی کرده و نه رستوران آزادی راه اندازی شده و نه اینکه در هر وعده غذایی 2 نوع غذا ارایه شود. این مساله باعث شده تا موجبات نارضایتی دانشجویان دانشگاه بیرجند فراهم شود.

با وجود اینکه سه ماه دیگر حدود یک سال می شود که بخشنامه هدفمند کردن غذای دانشجویی به دانشگاه ها ابلاغ شده است،‌ اما گزارشهای رسیده حاکی از ناموفق عمل کردن دانشگاه ها در اجرای این بخشنامه است. چرا که قرار بود با اجرای این بخشنامه، کیفیت غذاهای دانشجویی افزایش یافته و غذاهایی که ارایه می شود از تنوع بیشتری برخوردار باشد.

این در حالی است که دانشجویان از عدم افزایش کیفیت غذا و تنوع بخشی آن خبر می دهند و در این میان برخی از دانشگاه ها با افزایش قیمت غذا به سلیقه خود موجبات ناموفق عمل کردن این طرح در دانشگاه ها را به وجود آورده اند.
تگ ها غذای دانشجویی

پر بازدیدترین اخبار دانشجویی

موسسه پژوهش MBA
ترجمه تخصصی دانشگاهی
مقاله نویسی ISI

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت