پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / آزمون          14 دی 1399 - 03 January 2021


معاونت آموزشی وزارت بهداشت در واکنش به اعتراض داوطلبان اعلام کرد: برگزاری آزمون دستیاری تخصصی در اسفند ۹۹ قانونی است و با توجه به شرایط کشور در سال آینده امکان تعویق آن وجود ندارد.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرگزاری مهر، معاونت آموزشی وزارت بهداشت در واکنش به اعتراضات اخیر در خصوص زمان برگزاری چهل و هشتمین دوره آزمون دستیاری تخصصی پزشکی تاکید کرد: برگزاری آزمون پذیرش دستیار تخصصی در اسفندماه ۹۹ منطبق بر قانون است و با توجه به شرایط کشور در سال آینده امکان تعویق آن وجود ندارد.

در اطلاعیه معاونت آموزشی وزارت بهداشت آمده است: «با توجه به اعتراضات اخیر به زمان برگزاری چهل و هشتمین دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی در اسفند ۹۹ و تلاش مجموعه معاونت آموزشی وزارت بهداشت بر همراهی و مساعدت حداکثری با داوطلبان خاطرنشان می شود گاهی این تغییرات و جابجایی‌ها به خصوص در زمانی که کلیه زوایای آن سنجیده نشود خود باعث ایجاد نابسامانی‌هایی می شود که عوارض سنگینی به همراه دارد.

به همین دلیل نظم و برنامه داشتن یکی از کلیدی ترین مفاهیم در مدیریت آموزش است که عدول از آن در بسیاری از موارد آسیب‌رسان خواهد بود.

اعتراض‌های مطرح شده در خصوص آزمون دستیار تخصصی توسط دبیرخانه های ذیربط در معاونت آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به دقت بررسی شده و با در نظر گرفتن همه ابعاد موضوع و بررسی حقوقی آن سعی شده است بهترین تصمیم در این زمینه اتخاذ شود که جزئیات آن قبلا هم اطلاع رسانی شده است.

لذا برای شفاف شدن بیشتر موضوع،  در مورد علل مطرح شده در خصوص تعویق امتحان دوره ۴۸ آزمون پذیرش دستیاری توسط برخی از داوطلبان، توضیحات زیر ارائه می شود که خیلی از ابهامات مطرح شده را رفع می کند.

برخی با اشاره به مصوبات و آیین نامه های دوره های آموزش دستیار تخصصی، که در آن ذکر شده است آزمون یکبار در سال در بهمن یا اسفند برگزار می شود، ایراد می گیرند که برگزاری آزمون دستیاری در اسفند ۹۹ غیر قانونی است.

اتفاقا برگزاری این آزمون در اسفند ۹۹ دقیقا عمل به این قانون است و باید در نظر داشت که آزمون برگزار شده در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹، در حقیقت آزمون به تعویق افتاده اسفند ماه ۹۸ به علت شرایط خاص اپیدمی بیماری کووید-۱۹ در کشور بوده است. بنابراین، امسال طبق آیین نامه، امتحان پذیرش دستیار یکبار و در اسفند ماه ۹۹ برگزار خواهد شد.

در مواردی که معترضین به برگزاری آزمون، به رای صادره هشتاد و دومین نشست شورای آموزش پزشکی پزشکی و تخصصی تاریخ ۲۰ بهمن ۹۴ در خصوص منابع آزمون اشاره می کنند، علاوه بر اینکه منابع در کمیته های تخصصی بر اساس حداقل یادگیری مورد انتظار از پزشکان عمومی تعیین شده است، همانگونه که ذکر شده منابع هر سال تعیین و اعلام می شود که امسال هم این اتفاق افتاده است.

همچنین هیچ اقدامی در مورد تغییر کتاب مرجع قبل از ۳ سال رخ نداده است. در مورد یکسان بودن منابع آزمون پیش‌کارورزی و پذیرش دستیار نیز، منابع دوره ۴۸ پذیرش دستیار و شهریور ۱۴۰۰ پیش‌کارورزی نیز که مربوط به یک نیمسال تحصیلی است یکسان است.

در مورد استناد به نامه شماره ۴۶۴ دبیرخانه شورای آموزش پزشکی عمومی به تاریخ ۳۱ شهریور ۹۹ ذکر شده است منابع کما فی السابق به شرح لیست پیوست، ارسال شده است. کما فی السابق به ارسال پیوست نامه و معرفی منابع توسط دبیرخانه بر می‌گردد.

در مورد اشاره به رای صادر در نودمین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی تاریخ ۱۱ آذر ۹۷ ذکر شده حداقل اعتبار منابع برگزاری آزمون به مدت ۲ سال است و این مصوبه مغایرتی با منابع اعلام شده برای دوره ۴۸ آزمون پذیرش دستیار ندارد. کما اینکه، در منبع اعلام شده جهت دوره ۴۷ به صراحت اعلام شده است که از دوره ۴۸، منبع زنان تغییر پیدا می‌کند و نام و اطلاعات کتاب‌شناختی منبع اعلام شده برای این دوره، به طور کامل آورده شده است.

با در نظر گرفتن موارد فوق الذکر، مشخص می شود که اعتراضات وارده در خصوص آزمون دستیار تخصصی مبنای قانونی موجهی ندارد و باید این واقعیت را در نظر گرفت که تغییر تاریخ آزمون و موکول کردن آن به سال بعد مشکلات زیادی را با توجه به تلاقی با ماه مبارک رمضان و زمان انتخابات ریاست جمهوری می تواند به همراه داشته باشد.

ضمن اینکه زمان زیادی لازم است تا به اعتراضات داوطلبان رسیدگی شود و این ممکن است کار اعلام بموقع نتایج آزمون و شروع تحصیل دستیاران را با مشکل مواجه سازد. بویژه اینکه بعضی از رشته ها نیاز به زمان کافی برای انجام مصاحبه دارند و تاخیر در برگزاری آزمون مشکلات زیادی را برای این دسته از داوطلبان ایجاد خواهد کرد.

همچنین داوطبانی که قبول شده اند باید فرصت کافی داشته باشند که برای اقامت در شهر هدف و تحصیل فرزندان خود برنامه ریزی کرده و شرایط را فراهم کنند. هرگونه تاخیر در برگزاری آزمون با کاستن فرصت لازم برای فراهم آوردن زمینه اقامت، خود آسیب های جدی برای پذیرفته شدگان به همراه خواهد داشت.

بنابراین بهترین تصمیم در این زمینه، برگزاری آزمون پذیرش دستیار تخصصی در تاریخ اعلام شده (پنجشنبه ۷ اسفندماه ۱۳۹۹) است.»جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین آزمون

خبرنامه - شبکه های اجتماعی