پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / آزمون          08 دی 1399 - 28 December 2020


در چهل و هشتمین آزمون دستیاری پزشکی هفت نوع سهمیه اجرا می‌شود که استفاده‌کنندگان از هر سهمیه بنا بر قانون ملزم به اجرای تعهدات سهمیه‌ها هستند.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرنگار مهر، چهل و هشتمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی پزشکی پنجشنبه ۷ اسفند ۹۹ برگزار می‌شود. ثبت نام چهل و هشتمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی پزشکی از ۶ دی ماه آغاز شده و داوطلبان تا ۱۳ دی فرصت دارند در این آزمون ثبت نام کنند.

در این دوره از آزمون نیز ۷ سهمیه اجرا می‌شود که استفاده کنندگان از هر سهمیه ملزم به اجرای تعهدات آن نیز هستند.

سهمیه رزمندگان و ایثارگران

پذیرش با استفاده از سهمیه رزمندگان و ایثارگران با رعایت قوانین و مقررات موضوعه انجام خواهد شد.

سهمیه ایثارگران شامل جامعه هدف بنیاد شهید و امور ایثارگران: تمام داوطلبان متقاضی استفاده از سهمیه جامعه هدف بنیاد شهید و امور ایثارگران بر اساس ماده ۷۰ قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران و اصلاحیه قانون مذکور ماده ۴۷ قانون تنظیم بخشی از مقررات دولت و ماده ۹۰ قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه و تبصره آن شامل افراد زیر هستند:

* جانباز. آزاده. فرزند و همسر شاهد، آزاده، جانباز ۲۵ درصد و بالاتر (در قالب ظرفیت ۲۵ درصد سهمیه رزمندگان و ایثارگران)

* جانباز کمتر از ۲۵ درصد. فرزند و همسر جانباز کمتر از ۲۵ درصد. همسر و فرزند رزمنده با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه (در قالب ظرفیت ۵ درصد سهمیه رزمندگان و ایثارگران)

به منظور استفاده از سهمیه ایثارگران، صرفاً بر اساس ورود صحیح اطلاعات شناسنامه‌ای بویژه کد ملی و علامت گذاری در قسمت سهمیه بنیاد شهید و امور ایثارگران و مشخص کردن نسبت با ایثارگر در فرم ثبت نام مجاز به ارائه درخواست استفاده از سهمیه مذکور شناخته می‌شوند.

سهمیه رزمندگان بسیجی بر اساس ماده ۱ و تبصره‌های چهارگانه ماده مذکور در آیین نامه اجرایی قانون ایجاد تسهیلات برای ورود رزمندگان و جهادگران داوطلب بسیجی به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی از تاریخ ۳۱ شهریور ۵۹ تا ۳۱ شهریور ۶۷ حداقل ۶ ماه متوالی یا متناوب داوطلبانه در مناطق عملیاتی جبهه‌های نبرد حق علیه باطل حضور داشته‌اند با توجه به مفاد اعلام شده مجاز به استفاده از سهمیه رزمندگان و ایثارگران شناخته می‌شوند.

نیروهای فعال بسیجی و بسیجیان عادی پایگاه‌های مقاومت بسیج مشمول استفاده از سهمیه رزمندگان نمی‌شوند.

همسر و فرزند رزمندگان بسیجی که حداقل به مدت ۶ ماه حضور در جبهه را دارند، مشمول استفاده از ظرفیت تخصیص یافته به سهمیه رزمندگان و ایثارگران به میزان ۵ درصد هستند. این افراد نیز جهت دریافت کد رهگیری فرد رزمنده را در فرم ثبت نام آزمون، وارد کنند.

اعمال سهمیه رزمندگان و ایثارگران تنها در صورت انتخاب سهمیه مورد نظر و ارسال مدارک لازم در زمان‌های مقرر امکان پذیر است.

نحوه پذیرش استفاده کنندگان از سهمیه رزمندگان و ایثارگران:

۲۵ درصد از ظرفیت پذیرش به رزمندگان و ایثارگران دارای شرایط زیر اختصاص دارد:

*همسر و فرزندان شاهد، جانبازان، آزادگان و همسر و فرزندان آزادگان و همسر و فرزندان جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر، به شرط کسب حد نصاب ۷۰ درصد نمره علمی گزینش آزاد در رشته- محل انتخابی

*فرد رزمنده به شرط کسب حداقل ۸۰ درصد حد نصاب علمی در رشته- محل انتخابی

۵ درصد از ظرفیت پذیرش به رزمندگان و ایثارگران دارای شرایط زیر اختصاص دارد (به شرط کسب حداقل ۷۰ درصد حدنصاب علمی در رشته- محل انتخابی):

*جانباز کمتر از ۲۵ درصد، فرزند و همسر جانباز کمتر از ۲۵ درصد

*همسر و فرزند رزمنده با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه

تعهدات استفاده کنندگان از سهمیه رزمندگان و ایثارگران: از پذیرفته شدگان با استفاده از سهمیه رزمندگان و ایثارگران مطابق سایر پذیرفته شدگان به صورت آزاد با رعایت سایر مقررات مرتبط تعهد محضری اخذ خواهد شد.

