پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشجویی          15 مهر 1393 - 07 October 2014


بودجه های دولت توان تامین معیشت دانشجویی را ندارد
 سرانه دانشجویی کفاف هزینه ها را نمی دهد
معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت از تدوین طرح جامع معیشت و رفاه برای دانشجویان علوم پزشکی خبر داد و گفت: بودجه های دولت کفاف هزینه های رفاهی و فرهنگی دانشجویان را نمی دهد و قصد داریم در طرح جامعه خدمات رفاهی در شان دانشجویان ارائه دهیم.

دکتر محمدرضا فراهانی داوودآبادی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به وضعیت تغذیه دانشجویان و هزینه های این بخش برای دانشگاه ها گفت: برای سال تحصیلی جدید به دانشگاه های علوم پزشکی توصیه کردیم منوی غذای خودشان را تنوع ببخشند و به طور نمونه در یکی از دانشگاه ها 2 مدل ناهار و 3مدل شام ارائه می شود تا ضمن تامین تنوع غذایی دانشجویان بتوانند امکان انتخاب داشته باشند.

وی افزود: برخی از دانشگاهها تغییر و تحول را اعمال کرده اند و برخی دیگر نیز به دلیل مشکلات شان نتوانسته اند آن را اعمال کنند.

فراهانی درباره وضعیت هزینه های غذای دانشجویان یادآور شد: در حال حاضر ما تنها 10 درصد هزینه غذا را از دانشجو در قالب ژتون دریافت می کنیم و 90 درصد دیگر را دانشگاه پرداخت می کند. تهیه هر غذا به طور متوسط 8 هزار تومان هزینه در بردارد که اکنون دانشجویان 800 تومان آن را پرداخت می کنند. این در حالی است که در برخی از دانشگاه ها به دلایل متعداد هزینه های بیشتری می پردازند و در واقع برای هر غذای دانشجویی تا 15 برابر مبلغ یک ژتون برای غذا هزینه شود.

وی افزود: نکته مهم این است که ما بودجه جداگانه ای برای این بخش از دولت نمی گیریم و دانشگاههای علوم پزشکی مجبورند از سایر منابع خود برای این حوزه هزینه کنند که موجب شده دانشگاهها به خاطر هزینه های دانشجویی بدهی بالا بیاورند.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به میزان بدهی سالانه دانشگاه های علوم پزشکی در زمینه برنامه های رفاهی، معیشتی و فرهنگی گفت: به طور میانگین سرانه فرهنگی دانشجویی یک دانشجوی علوم پزشکی از 800 هزار تومان تا یک میلیون و 100 هزار تومان متغیر است، در صورتی که هزینه سرانه واقعی دانشجویی و فرهنگی دو میلیون تومان است حال با احتساب تعداد 180 هزار دانشجوی موجود در این دانشگاه ها بدون هیچ هزینه بیشتر به طور میانگین سالانه 180 میلیارد تومان کمبود بودجه داریم.

وی افزود: این هزینه ها مجموعه ای از هزینه های اسکان، تغذیه، خوابگاه، نگهبان، آشپز و غیره را شامل می شود چرا که بسیاری از افرادی که در بخش خدماتی کار می کنند استخدام دولت نیستند و به صورت قراردادی کار می کنند. همه این مسائل موجب کسری بودجه دانشگاهها می شود که باید از هزینه ها و خدمات کم کنند تا بتوانند این حداقل ها را تامین کنند.

فراهانی خاطرنشان کرد: دانشگاهی داشته ایم که پول کرایه ماشین اعزام دانشجویان خود را به یک المپیاد ورزشی نداشته است. بنابراین قبول داریم که مشکلات زیادی وجود دارد. برخی از دانشگاهها به تعداد دانشجویانی که متقاضی خوابگاه هستند مجبور شده است که خوابگاه تامین کند و از آنجا که خوابگاه ملکی نداشته مجبور شده اجاره کند. حال این دانشگاه مجبور است که ماهانه برای هر دانشجو در خوابگاه اجاره ای 300 هزار تومان هزینه کند در حالی که دانشگاه هزینه آن را ماهی 65 هزار تومان بعد از 7 سال از دانشجو دریافت می کند.

وی تاکید کرد: اعتقاد کلی ما این است که دولت واقعا توان تامین معیشت دانشجویی را ندارد و باید برای این کار یک راهکار درست اندیشیده شود. به همین منظور در معاونت دانشجویی و فرهنگی یک طرح جامع معیشت در حال تدوین است که بتوانیم با بازنگری این موضوع بتوانیم خدمات رفاهی در شان دانشجویان بدهیم. هزینه اش را به قیمت روز بدون سود بگیریم و آن را با کار دانشجو تهاتر کنیم. این طرح به زودی تکمیل می شود که امیدواریم بتواند مشکل را حل کند.تگ ها بودجه های دولت تامین معیشت دانشجویی

پر بازدیدترین اخبار دانشجویی

خبرنامه - شبکه های اجتماعی