سهمیه مناطق محروم موضوع قانون برقراری عدالت آموزشی

بر اساس قانون برقراری عدالت آموزشی مصوب مجلس شورای اسلامی و اصلاحیه آن ۳۰ درصد ظرفیت دانشگاه‌های علوم پزشکی ۱۰ قطب آمایشی (کلان منطقه) کشور در رشته‌های مورد نیاز به متقاضیان واجد شرایط پذیرش استفاده از سهمیه مناطق محروم تعلق می‌یابد.

انتخاب رشته - محل در دانشگاه‌های علوم پزشکی ۱۰ قطب آمایشی (کلان منطقه) در زمان انتخاب رشته اعلام می‌شود.

شرایط استفاده از سهمیه بومی مناطق محروم موضوع قانون برقراری عدالت آموزشی

فرد متقاضی استفاده از سهمیه بومی مناطق محروم موضوع قانون برقراری عدالت آموزشی باید به طور کامل دارای یکی از شرایط زیر بر اساس رای صادره در چهاردهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد. نیازهای رشته‌ها در سهمیه بومی متعاقباً اعلام خواهد شد و داوطلب باید استان‌هایی را که واجد شرایط استفاده از آن در سهمیه مناطق محروم هستند را در مرحله ثبت نام انتخاب کنند.

۱) متقاضی باید متولد استان مورد تقاضا بوده و حداقل دو مقطع تحصیلی کامل از مقاطع تحصیلات را (اعم از متوالی یا متناوب) در یکی از شهرهای حوزه دانشگاه مورد تقاضا گذرانده باشد.

۲) متقاضی حداقل سه مقطع تحصیلی را (اعم از متوالی یا متناوب) در یکی از شهرهای استان مورد تقاضا گذرانده باشد.

۳) محل تولد یکی از والدین و یا همسر متقاضی در استان مورد نظر بوده و همچنین فرد ۵ سال اقامت اخیر (منتهی به سال برگزاری آزمون) در یکی از شهرهای استان مورد تقاضا را داشته باشد.

۴) مستخدمین پیمانی، قراردادی (تمام وقت)، رسمی آزمایشی یا رسمی قطعی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و سازمان‌های وابسته به وزارت بهداشت با حداقل ۵ سال سابقه استخدام و خدمت اخیر در مناطق محروم استان متقاضی.

۵) پزشکان عمومی قراردادی (تمام وقت)، پیمانی یا رسمی آزمایشی یا رسمی قطعی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و سازمان‌های وابسته به وزارت بهداشت با حداقل ۳ سال سابقه مدیریتی یا سرپرستی در مناطق محروم استان متقاضی به عنوان رئیس شبکه بهداشتی درمانی و یا رئیس بیمارستان.

۶) دارا بودن حداقل ۳ سال سابقه خدمت به عنوان پزشک اورژانس در مراکز اورژانس تحت پوشش وزارت بهداشت (اعم از بیمارستانی، درمانگاهی،....) در مناطق محروم استان متقاضی (برای داوطلبان واجد شرایط صرفاً جهت پذیرش در رشته تخصصی طب اورژانس).

۷) متقاضیان تحصیل در مقطع تخصصی که سابقه حداقل ۶ سال خدمت با مدرک پزشکی عمومی در مناطق محروم استان متقاضی را داشته باشند.

نحوه پذیرش استفاده کنندگان از سهمیه بومی مناطق محروم موضوع قانون برقراری عدالت آموزشی

پذیرش دستیار در این سهمیه با رعایت سقف ظرفیت پذیرش در منطقه محروم در رشته مورد تقاضا و نیاز استان‌ها در چارچوب نظام سطح بندی که متعاقباً در هنگام انتخاب رشته محل اعلام می‌شود، خواهد بود.

پس از قبولی با استفاده از سهمیه مناطق محروم موضوع قانون برقراری عدالت آموزشی به هیچ عنوان تغییر سهمیه یا تغییر دانشگاه منطقه محروم جهت گذراندن تعهدات خاص امکان پذیر نیست. همچنین تغییر رشته و انتقال پذیرفته شدگان سهمیه مناطق محروم موضوع قانون برقراری عدالت آموزشی ممنوع است.

تعهدات استفاده کنندگان از سهمیه مناطق محروم موضوع قانون برقراری عدالت آموزشی

از پذیرفته‌شدگان با استفاده از مزایای سهمیه مناطق محروم موضوع قانون برقراری عدالت آموزشی، تعهد خاص به میزان سه برابر مدت آموزش جهت ارائه خدمت در مناطق محروم و مورد نیاز همان دانشگاه علوم پزشکی انتخابی به منظور استفاده از سهمیه مذکور اخذ می‌شود. این تعهد قابل خرید یا جابه‌جایی نیست.

پذیرفته شدگان با استفاده از مزایای سهمیه مناطق محروم موضوع قانون برقراری عدالت آموزشی، پس از فراغت از تحصیل فقط در حوزه مناطق محروم و یا نیازمند تعیین شده خود فعالیت درمانی و یا آموزشی خواهند داشت و در خارج از منطقه مربوطه حق فعالیت تخصصی در رشته تحصیلی خود را تا پایان دوره تعهدات ندارند.

ارائه مدرک فارغ‌التحصیلی این گروه از پذیرفته شدگان بعد از اتمام تعهدات مورد نظر مجاز است و پذیرفته شدگان مذکور تا پایان زمان تعهدات و ارائه تسویه حساب از دانشگاه علوم پزشکی محل ارائه خدمات امکان ارائه خدمات تخصصی در سایر مناطق کشور را ندارند.

ادامه تحصیل در مقاطع آموزشی بالاتر پس از طی حداقل نیمی از مدت زمان تعهدات امکان پذیر است. انتقال و تغییر محل تعهدات ممنوع است.

پذیرش به صورت آزاد

داوطلب متقاضی پذیرش به صورت آزاد، مجاز به پذیرش در سهمیه‌های جانبازان، رزمندگان و ایثارگران نیست.

تمامی داوطلبان مرد و زن که از سهمیه‌های جانبازان، ایثارگران، رزمندگان و نیز سایر سهمیه‌های مازاد استفاده می‌کنند (به غیر از سهمیه مناطق محروم موضوع قانون برقراری عدالت آموزشی که داوطلبان می‌توانند به طور مجزا رشته محل‌های مربوط به آزاد و محروم را انتخاب کنند) ابتدا برای پذیرش به صورت آزاد در رشته محل انتخابی به ترتیب اولویت موجود در فرم انتخاب رشته محل مورد بررسی قرار می‌گیرند و چنانچه در رشته محل انتخابی به صورت آزاد قابل پذیرش نباشند برای پذیرش در سهمیه مورد انتخاب مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

نحوه محاسبه طول مدت تعهدات پذیرفته شدگان در رشته‌های تخصصی بالینی

مدت زمان تعهدات ضریب کاری دستیاران آزاد که از هیچ گونه سهمیه‌ای جهت پذیرش در دوره دستیاری استفاده نکرده‌اند به این ترتیب است که طول دوره تحصیل رشته تخصصی در شاخص N ضرب می‌شود و نتیجه طول مدت تعهد است.

شاخص N نیز به شکل درصد مدت گذراندن طرح نیروی انسانی با احتساب ضریب منطقه منهای ۱۰۰ و تقسیم بر ۱۰۰ و ضرب در ۰.۵ + ۰.۵ محاسبه می‌شود.

نحوه پذیرش داوطلبان متقاضی رشته روانپزشکی و رشته زنان و زایمان

مقرر شده است تمامی کسانی که رشته‌های زنان و زایمان و روانپزشکی را انتخاب می‌کنند، برای مصاحبه معرفی شوند و در صورتی که بر اساس نظر هیات ممتحنه شرایط لازم جهت پذیرش و ادامه تحصیل در این رشته‌ها را داشته و نقص عضو موثر حرفه‌ای نداشته باشند، واجد شرایط پذیرش در رشته‌های مذکور خواهند شد.

کسانی که دارای شرایط لازم نباشند، در سایر رشته‌های انتخابی خود که حد نصاب نمره لازم را داشته باشند، معرفی خواهند شد.

قبولی در آزمون کتبی این دو رشته به منزله قبولی قطعی نبوده و هیچ‌گونه حقی برای پذیرش داوطلبان ایجاد نخواهد کرد و قبولی قطعی پس از انجام مصاحبه و با رعایت مقررات کلی پذیرش خواهد بود.

پذیرش داوطلبان متقاضی پزشک پژوهشگر

اجرای این بند منوط به تصویب بر تداوم مزایای مذکور از سوی نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی آتی خواهد بود. متقاضیان سهمیه پزشک پژوهشگر جهت آگاهی از قوانین و مقررات و فرم‌های مربوطه می‌توانند به قسمت پزشک پژوهشگر در سایت سنجش آموزش پزشکی مراجعه کنند.

پذیرش به صورت مازاد بر اساس آئین نامه اجرایی «تسهیل ادامه تحصیل دانشجویان ممتاز و استعداد درخشان به مقاطع بالاتر»

داوطلبان مشمول استفاده از قانون از تسهیل ادامه تحصیل دانشجویان ممتاز و استعداد درخشان به مقاطع بالاتر در چهل و هشتمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی که مدارک آنها جهت استفاده از مزایای ماده ۳ آئین نامه توسط شورای منتخب دانشگاه محل تحصیل مورد تایید قرار گرفته است، باید در فرم ثبت نام مراتب تمایل خود را جهت استفاده از مزایای سهمیه مازاد دانشجویان ممتاز و استعداد درخشان به مقاطع بالاتر اعلام کنند.

اصل کلیه مدارک باید همراه با مستندات مربوطه حداکثر تا تاریخ ۱۰ دی ماه ۹۹ به دانشگاه محل تحصیل ارائه شود. دانشگاه‌ها موظف به دریافت و بررسی مدارک بوده و صرفاً در صورت تایید مراتب گواهی لازم جهت این دوره آزمون به داوطلب اعطا خواهد شد.

نحوه پذیرش استفاده کنندگان از سهمیه استعداد درخشان

داوطلبان واجد شرایط که موفق به کسب حداقل ۴۰ امتیاز بر اساس مندرجات قانون شده‌اند در صورت کسب ۹۰ درصد حد نصاب رشته – محل انتخابی مشمول قانون پذیرش به صورت مازاد غیر شهریه پرداز هستند. افراد تنها یک بار می‌توانند از این سهمیه استفاده کنند. در صورت انصراف حق استفاده مجدد از آن را نخواهند داشت.

تعهدات استفاده کنندگان از سهمیه استعداد درخشان

میزان تعهدات این قبیل از پذیرفته شدگان مطابق سایر پذیرفته شدگان به صورت آزاد خواهد بود. چنانچه مشمولین آئین نامه استعداد درخشان با استفاده از سهمیه مناطق محروم مورد پذیرش قرار گیرند، مکلف به تودیع سند تعهد مطابق مقررات مربوطه بوده و تمامی محدودیت‌های مقرر در قانون سهمیه مناطق محروم برای این داوطلبان هم اعمال م شود.

پذیرش به صورت بورسیه نیروها ی مسلح

بر اساس قانون برقراری عدالت آموزشی ۲.۵ درصد سهمیه مازاد بر ظرفیت دستیاری به نیروهای مسلح در رشته‌های مورد نیاز با تایید وزارت بهداشت منوط به کسب حداقل ۸۰ درصد حد نصاب اختصاص می‌یابد. نحوه اعمال در مراحل پذیرش، در راهنمای انتخاب رشته- محل اعلام خواهد شد.

تائید نهایی افراد واجد شرایط استفاده از بورسیه بوسیله استعلام از سازمان معرفی کننده از سوی مرکز سنجش آموزش پزشکی انجام خواهد پذیرفت و صرفاً بورسیه جهت متقاضیانی که واجد شرایط بودن ایشان از سوی سازمان مربوطه مورد تائید قرار گیرد، لحاظ خواهد شد.

پذیرش به عنوان بورسیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

در این دوره تمامی شرکت کنندگان آزمون پذیرش دستیار تخصصی (به استثناء تمام مستخدمین رسمی، پیمانی، وزارتخانه‌ها، نهادها و سازمان‌ها و نیاز کادر ثابت نیروهای مسلح) مجاز هستند در صورت تمایل به پذیرش به عنوان بورسیه سپاه در رشته‌های تخصصی دارای مجوز آموزشی در دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله (عج)، مراتب تمایل خود را با درج در فرم ثبت نام اینترنتی اعلام کنند.

پذیرش به عنوان بورسیه منوط به تائید مراجع ذیربط در آنها است و پذیرش در بورسیه مورد نظر دارای محدودیت در ظرفیت و جنسیت است در مرحله انتخاب رشته – محل به همراه سایر اطلاعات در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین آزمون

خبرنامه - شبکه های اجتماعی